Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

V Zboru za republiko zaskrbljeni: Blaginja in kakovost življenja Slovencev nazadujeta

Za vas piše:
M. M.
Objava: 07. 03. 2024 / 11:40
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 07.03.2024 / 12:46
Ustavi predvajanje Nalaganje
V Zboru za republiko zaskrbljeni: Blaginja in kakovost življenja Slovencev nazadujeta
Fotografija je ilustrativna. FOTO: Tatjana Splichal

V Zboru za republiko zaskrbljeni: Blaginja in kakovost življenja Slovencev nazadujeta

V Zboru za republiko, Inštitutu za analize in dialog po objavi ameriške raziskovalne in izobraževalne institucije Heritage Foundation: 2024 Index of Economic Freedom, ki je ugotavljala stopnjo ekonomske svobode, izražajo skrb, saj pravijo, da smo »dobili neodvisno in strokovno potrditev, kako na področju blaginje in kvalitete življenja država Slovenija nevarno nazaduje«.

V času vlade Roberta Goloba je indeks ekonomske svobode z 68,5 padel na 65,9, spominjajo v Zboru za republiko: »Za leto 2022, torej v času vlade Janeza Janše, je ta indeks znašal 70,5, kar nas je uvrščalo med države s svobodnim gospodarstvom. V letu in pol vlade dr. Goloba pa je lansko leto strmoglavil na 68,5 in za letošnje leto na 65,9. Torej se padanje indeksa še pospešuje.«

Zaostajamo za Poljsko, Hrvaško, Bolgarijo …

Skrbi jih, ker smo v tem pogledu zaostali za številnimi postkomunističnimi državami: Estonija 77,8, Litva 72,9, Latvija 71,5, Češka 70,7, Bolgarija 68,5, Slovaška 68,3, Hrvaška 67,7 in Poljska 66,0. »Usodnost padanja indeksa ekonomske svobode pa postane očitna, če si pogledamo njegovo tesno korelativno povezavo z osnovnimi indikatorji uspešne moderne in demokratične družbe,« pojasnjuje dr. Andrej Umek iz Zbora za republiko.

Andrej Umek. FOTO: Arhiv SLS

Ekonomska svoboda in demokratičnost tesno povezani

Umek poudarja, da je indeks ekonomske svobode v tesni korelaciji z demokratičnostjo. »Tako je za indeksom ekonomske svobode 60 indeks demokratičnosti 5,3, za 75 pa 8. Prav tako je indeks ekonomske svobode v tesni korelaciji z življenjskim standardom prebivalstva. Za indeksom ekonomske svobode 60 je pričakovani bruto domači proizvod na prebivalca 14.000 evrov, za 75 pa 60.000 evrov.«

Narod se ni spremenil, spremenila se je vlada

Čeprav je ta razlika lahko za marsikoga presenetljiva, jo neodvisne strokovne študije potrjujejo. Obenem višji indeks ekonomske svobode pomeni manjši ekološki odtis in večjo inovativnost družbe, zaključuje Umek: »Obstaja torej tesna korelacija indeksa ekonomske svobode z osnovnimi kazalniki blaginje in uspešnosti moderne družbe. Ne le vlada, predvsem državljani se moramo zavedati, da je za padanje indeksa ekonomske svobode odgovorna izključno vlada. Narod se od leta 2022 ni spremenil, spremenila se je vlada.«

Nalaganje
Nazaj na vrh