Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

ComECE: Evropa naj okreva preko pravičnosti

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 29. 05. 2020 / 08:53
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.05.2020 / 09:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

ComECE: Evropa naj okreva preko pravičnosti

Koronakriza je za Evropsko zvezo lahko priložnost za pomemben korak naprej na področju solidarnosti.

Foto: Vatican Media

Kriza, ki jo je povzročila epidemija okužb z novim koronavirusom, je za Evropsko zvezo lahko priložnost za pomemben korak naprej na področju solidarnosti, po poročanju Radia Vatikan meni Komisija škofovskih konferenc pri Evropski zvezi (ComECE).

Posebna komisija za družbene zadeve pri ComECE se je z izjavo »Evropa naj okreva preko pravičnosti« odzvala na načrt za okrevanje Evropske zveze po epidemiji koronavirusa. Evropsko zvezo poziva k obnovljenemu duhu solidarnosti in postavitvi vprašanja pravičnosti v središče načrta za okrevanje. »Ambiciozen načrt za okrevanje bi bil vidno znamenje, da so se Evropska zveza in njene države članice vrnile nazaj na pot solidarnosti,« je zapisano v izjavi.

»Ta kriza je lahko priložnost za Evropsko zvezo, da naredi pomemben korak naprej pri uveljavljanju in izražanju solidarnosti, s tem da Evropi pomaga okrevati preko okoljske, družbene in podporne pravičnosti,« je pojasnil Antoine Hérouard, predsednik komisija za družbene zadeve pri ComECE, ki je vodil pripravo dokumenta. Sklad za okrevanje, ki bi Evropski komisiji omogočil zbiranje denarja za države članice v potrebi, bi bil prav tako pomembno znamenje za mnoge državljane Evropske zveze, ki čutijo razočaranje nad evropskim načrtom, ko so marca 2020 države članice sprejele samo nase osredinjene odločitve. To bi bilo tudi v skladu s pozivom papeža Frančiška, naj je dodaten dokaz solidarnosti tudi odprtost za nove rešitve.

ComECE Evropsko zvezo in državne oblasti prav tako poziva, naj oblikujejo razpravo o načrtu za okrevanje, usmerjeno v skupno dobro in v duhu solidarnosti. Cilj Evropske zveze pa bi moral biti sprejetje dogovora, ki bo Evropi pomagal okrevati preko okoljske, družbene in podporne pravičnosti.

Pospeševanje okoljske pravičnosti je povezano z dejstvom, da »nam je virus pokazal, kako ne moremo živeti zdravo na bolnem in onesnaženem planetu. Epidemija nam je pokazala, da ni prepozno za delovanje.« Spodbuja se, da gremo onkraj trenutnih stremljenj o skrbi za skupen dom. Priznati je treba, da je epidemija koronavirusa povezana s širšo družbeno-okoljsko krizo, ki je močno vidna preko podnebnih sprememb, zmanjšanja biološke raznolikosti in uničujočih posledic za najšibkejše. Krhek svet, ki ga je Bog zaupal človeški skrbi, nas poziva, da opredelimo pametne poti za usmeritev, razvoj in omejevanje naše moči.

Ni mogoče nazaj vzpostaviti starih modelov in navad, ampak razumeti ta trenutek »kot priložnost za korenito spremembo in okrepitev našega prizadevanja proti celostnemu razvoju in inovativnemu razmišljanju o prihodnosti«. Komisija zato predlaga, da se v načrt za okrevanje vključi tudi Evropski zeleni dogovor.

Pomembno mesto je treba dodeliti tudi pospeševanju družbene pravičnosti. »Boj proti podnebnim spremembam, koronavirusu, revščini in onesnaževanju zahteva Evropsko zvezo, katere celotni proračun je usmerjen v politične prednosti in vrednote.« Sklad bi moral biti namenjen tistim območjem in državljanom, ki najbolj potrebujejo pomoč, pri čemer pa ComECE poziva, naj se poveča vlaganje v že obstoječe programe, ki so namenjeni revnim, brezdomcem, migrantom in prosilcem azila.

ComECE ob koncu še izpostavlja, da se nihče ne bi smel izogniti svoji odgovornosti v prispevanju k procesu okrevanja v Evropi. »Kot odgovor na to krizo bi morala Evropska zveza nemudoma ukrotiti strukture korupcije in razširjenega izogibanja davkom, kar je že prevzelo svetovne razsežnosti, ter povečati okvir za pravično obdavčenje v Evropski zvezi. Epidemija je namreč vsem pokazala, kako pomemben je glas javnih infrastruktur in služb.«

»Epidemija koronavirusa je povzročila veliko bolečine in žalosti po vsej Evropi. Napaka držav članic na področju solidarnosti je sprožila razočaranje nad evropskim načrtom in povečala napetosti. Najdimo novo upanje za Evropo v skupnem okrevanju, ki bo izraz našega obnovljenega duha solidarnosti ter tudi dela za pravično prihodnost. Delujmo skupaj, upajmo in molimo, da bo ta kriza postala začetek evropskega okrevanja preko pravičnosti.«

Kupi v trgovini

Prenovitev
Duhovna rast
21,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh