Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dobrodelna akcija Podarimo knjige

Za vas piše:
Ivo Žajdela
Objava: 30. 01. 2019 / 11:17
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2019 / 14:35
Ustavi predvajanje Nalaganje

Dobrodelna akcija Podarimo knjige

Knjige v vrednosti 50.000 evrov je dobilo devet ustanov, ki so dejavne na socialnem, kulturnem ali izobraževalnem področju.

Dobitniki dobrodelne akcije Podarimo knjige

Knjige v vrednosti 50.000 evrov je dobilo devet ustanov, ki so dejavne na socialnem, kulturnem ali izobraževalnem področju.

Predsednik Mohorjeve družbe v Celovcu dekan Ivan Olip in avstrijska veleposlanica Sigrid Berka sta v torek, 29. januarja, v Ljubljani devetim nevladnim in nedobičkonosnim ustanovam podarila pester izbor knjig slovenskih in avstrijskih avtorjev in avtoric.
Prejemniki so nevladne organizacije, ki delujejo na območju Slovenije, a tudi različna slovenska društva zunaj Slovenije. Akcija Podarimo knjige tako podpira širjenje slovenske knjige kot pomembne kulturne dobrine.

Spodbuda za branje in razvijanje bralne kulture

V letošnjem naboru knjig, gre za preko 2.000 izvodov, se najde kaj zanimivega za vsakogar. Najrazličnejše knjige bralcem pomagajo pri spoznavanju novega, drugačnega in so poleg tega tudi spodbuda za branje in razvijanje bralne kulture.


Zastopnik Slovenske karitas je bil njen generalni tajnik Cveto Uršič.

Knjige v vrednosti 50.000 evrov so prejele organizacije, ki so dejavne na socialnem, kulturnem ali izobraževalnem področju. V obliki bona so ga tokrat prejeli: Layerjeva hiša Kranj, Marinkina knjižnica DU Škofja Loka, Medobčinsko društvo Sožitje, KŠTM Sevnica, Narodna knjižnica Ivan Žagar – Slovenska čitalnica – Čabar, OŠ Antona Janše Radovljica, Slovenska karitas, Zveza kulturnih društev nemško govoreče narodne skupnosti v Sloveniji/Dachverband der Kulturvereine der deutschsprachigen Volksgruppe in Slowenien ter Zveza prijateljev mladine Slovenije.

Mreža vzajemnosti in Slomškovega duha

Veleposlanica Sigrid Berka je v priložnostnem govoru poudarila izreden pomen branja knjig. Kot je povedala, je namreč »prav za manjšine posebnega pomena, da negujejo svoj jezik, in branje je za to najboljše sredstvo. Nihče drug ne ve tega bolje kot Mohorjeva družba v Celovcu, eden izmed prepoznavnih znakov slovenske narodne skupnosti v Avstriji,« je dejala.


Prejemnik Zveza prijateljev mladine Slovenije (predsednica Darja Groznik)

Predsednik Mohorjeve družbe v Celovcu dekan Ivan Olip je dejal, da se Mohorjevi družbi v današnjem globaliziranem in digitaliziranem svetu zastavlja poseben izziv, da povezuje slovenski narod ter plete mrežo vzajemnosti in Slomškovega duha v smislu njegove oporoke: Sveta vera vam bodi luč, materina beseda pa ključ do zveličavne narodove omike.

Spomnil je, da je bilo založništvo od začetka glavno in temeljno poslanstvo Mohorjeve družbe. S tem hoče poudariti skrb za ohranjevanje jezika med Slovenci doma, kot tudi zunaj meja Slovenije. Dodaj je, da so od leta 2002 dalje podarili 53.000 knjig v vrednosti 900.000 evrov in da so na akcijo ponosni.

Podarjene knjige bodo že v prihodnjih dneh našle pot do bralcev in ponovno tudi do slovenske narodne skupnosti na Hrvaškem. Slovesnost so glasbeno obarvali učenci in učenke Osnovne šole Antona Janše Radovljica.

Fotografije: Ivo Žajdela

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh