Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Lastnosti dobrega voditelja

Za vas piše:
Katja Cingerle
Objava: 19. 04. 2020 / 16:12
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 20.04.2020 / 09:30
Ustavi predvajanje Nalaganje

Lastnosti dobrega voditelja

Dve od štirih kardinalnih krepostih, ki sestavljajo temelje vodenja, sta samoobvladanje in pravičnost.
V članku Dobri voditelji se ne rodijo, ampak vzgojijo smo na podlagi ugotovitev Alexandra Havarda, ki jih je predstavil v knjigi Krepostno vodenje, spregovorili o tem, kako naj se vzgojitelji vzgajajo. Tokrat pa vam bomo opisali dve od štirih kardinalnih krepostih, ki sestavljajo temelje vodenja: samoobvladanje in pravičnost.

Samoobvladanje: oblast nad srcem in razumom

»Če želite voditi druge,« pravi Havard, »morate biti najprej zmožni voditi sebe. Imeti morate krepost samoobvladanja ali zmernosti, ki podredi strasti (čustva in občutke) duhu in jih usmerja v izpolnitev postavljenega poslanstva.«

Brez zmernosti postane vodenje le sla po vplivu, bogastvu in zadovoljstvu, voditelj pa pozabi na dobrobit in dostojanstvo tistih, ki jih vodi, in izgubi stik z realnostjo in tudi zaupanje, še posebej, če pri njegovem delu veljajo dvojna merila. Namesto tega Havard svetuje, naj strasti ne zatira, temveč podredi razumu, kar lahko doseže s krepostjo samoobvladovanja.

»Krepost samoobvladanja ščiti naše notranje življenje in samo družbo pred silami kaosa in uničenja,« dodaja avtor knjige Krepostno vodenje, samoobvladovanje pa vsebuje krepost čistosti. »Čistost kot korenit in močan prikaz nesebičnosti od voditelja zahteva, da je odprt do drugih in jim služi neustrašno, z veseljem in brez preračunavanja.«

Pravičnost: skupnost in sporazumevanje

Havard pravičnost razume kot navado, da vsakogar vselej obravnavamo, kot si zasluži, kar presega pravni in sociološki koncept. »Pravičen človek je predan vzgibu, da dela dobro, ko zvesto izpolnjuje svoje poklicne, družinske, družbene in verske dolžnosti.«

Za to pa mora premagati svoj ego. Če je voditelj domišljav, »se ne zaveda, kaj je dolžan drugim, ve samo, kaj mu drugi dolgujejo. Ponižen človek pa se, nasprotno, zaveda svoje odgovornosti do Boga in sočloveka. Živi, da služi.«

Pravičnost voditelja ne pomeni le, da spoštuje zakone, temveč tudi, da spoštuje človekovo naravo, iz katere izvirajo temeljne človekove pravice.

Če morda menite, da je razprava o temeljnih človekovih pravicah v demokratični družbi nepotrebna, se krepko motite. Pomislite: tudi Hitler je bil demokratično izvoljen!


Kateri drugi najpomembnejši lastnosti mora imeti voditelj, če želi dobro in pravično voditi, in kako jih pridobi, si preberite v knjigi Krepostno vodenje. Naročite jo lahko prek spletne strani Družina, elektronskega naslova narocila@druzina.si ali nas pokličite na telefonsko številko 01/ 36 02 828.

Kupi v trgovini

Vstopi v sveto pismo
Sveto pismo
27,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh