Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 05.08.2021 / 15:39
Ustavi predvajanje Nalaganje
Luka Dončić je ponovno blestel s trojnim dvojčkom za 16 točk, 10 skokov in 18 podaj. FOTO: FIBA

Slovenska moška košarkarska reprezentanca je na olimpijskem turnirju v Tokiu vpisala prvi poraz. Z 90:89 jo je namreč za las odpravila Francija, ki se bo tako v soboto zjutraj v velikem finalu pomerila z Američani, ki lovijo četrto zaporedno olimpijsko zlato.

Naši fantje, ki so znova dokazali, da si zaslužijo mesto med najboljšimi, pa ob krstnem nastopu med olimpijsko druščino ostajajo v igri za odličje, za bron se bodo namreč v soboto ob 13. uri pomerili z Avstralci, ki so jih v drugem polfinalnem obračunu po odlični tretji četrtini s 97:78 odpravili Američani.

Pričakovana začetna peterka

Slovenski selektor je uvodoma na parket poslal Jako Blažiča, Vlatka Čančarja, Luko Dončića, Zorana Dragića in Mika Tobeyja. Naši fantje so bili glavnino prvega polčasa v prednosti, ki je narasla do največ 8 točk (25:17), Francozi so bili le nekajkrat za točko ali dve spredaj.

Slovenija : Francija 89:90 (65:71, 44:42, 29:27)

Slovenija: Blažič 14, Čančar 11 (2:2), Dončić 16 (4:6), Z. Dragić 1 (1:3), Tobey 23 (1:3) – prva peterka; Čebašek, Dimec 4, Hrovat 3, Murić, Nikolić, Prepelič 17 (3:6), Rupnik.

Francija: Batum 3, De Colo 25 (6:6), Fournier 23 (3:3), Gobert 9 (3:6), Yabusele 9 (2:2) – prva peterka; Albicy, Cornelie, Fall, Heurtel 6 (2:2), Luwawu Cabarrot 15, Ntilikina, Poirier.

Francozi ušli že za 10 točk

Na glavni odmor so Slovenci odnesli dve točki zaloge (44:42), takoj po njem pa so »galski petelini« vrnili udarec iz z delnim izidom 6:0 pobegnili s 54:49. Tik pred koncem tretje četrtine je bila razlika med tekmecema že udobnih 10 točk (69:59), ob koncu tega dela pa so Francozi bežali za +6.

Sredi zadnje četrtine spet izenačeno

Zadnja četrtina se je za Slovence začela sanjsko s petimi točkami zapovrstjo – s trojko Jake Blažiča in košem Žige Dimca, s čimer so bili le še točko zadaj (70:71). Po štirih zaporednih točkah Mika Tobeyja je bil pet minut in pol pred koncem rezultat prvič po daljšem času spet poravnan (78:78).

Prepelič zadel trojko za priključek ...

V infarktni končnici je bil izid nazadnje izenačen pri 85:85, nato pa je tehtnico na francosko stran s trojko nagnil Timothe Luwawu Cabarrot. Ko se je zdelo, da slovenskega povratka ne bo več, je 33 sekund pred koncem z razdalje zadel Klemen Prepelič in Slovence vrnil v igro (89:90).

... in zgrešil met za zmago

Naši fantje so imeli zadnji napad na tekmi in dovolj časa za uspešno organizacijo, Luka Dončić je s podajo odlično našel Prepeliča, ki je sam prodrl pod koš, a je njegovo veselje z blokado sekundo pred koncem preprečil Nicolas Batum. Ostalo je torej pri francoski zmagi z 90:89.

Dončićev trojni dvojček

Najučinkovitejši v slovenski izbrani vrsti je bil Mike Tobey s 23 točkami, kljub nekoliko nemirnejši roki je znova blestel Luka Dončić s trojnim dvojčkom za 16 točk, 10 skokov in 18 asistenc. Pri zmagovalcih so izstopali Nando de Colo s 25 točkami (5 trojkami), Evan Fournier s 23 točkami (4 trojkami) in Rudy Gobert z 9 točkami in 16 skoki.