Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Bojana Beović: Brisi naj se izvajajo na prostem [VIDEO]

Za vas piše:
M. M.
Objava: 03. 02. 2022 / 14:29
Oznake: Koronavirus, Zdravje
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 03.02.2022 / 14:38
Ustavi predvajanje Nalaganje
Bojana Beović: Brisi naj se izvajajo na prostem [VIDEO]
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. FOTO: Zajem zaslona/Youtube

Bojana Beović: Brisi naj se izvajajo na prostem [VIDEO]

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović je v današnji izjavi dejala, da se bližamo vrhu števila okužb in temu vrhu bo nato sledil vrh v bolnišnicah, v katerih v zadnjem času beležijo počasno povečanje število sprejemov, tudi takih, ki imajo hujši potek bolezni covid-19.

Oboleli z omikronom po njenih besedah niso več toliko hospitalizirani zaradi covidne pljučnice, temveč zaradi poslabšanja njihovega obstoječega zdravstvenega stanja. »Nekaj podobnega zaznavamo pri vsakoletnih valovih gripe, kjer ne gre za neposredno povzročeno pljučnico zaradi gripe, ampak za poslabšanje njihovih kroničnih stanj, ki privedejo bolnike v bolnišnice ali celo na oddelke za intenzivno terapijo


Sprememba režima testiranja je ustrezna

Glede spremembe režima testiranja, ko se po novem okužbe potrjujejo s hitrimi testi, je povedala, da je to smiselno in da je potrjevanje s hitrim testom ustrezno, dokler je število okužb v populaciji veliko. »Po statistiki NIJZ-ja mislim, da je šest odstotkov tistih, ki so bili pred 14 dnevi potrjeni s hitrim testom, pozneje pa niso bili potrjeni s PCR-jem.«

Brisi naj se izvajajo na prostem

Ob tem je opozorila na nevarnosti na točkah za hitro testiranje, ker jih obiskujejo tudi ljudje z bolezenskimi simptomi. »Če gredo bolni na hitre teste, je treba posebej poskrbeti, da ne stojijo tesno v vrsti. Brisi pa naj se izvajajo na prostem. Če to poteka v zaprtih prostorih, jih je treba ustrezno prezračevati, sicer bodo ta mesta postala žarišča okužb.«

Podpora izstopu zdravnikov iz enotnega plačnega sistema

Beovićeva je komentirala tudi dogajanje v zvezi z morebitnim izstopom zdravnikov iz enotnega plačnega sistema. Ponovila je, da v Zdravniški zbornici Slovenije ves čas podpirajo izstop iz enotnega plačanega sistema, saj bi na ta način lahko nagrajevali zdravnike bolj ustrezno. Na bojazen nekaterih, da bi to lahko pomenilo konec javnega zdravstva, odgovarja, da to ne drži.

»To je korak k ohranjanju javnega zdravstva. Kar opažamo kot težavo v slovenskem zdravstvu je, kako zadržati zdravnike v tistih specialnostih, ki so za državo izjemnega pomena. Na eni strani gre za družinsko medicino, na drugi pa za težko, t. i. terciarno medicino, za urgenco, intenzivne terapije in velike kirurške posege, za kar potrebujemo visoko usposobljene zdravnike, ki jih moramo obdržati v javnem sistemu in drugačen način nagrajevanja bi okrepil javni zdravstveni sistem.«

Ne le plača, tudi delovni pogoji so pomembni

Dvig plače je eden od načinov, kako ohraniti zdravnike v javnem sistemu. Poleg tega so pomembni delovni pogoji, možnost strokovnega razvoja, dostopnost opreme in vseh medicinskih pripomočkov. »Skratka, delovno okolje, v katerem lahko mlad, izobražen zdravnik, ki ima ambicijo razvijati svojo stroko, dejansko dela in se počuti uresničenega,« je še izpostavila Beovićeva.


 

Nalaganje
Nazaj na vrh