Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sv. Miklavž prihaja …

Za vas piše:
Tereza Mohar
Objava: 18. 11. 2020 / 10:47
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 01.12.2020 / 12:05
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sv. Miklavž prihaja …

Sv. Miklavž prihaja …

Verjamemo, da se bo sv. Miklavž v svoji modrosti znašel in poiskal pot do nas.

FOTO: Pexels.


Sv. Miklavž je eden najbolj priljubljenih svetnikov. Njegova podoba je v vsakem od nas vtisnjena že od otroških let. A kdo je bil ta dobri mož, ki smo se ga nekoč tako veselili in ga še danes z veseljem pričakujemo?

Zavetnik mornarjev in nevest

Sv. Miklavž velja za priprošnjika v stiski in pripisujejo mu mnoge čudeže. Obudil naj bi tri umorjene učence, ob hudi lakoti pripeljal ladjo z žitom v svoje škofovsko mesto Miro ter mornarje reševal v nevarnostih na morju. Zato se mu mornarji še danes priporočajo.

Manj znano je, da se sv. Miklavžu priporočajo neveste za srečno poroko. Ta običaj je povezan s čudežno zgodbo o treh sestrah, ki jih je svetnik rešil sramote in jim z doto v obliki treh zlatih jabolk pomagal do ženinov.

Postane škof v Miri

Leto svetnikov poroča, da je bil sv. Miklavž – po svetu bolj znan kot sv. Nikolaj – zelo pobožen mladenič, ki sta ga starša vzgajala v veri. Sinu sta dala ime Nikolaj, kar pomeni »zmaga ljudstva«. Starša sta kmalu umrla, zato je zanj skrbel njegov stric, ki je bil zaslužen za to, da je bil Nikolaj posvečen v duhovnika.

Po stričevi smrti se je Nikolaj odpravil na romanje v Sveto deželo. V tistem času se v Miri niso mogli zediniti, koga bi postavili na škofovski sedež. V molitvi so se zatekli k Svetemu Duhu in se odločili, da bo škof postal, kdor bo naslednji dan prvi stopil skozi cerkvena vrata. Usoda je hotela, da je bil to ravno Nikolaj. Tako je postal škof v Miri v Likiji, v današnji turški Antaliji. Živel je v veliki skromnosti in umrl visoke starosti okoli leta 350.

Sv. Nikolaj je postal eden najbolj spoštovanih svetnikov v vsej vzhodni Cerkvi, najprej v Grčiji, nato v Rusiji. Mnogi ruski carji in veliki knezi so nosili njegovo ime. Izročilo pravi, da naj bi bila v vsakem ruskem mestu vsaj ena cerkev posvečena sv. Nikolaju.


Podružnična cerkev sv. Nikolaja v vasi Palčje pri Pivki. FOTO: Andrej Praznik.

Sv. Nikolaj na Slovenskem

Val češčenja sv. Nikolaja se je razširil še v zahodni Cerkvi in tako dospel k nam. V Sloveniji mu je od vseh svetnikov posvečenih največ cerkva (kar 116) in med njimi so tudi tri stolnice: ljubljanska, novomeška in murskosoboška.

Sv. Nikolaja upodabljajo v škofovski obleki, s tremi zlatimi kroglami na knjigi, včasih s tremi hlebčki ali kamni, ponekod s sidrom in ladjo. Svetnik je najbolj znan zaradi svoje dobrodelnosti, ko pridnim otrokom ponoči na skrivaj prinese darove, spremljajo pa ga angelčki in parkeljni.

Ga smemo pričakovati tudi letos?

Sv. Miklavž bele rokavice zaradi svoje škofovske oprave gotovo že ima, vprašanje pa je, kako si bo čez košato brado uspel nadeti še masko. Bo imel v žepu kakšno »nebeško« razkužilo? Se bo lahko prosto gibal med občinami? Bo moral biti po prihodu nazaj v nebesa nekaj časa v karanteni?

Verjamemo, da se bo sv. Miklavž v svoji modrosti že nekako znašel in poiskal pot do nas. Gotovo nas razume v naših stiskah, saj sta tudi njemu zaradi kuge umrla starša.

Naj nam prinese zdravja, miru in razumevanja, saj je to tisto, kar v teh negotovih časih najbolj potrebujemo. Seveda pa se bo prileglo tudi kakšno sladko ali drugo darilce, zato se mu le zaupljivo priporočajmo.


Prispevek je bil najprej objavljen v tedniku Družina (47/2020).

Preberite še:
- Miklavž letos darila pošilja tudi po pošti

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh