Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Cerkve v ZDA kritično o legalizaciji istospolnega zakona

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 29. 06. 2015 / 10:07
Oznake: Družba, Duhovnost
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:24
Ustavi predvajanje Nalaganje
Cerkve v ZDA kritično o legalizaciji istospolnega zakona

Cerkve v ZDA kritično o legalizaciji istospolnega zakona

»Razsodba vrhovnega sodišča je tragična napaka.«

Medtem ko so aktivisti za pravice istospolnih na stopnicah pred ameriškim vrhovnim sodiščem pod mavričnimi zastavami slavili zgodovinsko razsodbo, ki dopušča sklepanje istospolnih zakonskih zvez v vseh ameriških zveznih državah, pa Cerkve in verske ustanove v ZDA občutijo ogroženost svojih pravic. Predsednik Škofovske konference ZDA, nadškof Joseph Kurtz, je tesno odločitev, pet proti štiri v prid istospolnim zakonom, minuli konec tedna označil kot »tragično napako, ki gre v škodo naši družbi in njenim najranljivejšim članom«.



Odločitev vrhovnega ustavnega sodišča v zadnjem primeru ni zakoreninjena v resnici »in bo na koncu ostala brez argumentov«. Po nadškofovih besedah je »nemoralno in krivično« od vlade, ki trdi, da »dva človeka istega spola lahko skleneta zakonsko zvezo«. To je namreč predvideno za »skupnost med moškim in žensko«.

Predsedujoči med ameriškimi škofi izraža zaskrbljenost, ki jo občutijo tudi druge verske skupnosti, da bo razsodba Cerkve prisilila, naj ravnajo v nasprotju s svojim prepričanjem. »Vse skupaj spodbujam, naj svoje moči usmerijo tako, da bo upoštevana tudi od Boga dana svoboda tistih, ki iščejo resnico, jo živijo in zanjo pričujejo.«

Russell Moore, predstavnik največje protestantske Cerkve v ZDA, pa je izrazil bojazen, da bo vsesplošna legalizacija istospolne zakonske zveze v ZDA privedla do diskriminacije verskih skupnosti – morda tudi z odpravo davčnih olajšav za krščanske šole in univerze, ki istospolnih parov na podlagi svojih verskih prepričanj ne bodo obravnavale enakovredno s heterospolnimi pari.

Moore in drugi kritiki razsodbe se pri tem sklicujejo na izjave vladnega predstavnika Donalda Verillija, ki je med razpravami na to temo na vprašanje o morebitnih posledicah legalizacije istospolnih zakonov za davčne olajšave verskih skupnosti odgovoril: »O tem bomo še govorili.«

Katoliški škofje podpirajo predlog republikancev v senatu in predstavniški zbornici, ki cilja na to, da svobode nasprotnikov istospolnih zakonskih zvez na podlagi verskih prepričanj ne bi omejevali. »V ozračju nestrpnosti je takšna zaščita nujno potrebna«, sta nedavno pojasnila nadškofa iz San Francisca in Baltimorja, Salvatore Cordileone in William Lori.

To skrbi tudi preglasovano manjšino na vrhovnem sodišču. Glavni sodnik John Roberts je zapisal, da je večina na sodišču »spremenila družbeno institucijo, ki je več tisočletij predstavljala temelj človeške družbe«. Za to v ustavi ni nikakršne podlage. »Kdo pa si mislimo, da smo?«

Ameriški predsednik Barack Obama odločitev vrhovnega sodišča z veseljem pozdravlja.

Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine (T.S. / O.N.)

Kupi v trgovini

Samo ljubezen ustvarja
Duhovna rast
17,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh