Američani spet prvaki, Slovenci ob 13. uri za bron

Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 07.08.2021 / 07:51
Ustavi predvajanje Nalaganje
Američani so že šestnajstič olimpijski zmagovalci. FOTO: Hendrik Osula/FIBA

Na dosedanjih 20 moških košarkarskih turnirjih na olimpijskih igrah se je le štirikrat zgodilo, da zlata niso odnesli Američani. Tudi v Tokiu so ga, na tron so se povzpeli četrtič zapovrstjo.

Nazadnje so njihovo prevlado leta 2004 v Atenah preprečili Argentinci, pred tem so bili dvakrat olimpijski zmagovalci tudi Sovjeti (München 1972 in Seul 1988), enkrat pa Jugoslovani (Moskva 1980 – tedaj so Američani bojkotirali igre).

V finalu boljši od Francozov

V današnjem tokijskem finalu je bila izbrana vrsta ZDA s 87:82 (71:63, 44:39, 22:18) boljša od Francozov, ki so, tudi s kančkom sreče, v polfinalu zadali prvi poraz na turnirju Slovencem (90:89).

Največja razlika 14 točk

Potem ko so »galski petelini« vodili glavnino prve četrtine, je bil izid nazadnje izenačen pri 18:18, odtlej pa so bili pol koraka spredaj poznejši zmagovalci, ki so najizdatneje, za 14 točk, pobegnili ob koncu tretje četrtine (71:57).

Tretjič srebrni

Francozi so se z dvema zaporednima trojkama in delnim izidom 13:2 ponovno vrnili v igro, vendar pa bližje kot na tri točke zaostanka – nazadnje pri 82:85 – niso mogli priti. Tretjič doslej so se veselili olimpijskega srebra.

29 točk Kevina Duranta

Potem ko je ameriški zvezdnik Kevin Durant v finalih prejšnjih dveh izvedb olimpijskega turnirja vpisal po 30 točk, jih je danes prispeval 29, od tega 21 že v prvem polčasu. Postal je prvi Američan s po več kot 100 doseženimi točkami na treh različnih olimpijskih turnirjih.

18 izgubljenih žog poražencev

V zmagovalni vrsti je Jayson Tatum dodal 19 točk, pri poražencih, ki so si privoščili kar 18 izgubljenih žog, pa sta bila najučinkovitejša Rudy Gobert, ki je bil nezgrešljiv iz igre (5:5), in Evan Fournier s po 16 točkami.

Brez neporaženih

S tem so se Američani tudi oddolžili tekmecem za edini poraz na tokijskem turnirju, ki so jim ga prizadejali že v uvodnem kolu predtekmovalnega dela. Tako na letošnjih igrah ni bilo neporažene reprezentance.

Slovenci popoldne za bron

Za slovenske ljubitelje košarke je bil finale šele dobra uvertura v popoldanski obračun za bron (ob 13. uri), v katerem bodo izbrancem Aleksandra Sekulića nasproti stali Avstralci. Oboji lovijo prvo olimpijsko odličje v zgodovini.