Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

V središču Ljubljane na pomoč revnim Etiopijcem [FOTO]

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 13. 11. 2022 / 09:45
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.11.2022 / 12:08
Ustavi predvajanje Nalaganje
V središču Ljubljane na pomoč revnim Etiopijcem [FOTO]
Na sinočnjem dobrodelnem koncertu sta nastopila tudi Bernarda in Marko Fink. FOTO: Tatjana Splichal

V središču Ljubljane na pomoč revnim Etiopijcem [FOTO]

Na predvečer Dneva ubogih, ki ga je pred šestimi leti razglasil papež Frančišek, so se ubogih v Etiopiji spominjali v središču Ljubljane – z mašo in dobrodelnim koncertom, na katerem sta med drugim nastopila tudi Bernarda in Marko Fink.

Frančiškanska cerkev Marijinega oznanjenja je bila v soboto, 12. novembra, na predvečer svetovnega dneva ubogih, obarvana etiopsko – v molitvi, pesmi in pričevanjih. Večerno mašo je daroval p. Edvard Kovač ob somaševanju Jožeta Andolška, dobrotnika misijonov, in D. Estifanosa Gebremeskela, nekdanjega inšpektorja etiopskih salezijancev, sedaj pa namestnika ravnatelja inštituta sv. Anselma v Rimu. 

Salezijanski pater Estifanos Gebremeskel. FOTO: Tatjana Splichal

V homiliji je etiopski duhovnik govoril o zvestobi sebi in bližnjemu na poti k Bogu: »Samo če ostanemo zvesti sebi – tudi v nemiru, tudi ko ni lahko - , takrat smo ranljivi, samo takrat lahko srečamo bližnjega.« Povedal je etiopski pregovor, da »kadar iščemo Kristusa v sebi, najdemo Kristusa v drugih. V svojem srcu srečamo Boga. Ljubezni pa ne moremo zadržati zase, ljubezen se vedno izrazi.« Etiopski duhovnik Estifanos je ponovil misel sv. Frančiška Saleškega, da Boga srečamo v ubogih in izrazil željo, da bi »tudi v današnjem večeru srečali Kristusa v bližnjemu, v ubogih med nami.«

Koncert je povezoval Jure Sešek. FOTO: Tatjana Splichal

Tudi med barakami in v veliki revščini je družina na koščku zemlje gojila rožice.

Pričevanja Katarine, Špele in Jureta

Že med mašo so na koru prepevali župnijski zbor Hugolina Sattnerja pod vodstvom Matjaža Barba ter solista Bernarda Fink Inzko in Marcos Fink, na orgle je pevce spremljala Polona Gantar. Po maši so glasbeniki izvedli še koncert, povezoval ga je Jure Sešek, z osebno izkušnjo iz etiopskega misijona pa sta pričevali psihoterapevtka dr. Katarina Kompan Erzar in laična misijonarka Špela Pahor. Kompan Erzarjeva je iz svoje etiopske izkušnje izpostavila najprej »globoko dostojanstvo in ponos na krščanske korenine«, kar je Etiopija, obkrožena z islamskimi državami, ohranjala skozi stoletja. Kot drugi vtis je izpostavila »zavedanje lepote, hrepenenje po lepoti etiopskega človeka«: »Tudi med barakami in v veliki revščini je družina na koščku zemlje gojila rožice.« 

Pričevanje dr. Katarine Kompan Erzar. FOTO: Tatjana Splichal

Etiopija nas kliče, da mi v razvitem svetu razvijemo skromnost pri sebi.

Erzarjeva je sklenila, da Etiopija, kljub temu da tam divja vojna, »ne potrebuje pomilovanja in vzvišenosti, kliče pa nas k tenkočutnosti, ljubezni.« Etiopija nas kliče, da mi v razvitem svetu razvijemo skromnost pri sebi, je sklenila Erzarjeva: »Hvaležna sem, da smo danes tukaj, hvaležna, da nas je toliko, ki nam ni vseeno. Kako dragoceno je imeti prijazen obraz, nežnost, kako dragoceno je zavedanje, da nekdo verjame vate, ko ti ne ostane nič več.«

P. Estifanos Gebremeskel in Jože Andolšek. FOTO: Tatjana Splichal

Salezijanec Estifanos: »Kot da je svet obrnil oči od nas«

Ob koncu dobrodelne prireditve je zbrane še enkrat nagovoril etiopski duhovnik Estifanos: »Nisem razumel besedil pesmi, razumel pa sem jezik glasbe. Ganjen sem,« je dejal in se zahvalil za pričevanje in izkušnje iz Etiopije Juretu, Katarini in Špeli. Da je na severu Etiopije najhujša kriza, je dejal. »Lakoto trpi 19 milijonov ljudi, vsak dan umira stotine ljudi.« Več kot 2 milijona Etiopijcev je notranje razseljenih, živijo v raznih centrih vsem pa primanjkuje hrane, vode, zdravil in drugih osnovnih potrebščin. Lakota in bolezni jih vodita v obup, saj vedo, da jih brez pomoči čaka le smrt. 

»Misijonarji s srcem.« FOTO: Tatjana Splichal

»Kot da bi svet obrnil oči od nas, zdravila in humanitarna pomoč do najbolj revnih ne pride. Vrh tragedije sta zadnji dve leti, odkar divja vojna, umrlo je pol milijona ljudi.« Estifanos je ponovil, kako pomembno je, da srečamo Kristusa v ubogih: »Nocoj ste misijonarji vi, misijonarji s srcem.« Zbranim se je za sodelovanje in darove zahvalil tudi salezijanec, profesor na celovški gimnaziji Jože Andolšek, ki je bil organizator in pobudnik dobrodelnega večera sredi Ljubljane: Hvaležen sem, da morem biti posrednik med Bogom in najbolj revnimi.«

Dar za Etiopijo lahko nakažete na naslov Misijonsko središče Slovenije, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, NLB: SI56 0201 4005 1368 933, Referenca: 00 279204, Koda namena: CHAR, Namen nakazila: Lakota v Etiopiji

Nalaganje
Nazaj na vrh