Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Betlehemska porodnišnica Svete družine: kraj, kjer se rojeva upanje

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 11. 12. 2022 / 11:38
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 11.12.2022 / 13:43
Ustavi predvajanje Nalaganje
Betlehemska porodnišnica Svete družine: kraj, kjer se rojeva upanje
Porodnišnica Svete družine v Betlehemu. FOTO: Vatican Media

Betlehemska porodnišnica Svete družine: kraj, kjer se rojeva upanje

Le približno 1.500 korakov od votline, kjer se je v Betlehemu rodil Jezus, stoji porodnišnica Svete družine Malteškega viteškega reda, ki še naprej zagotavlja odlično oskrbo materam in otrokom vseh veroizpovedi in potreb. Ko se tudi na tem svetem kraju približuje božič, se porodnišnica pripravlja na rojstvo 100.000. otroka!

Porodnišnica Svete družine v Betlehemu v Palestini je resnično poseben kraj. Kot poroča spletni portal Vatican News, stoji le nekaj korakov stran od kraja Jezusovega rojstva, skupaj s centrom za intenzivno nego novorojenčkov pod vodstvom Malteškega viteškega reda pa služi revnim in ogroženim ženskam, dojenčkom in otrokom na celotnem območju.

V porodnišnici Svete družine se rodi približno 90 odstotkov vseh betlehemskih otrok.

Več kot 30 let, odkar so bolnišnico preuredili v porodnišnico, je bilo območje, kjer deluje, območje sporov in revščine, begunskih taborišč in odročnih puščavskih vasi. Ne glede na uničujoče gospodarske posledice koronaepidemije še naprej nudi najsodobnejšo oskrbo novorojenčkov in podporo družinam, v njej pa se rodi približno 90 odstotkov vseh betlehemskih otrok.

Michele Burke Bowe. FOTO: Vatican Media

Posebno vzdušje v predbožičnem času

Michele Burke Bowe, odposlanka Malteškega viteškega reda v Palestini in članica upravnega odbora bolnišnice, opisuje vzdušje v tem res posebnem mestu, kakršno je Betlehem, ko se približuje božič: »Preprosto razširimo roke in šele potem razmišljamo, kako bomo plačali, v upanju, da se bodo naši velikodušni darovalci odzvali in nam pomagali zadovoljiti povečane potrebe v času po epidemiji, ki ima v Betlehemu globoke korenine.« Njihovo vodilo je namreč: služimo vsem, ne glede na potrebe ali veroizpoved.

Zelo se veselimo 100.000. otroka! Vsak dan smo malo bližje tej številki, saj se na dan rodi več kot ducat otrok.

Burkova pojasnjuje, da je letošnji božični čas za bolnišnico morda še nekoliko bolj poseben kot običajno, saj zaposleno osebje pričakuje rojstvo 100.000. otroka po vrsti: »Zelo se veselimo 100.000. otroka! Vsak dan smo malo bližje tej številki, saj se na dan rodi več kot ducat otrok.«

Krizne razmere po epidemiji

Po besedah Burkove, ki je tudi predsednica Fundacije bolnišnice Svete družine, ene od podpornic bolnišnice, je epidemija, ki je sprožila tako gospodarsko kot humanitarno krizo, Betlehem resnično opustošila. Kot pojasnjuje, je bilo mesto, ki je gospodarsko popolnoma odvisno od romanj in turizma, v času izrednih razmer brez obiskovalcev: »Tako je 90 odstotkov zaposlenih dve leti ostalo brez plač. Prodali so svoje avtomobile, gospodinjske predmete. Trajalo bo celo generacijo, da si bodo od tega opomogli.«

V letošnjem letu so imeli več kot dvakrat več nedonošenčkov kot običajno.

Eno od uničujočih dejstev je bilo, tako predstavnica malteških vitezov, da so številne ženske prihajale v bolnišnico rodit, ne da bi dan ali dva pred tem kar koli pojedle. Nekatere med njimi niso jedle, ker so želele hrano prihraniti za že rojene otroke, nekatere pa hrane sploh niso imele, »kar je imelo uničujoč učinek na zdravje otrok«. V letošnjem letu so imeli več kot dvakrat več nedonošenčkov kot običajno, zato je bilo delovanje enote za intenzivno nego novorojenčkov zelo zahtevno za osebje in izjemno drago.

Bolnišnica in njene referenčne klinike, katerih poslanstvo je zagotavljati oskrbo vsem ne glede na veroizpoved, etnično pripadnost ali plačilno sposobnost, trdno vztrajajo pri svoji zavezi, da nikogar ne bodo zavrnili.

Porodnišnica Svete družine v Betlehemu. FOTO: Vatican Media

Zagotavljanje delovnih mest Palestincem

»Preprosto stopamo naprej. Trudimo se po svojih najboljših močeh,« pravi Burkova in poudarja, da je porodnišnica poleg zagotavljanja zdravstvene oskrbe tudi drugi največji delodajalec v Betlehemu ter ima ključno vlogo v skupnosti, saj Palestincem zagotavlja delovna mesta. Vse osebje v porodnišnici je palestinsko in v času, ko se skupnost še vedno sooča s koronavirusom, velja pravilo solidarnosti: »Vsi so pokrivali drug drugega in ob bolniških odsotnostih delali dodatno.«

Betlehem je kraj, kjer vsi preprosto stopijo skupaj.

Tudi sicer je solidarnost zelo živa: »Otroci so bolni, ne morejo v šolo in ostajajo doma, nekdo mora poskrbeti zanje, zato tete skrbijo za svoje nečakinje in nečake … Betlehem je kraj, kjer vsi preprosto stopijo skupaj,« je navdušena Burkova: »Podaljšajo mize, odprejo vrata in poskrbijo za svoje nečakinje in nečake ter za svoje otroke, ki živijo v isti stavbi. To je zgodba o številnih rokah, ki lajšajo delo, toda naša porodnišnica je resnično potisnjena na rob svojih zmogljivosti.«

Od marca 2022 je bilo to zelo kritično obdobje v smislu financ in osebja, ki »dela skoraj neprekinjeno, brez zavor«.

Burkova s palestinskima prijateljicama v Betlehemu. FOTO: Vatican Media

Božična želja

»Za vsak božič prosim za isto stvar,« pravi odposlanka Burkova in dodaja, da Betlehem predstavlja božič za milijone ljudi po vsem svetu: »Ob letošnjem božiču si želim mir za Betlehem, dovolj finančnih sredstev, da bomo lahko pravočasno plačevali naše zaposlene in skrbeli za te drobne, komaj kilogramske novorojenčke.«

Očetom želimo omogočiti dostojanstvo, ko domov prinesejo svoje novorojenčke.

Pomoč in oskrba, ki ju ponuja Malteški viteški red, segata dlje od dejanske zdravstvene oskrbe ob rojstvu: namenjeni sta zdravstvenim stroškom in osnovnim potrebam ljudi, ki si jih ne morejo privoščiti. »Tem očetom želimo omogočiti dostojanstvo, ko domov prinesejo svoje novorojenčke,« pojasnjuje Burkova, »jim omogočiti, da zapustijo porodnišnico v prazničnem razpoloženju, z neranjenim dostojanstvom.«

Logotip fundacije. FOTO: Vatican Media

Pomoč Betlehemu

Burkova z olajšanjem ugotavlja, da se romarji in turisti po koronazaprtju vračajo v Betlehem, vendar opozarja: mesto za vnovični zagon gospodarstva potrebuje, da ostanejo nekaj časa, »da kupijo nekaj stvari za svoje bližnje, da uživajo v čudoviti gostoljubnosti in okusni hrani«, in ne, da si »le na hitro ogledajo baziliko Jezusovega rojstva in pastirske poljane, nato pa se vrnejo v Jeruzalem«.

Za odpravo gospodarskih posledic epidemije bo v Betlehemu potrebna najmanj ena generacija.

»Mladi možje in žene, ki so razmišljali o študiju, tega ne morejo več storiti, družine ne morejo odkupiti prodanih avtomobilov,« pojasnjuje predstavnica malteških vitezov in ugotavlja, da bo za odpravo gospodarskih posledic epidemije potrebna najmanj ena generacija. »Ljudje morajo priti v Betlehem, ostati v Betlehemu in uživati v čudovitih nočeh, ko je vse mirno, ko sijejo zvezde, in samo pomisliti na to, da so pod istim nebom kot Sveta družina, sveti trije kralji in kralj David. Biti v Betlehemu ponoči je resničen blagoslov.«

Nalaganje
Nazaj na vrh