Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Barve med prostorom in praznino [VIDEO]

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 31. 03. 2021 / 11:12
Oznake: Družba, Galerija
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 01.09.2021 / 14:23
Ustavi predvajanje Nalaganje
Barve med prostorom in praznino [VIDEO]
Sara Križaj je mlada perspektivna slovenska umetnica, ki se je po končani Škofijski klasični gimnaziji v Ljubljani vpisala in bila sprejeta na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, smer slikarstvo. FOTO: Patricia Kociper

Barve med prostorom in praznino [VIDEO]

V Galeriji Družina abstraktna dela razstavlja mlada akademska slikarka Sara Križaj.

Do 15. aprila so v Galeriji Družina na ogled abstraktna dela v oljni in akrilni tehniki mlade slikarke Sare Križaj. »Ob prvem pogledu na njena dela se lahko spomnimo na pomembne ustvarjalce modernega abstraktnega slikarstva, kot so Helen Frankenthaler ali Mark Rothko. Kolorit, ki ga je uporabila pri tem ciklu, so svetle, tople barve, ki so različno rabljene v sekvencah, v smislu, da je na primer v drugi sekvenci pretežno v rabi rumeno zlata barva, med tem, ko je v prvi sekvenci zgolj kot dodatek k svetlo roza in roza barvi,« je na virtualnem odprtju razstave (15. marca) povedala umetnostna zgodovinarka Ana Čadež.



Dialog med slikarko in platnom

Ko je slikarka Križajeva slike ustvarjala, se je po besedah Čadeževe »spraševala in razmišljala o samem slikarstvu, o tem, kako slika nastane, kaj nam slika hoče sporočiti, kam nas vodi.« Slikarka se je ukvarjala tudi s samim pojmom prostora in pa praznine: »In ta dialog, med njo kot slikarko in med platnom, ki ga bo zapolnila z barvo, torej nekim prostorom, ki ima neskončno možnosti, da se zapolni na takšen ali drugačen način, jo sili k iskanju novih možnosti za poslikave. To je tudi hotela prikazati na teh slikah,« je povedala na odprtju kuratorka razstave.


Slike na razstavi je slikarka razdelila pod tri naslove: Popisano, Reminiscence in Brez naslova. FOTO: Patricia Kociper

Da sam vstop v slikarsko polje pomeni dialog s celotno zgodovino slikarstva, gesta izbrisovanja pa je razumljena kot vračanje na začetek, v katerem se nahaja svoboda misli, je še dejala Križajeva: »Ta svoboda misli pa se nahaja tam, kjer so ustaljeni vsakdanji vzorci prekinjeni. Torej, gremo prek lastnega vsakdanjega zaznavanja v območje kreativnega zaznavanja.«


Sara Križaj je cikel na razstavi naslikala leta 2018FOTO: Patricia Kociper


Po maturi na Škofijski klasični gimnaziji na ALU

Sara Križaj je mlada perspektivna slovenska umetnica, ki se je po končani Škofijski klasični gimnaziji v Ljubljani vpisala in bila sprejeta na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, smer slikarstvo. Lani je dodiplomski študij zaključila, sedaj pa svoje izobraževanje nadaljuje na magistrskem študiju, ravno tako na akademiji. Cikel na razstavi je naslikala leta 2018, razstavo v Galeriji Družina pa je vključila tudi v svojo diplomsko nalogo. Slike na razstavi je slikarka razdelila pod tri naslove: Popisano, Reminiscence in Brez naslova. S tem je želela vzpodbuditi obiskovalce, kot je dejala, »k razmisleku, kaj sploh pomeni slika. Kako nastane, kdaj nastane, kaj vse odpira slika.«

V prostorih Galerije Družina na Krekovem trgu 1 je razstava na ogled do 15. aprila, na ogled je tudi posnetek z odprtja in virtualni sprehod po razstavi.


Umetnostna zgodovinarka Ana Čadež ob odprtju razstave, ki bo v prostorih Galerije Družina na ogled do 15. aprila. FOTO: Patricia Kociper

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh