Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Blaženi Slomšek že polni kinodvorane

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 26. 11. 2022 / 10:35
Oznake: Film, Kultura, Svetniki, Vera
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 26.11.2022 / 14:47
Ustavi predvajanje Nalaganje
Blaženi Slomšek že polni kinodvorane
Na predpremierni projekciji filma Srečen bo čas v Celju. FOTO: Ksenja Hočevar

Blaženi Slomšek že polni kinodvorane

Predpremierni projekciji celovečernega filma Srečen bo čas, o življenju bl. Antona Martina Slomška, sta navdušili gledalce v polnih dvoranah v Mariboru in Celju.

Med projekcijo filma o življenju bl. Antona Martina Slomška v Cineplexxu Celje. FOTO: Ksenja Hočevar

V tiskani Družini in na spletnih straneh že nekaj tednov napovedujemo prihod celovečernega filma o bl. Antonu Martinu Slomšku na velike zaslone slovenskih kinematografov. Prvi so film videli v Mariboru, v veliki dvorani Zavoda A. M. Slomška (v četrtek, 24. novembra), dan zatem pa so si film v kinematografu Cineplexx Celje ogledali ustvarjalci, nastopajoči, škofje, župani in drugi, ki so s talenti ali finančno pripomogli, da je film sploh nastal. »Več kot 200 ljudi nastopi pred kamero, okrog 50 nas je bilo za kamero,« je po projekciji v Celju povedal producent in režiser David Sipoš, ko je predstavil gledalcem v dvorani tudi najožje sodelavce: »V film smo vložili 10 tisoč ur dela, prevozili smo 8 tisoč kilometrov po Sloveniji – že to pove, kakšen izziv je, da celovečeren film nastane.«

Najožji sodelavci po projekciji v celjski kinodvorani: Alen Prelesnik, Klarisa Sipoš, Tim Žibrat, sorežiserji: Elza Rebol, Vid Planinc, David Sipoš in Matjaž Feguš, Ožbej Romih (v vlogi mladega Slomška), Robert Dragar (v vlogi odraslega Slomška). FOTO: Ksenja Hočevar

Postulator Marjan Turnšek: »To morate videti!«

»Sinoči sem na predpremieri gledal film o bl. Antonu Martinu Slomšku. Čestitke vsem v Studiu Siposh in vsem ustvarjalcem filma! Izredno močno in nagovarjajoče sporočilo! To morate videti! Zagotovo! Pravi slovenski filmski spektakel,« je v petek zgodaj zjutraj na družbenih omrežjih napisal škof Marjan Turnšek, postulator v postopku Slomškove kanonizacije.

Upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek: »Vesel sem, da smo prišli do tega, da je treba Slomška 'promovirati' na način, ki je blizu današnjemu človeku.« FOTO: Ksenja Hočevar

Upokojeni škof Lipovšek: »Pohvale režiserju in nastopajočim. Živo in pristno!« 

Podobno navdušeni so bili tudi gledalci po prvi celjski projekciji. »Vse pohvale režiserju in nastopajočim, odlično! Živo in pristno,« je povedal za Družino upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek: »Vesel sem, da smo prišli do tega, da je treba Slomška 'promovirati' na način, ki je blizu današnjemu človeku. Bog daj, da bo to obrodilo sadove in da bo 'sveta vera luč, materin jezik pa ključ do zveličavne narodove omike' ter da bo tudi film pripomogel, da se bomo v molitvi več priporočali Slomšku, da se zgodi čudež in bomo dočakali njegovo beatifikacijo.«

Pričevalec v filmu je tudi župnik Miha Herman. FOTO: Ksenja Hočevar

Župnik Miha Herman: »Moje zdravje je čudež na njegovo priprošnjo«

Pričevalec v filmu je tudi župnik Miha Herman: »Dolgo sem bil župnik na Slomu, lahko rečem, da me je Slomšek oblikoval. Ko sem bil povabljen k sodelovanju, pravzaprav sploh nisem vedel, kaj bo nastalo. Nastalo pa je nekaj zelo lepega, izriše Slomškovo pristno podobo. Film nagovarja, v sodobnem jeziku pripoveduje zgodbo o človeku, ki je po tej naši zemlji hodil pred pol drugim stoletjem – pa je njegovo sporočilo, njegov nauk še danes živo prisoten. Bog daj, da bi film spodbudil, da bi Slomška spet bolj 'potegnili na plano', se mu več priporočali in o njegovih uslišanjih več govorili in pisali. Tudi sam bom v kratkem postulatorju poslal svojo izkušnjo. Pred dvema letoma sem hudo zbolel, ljudje so me priporočali Slomšku, k njemu sem molil tudi sam – in stvari, za katere sem prosil, so se uredile. Medicinsko bo težko dokazati, nenazadnje je bolezen še vedno prisotna, a zame je to, kako je potekalo zdravljenje, Slomškov čudež.«

V filmu nastopa tudi družina Darje in Tomaža Ovsenik. FOTO: Ksenja Hočevar

Darja Ovsenik: »Med filmom me je prešinilo: kaj nas učijo v šoli?!« 

V filmu nastopa tudi družina Darje in Tomaža Ovsenik. »Z veseljem smo se odzvali na povabilo k sodelovanju v filmu. Imamo sicer majhno vlogo – družina, ki za mizo bere, ženo, ki občuduje svojega moža, ko bere naglas otrokom … Snemanje v stari Nacetovi hiši v Škofji loki nam je sicer vzelo veliko časa in energije, a sva s Tomažem vesela, da sva otrokom to izkušnjo omogočila,« je po projekciji v Celju povedala mama Darja. Da sicer niso vedeli, za kako velik projekt gre, je dodala: »Vedeli pa smo, da gre za nekaj pomembnega, nekaj, kar je našega, kar so naše korenine. Med filmom me je prešinilo, kaj so nas učili v šoli in kaj še danes učijo naše otroke, kam je izginilo slovenstvo?! Film je pomemben za nas Slovence, budi tisto, na kar smo skozi stoletja pozabili.«

V filmu kot slovenistka nastopa tudi Cvetka Rezar Mlakar, celjsko predpremiero si je ogledala v družbi moža Marjana in brata Janka, župnika v Velenju. FOTO: Ksenja Hočevar

Nocoj bosta v kinematografu Cineplexx v Celju še dve projekciji (projekciji sta razprodani, a nekaj kart za velike Slomškove in filmske ljubitelje so še prihranili … pišite na alen@siposh.si), naslednje projekcije pa bodo v januarju, predvidoma tudi v Ljubljani in drugih kinematografih in večjih dvoranah po Sloveniji.

Producent in režiser David Sipoš in rektor vikariata A. M. Slomška Ivan Štuhec. FOTO: Ksenja Hočevar

Nalaganje
Nazaj na vrh