Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zunanji ministri EU obsodili preobrazbo Hagije Sofije

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 14. 07. 2020 / 10:47
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 14.07.2020 / 12:22
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zunanji ministri EU obsodili preobrazbo Hagije Sofije

Zunanji ministri EU obsodili preobrazbo Hagije Sofije

V nekdanji katedrali in od leta 1934 muzeju bo prva muslimanska molitev potekala 24. julija.

Foto: PrMustafa



Namera turških oblasti, da bi cerkev sv. Božje modrosti oziroma Hagijo Sofijo, nekdanje znamenito svetišče, ki je imelo od leta 1934 status muzeja, ponovno preobrazile v mošejo, se je uresničila z odlokom predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki je sledil odločitvi državnega sveta, ki je v petek razveljavil odlok Mustafe Kemala Atatürka izpred 86 let. Nekdanje bizantinske katedrale, odprte med vladavino cesarja Justinjana leta 537, ne bo več upravljalo kulturno ministrstvo, temveč predsedstvo za verske zadeve, prva muslimanska molitev po spremembi pa bo potekala 24. julija letos.

Svet se je na potezo turških oblasti odzval izrazito odklonilno. Pravoslavni ekumenski patriarh Bartolomej I. je poudaril, da je Hagija Sofija doslej »lahko delovala kot kraj in simbol srečanja, dialoga, mirnega sožitja narodov in kultur, medsebojnega razumevanja in solidarnosti med krščanstvom in islamom. Preobrazba, ki bo razočarala milijone kristjanov po vsem svetu, pa vodi v razdor.« Po njegovem je Hagija Sofija »središče življenja, kjer se objameta vzhod in zahod, sprememba v islamski bogoslužni prostor pa bo povod za razdor med tema dvema svetovoma.«


Foto: Reuters


»Nedvomno spodbujanje nezaupanja in ponovnih delitev«

Predstavnik ruske pravoslavne cerkve za odnose z javnostmi Vladimir Legoida poudarja, da »pri tej potezi ni bila upoštevana zaskrbljenost milijonov kristjanov«, grška vlada pa je odločitev turških oblasti označila za »izzivanje civiliziranega sveta«. Pri Unescu pa so Ankaro pozvali, naj ne spremeni izredne vsesplošne vrednosti kraja, ki je ne sme ogroziti nobena preobrazba, »sleherna sprememba pa mora biti sporočena Unescu in predana v preverjanja Odboru za svetovno dediščino.«

Na včerajšnjem prvem zasedanju 27 zunanjih ministrov EU po nekajmesečnem premoru v Bruslju pa so navzoči soglasno obsodili turško potezo in obenem podprli poziv turškim oblastem, naj takoj premislijo in razveljavijo sporno odločitev, ki bo »nedvomno spodbudila nezaupanje, ponovne delitve med verskimi skupnostmi in rušila naša prizadevanja za sodelovanje in dialog,« je bil jasen visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borell. Tudi papež Frančišek je med nedeljsko opoldansko molitvijo izpostavil, da misli na Hagijo Sofijo in je ob tem zelo užaloščen.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh