Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Trg pred soboško stolnico krasita bronasti podobi Cirila in Metoda

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 05. 07. 2023 / 13:57
Oznake: Maša, Praznik, Škof
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 06.07.2023 / 07:43
Ustavi predvajanje Nalaganje
Trg pred soboško stolnico krasita bronasti podobi Cirila in Metoda
Zavetnika soboške škofije, sveta Ciril in Metod. FOTO: Lucija Pušenjak

Trg pred soboško stolnico krasita bronasti podobi Cirila in Metoda

V župnijski in stolni cerkvi sv. Nikolaja v Murski Soboti so ob zahvalni sveti maši ob prazniku zavetnikov škofije, sv. bratov Cirila in Metoda, blagoslovili njuna nova kipa na trgu pred stolnico. »Bronasti podobi Cirila in Metoda ne stojita na trgu pred stolnico togo in nemo, ampak sta oba svetnika v koraku,« je dejal škof Štumpf.

Pri maši se je škof spomnil zlasti na duhovnike jubilante, veselje pa je bilo še toliko večje, saj so blagoslovili veličastni bronasti podobi dveh velikih slovanskih pastirjev, sv. Cirila in Metoda. »Tako je naše škofijsko mesto Murska Sobota obogateno s tremi bronastimi podobami svetih pastirjev, tudi sv. Nikolaja v rondoju, ki že mnoga stoletja pomenijo oporo veri panonskih Slovencev ob Muri.«

Med blagoslovom. FOTO: Lucija Pušenjak

Nanju prežali pastirji v volčjih oblačilih

Škof Štumpf je poudaril, da sta sv. Ciril in metod svojo čredo poiskala med slovanskimi ljudstvi v Panoniji. »Ta čreda jima je bila nadvse ljuba in vredna, da ji posvetita vse, kar sta premogla: vero, modrost, pismenost in tudi trpljenje zaradi mnogih preganjanj in nevarnosti, ki so jima grozile od pastirjev v volčjih oblačilih, ki so nanju in njuno čredo prežali tako s prestolov slovanstvu sovražnih vladarjev, kakor tudi pohuljenih in pritlehnih nemških škofov, ki niso oznanjali evangeljskih besed življenja o Kristusu, ampak zgolj posvetno besedo spletk za njihov prestiž pri tedanjih vladarjih. Cirila in Metoda so sovražili zaradi bližine ljudem z njuno blagodejno besedo, ki so jo hvaležno sprejemali za svojo.«

FOTO: Lucija Pušenjak

Ime »Slovenci« – ljudstvo iz besede

Kot je nadaljeval škof, je beseda slovanskih pastirjev Cirila in Metoda ljudem domača, razumljiva, saj je bila tudi odeta s pisavo, ki jo prepoznavamo kot glagolico. »Beseda je na začetku vsega. Stvarstvo je nastalo po Besedi živega in vsemogočnega Boga, ki se je učlovečila in razodela v Kristusu. Tudi ljudje postajamo po tej Besedi božji sinovi in hčere.

V tem pomenu zato tudi bronasta podoba svetega Cirila, ki nas pričaka ob vstopanju na trg pred stolnico nosi besedo v glagolici, ki pomeni 'slovo'. Brez besede Slovenci ne bi mogli obstati, saj že ime 'Slovenci' pomeni ljudstvo iz besede. Prve besede za slovensko ljudstvo so doma v Svetem pismu in bogoslužnih knjigah. To pomeni, da je slovenski jezik svet jezik, saj ima vse značilnosti in sposobnosti za spoznanje o Bogu, za govorjenje in pisanje o njem, za 'molbo' in 'hvalodavanje'.«

Celotna pridiga škofa Štumpfa.docx

Ciril in Metod – dvojno krilo pljuč

Že papež Janez Pavel II. je učil, da Ciril in Metod pomenita dvojno krilo pljuč, saj povezujeta zahodno in vzhodno Evropo, je slikovito ponazoril škof Štumpf: »Ta pljuča pa so sedaj zelo rakasta in so močno načeta. Evropa se niti kulturno ne prepoznava več za krščansko. Slovanski narodi so se znašli v primežu vojne v Ukrajini. Iz njih teče bratomorna kri. Pri tem je celo vera postala sredstvo za nove delitve, obtoževanja in sovraštvo. Nedavni Forum v Kopru za dialog in mir je vsaj malo poskušal ublažiti ta nasprotovanja, kar se je pokazalo kot dobra pot do miru.«

FOTO: Lucija Pušenjak

Zakaj je sv. Metod resen in zaskrbljen?

Podoba sv. Metoda na trgu nosi v rokah maketo soboške stolnice sv. Nikolaja, ki pomeni kraj bivanja, naše 'molbe' in 'hvalodavanja' živemu Bogu. »Stolnica je namreč mati vseh cerkva v škofiji, saj tukaj je sedež krajevnega škofa, ki pomeni katedro Božje besede, cerkvenega in moralnega nauka in pastoralnih smernic za Božje ljudstvo. Tudi obraz sv. Metoda je resen in zaskrbljen. Naše cerkve za mnoge niso več kraj srečavanja z Bogom. Odšli so po svoje v svojo duhovno ter moralno otopelost,« je med drugim opozoril škof.

FOTO: Lucija Pušenjak

»Če onemimo živi oznanjevalci, bodo spregovorili kipi«

»Bronasti podobi Cirila in Metoda ne stojita na trgu pred stolnico togo in nemo, ampak sta oba svetnika v koraku«, je v zaključku pridige dejal soboški škof in dodal:. Iz nebes se je tudi tokrat prelil glas svetih bratov v bron, ki govori in bo še govoril. To je moč umetnika, ki zmore duhovno prenesti med nas v vidni podobi kipov dveh svetnikov. Tudi tokrat se zahvaljujem akademskemu kiparju dr. Marjanu Drevu za to izjemno moč, ki jo je prenesel v bronasti podobi sv. Cirila in Metoda, da bi ljudje tukaj ob Muri ne onemeli, ampak se zamislili o sebi, se poglobili vase in se vrnili na pot v hoji za Kristusom.«

Nalaganje
Nazaj na vrh