Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

DKPS: Nov družinski zakonik je poguben za marsikatero mlado življenje

Za vas piše:
M. M.
Objava: 13. 02. 2023 / 09:47
Oznake: Mladi, Slovenija, Šola
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.02.2023 / 09:58
Ustavi predvajanje Nalaganje
DKPS: Nov družinski zakonik je poguben za marsikatero mlado življenje
FOTO: Tatjana Splichal

DKPS: Nov družinski zakonik je poguben za marsikatero mlado življenje

V Društvu katoliških pedagogov Slovenije (DKPS) opozarjajo, da bodo z nedavno uveljavitvijo nove družinske zakonodaje, ki spreminja definicijo zakonske zveze ter zunajzakonske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje, »posledice pogubne za marsikatero mlado življenje. Pod krinko uveljavljenega zakona bodo te neumnosti počasi, a vztrajno prihajale v naše življenje«.

V DKPS poudarjajo, da zagovorniki sprememb družinskega zakonika trdijo, da Slovenija s sprejetjem tega zakonika končno postaja civilizirana, sodobna država, ki nikomur nič ne jemlje, pač pa daje možnosti tistim, ki jih doslej niso imeli. »Te trditve nedvomno držijo. Zeleno luč za možnosti niso dobili le istospolni partnerji. Dobile so jih tudi organizacije, ki bodo skrbele za tako imenovano izobraževanje oziroma za popularizacijo LGBTQIA+ ideologije v vrtcih in v šolah,« so kritični v DKPS. 

Vnašanje dvoma v lastno identiteto

Ob tem spominjajo, da na primer učbenik Ljubezen je ljubezen že vrsto let čaka na možnost vstopa v šole. »Vsebine, ki so pripravljene na vstop v vrtce in šole bodo med mlade vnašale predvsem dvom v lastno identiteto. Če človeka pripravimo do tega, da dvomi o svoji spolni identiteti, ga lahko pripravimo do česarkoli. Bojimo se, da je to eden od ključnih ciljev širjenja te ideologije. Čeprav je v nasprotju s temeljnimi biološkimi zakonitostmi, se izvajalcem projektov odpirajo vrata vrtcev in šol.«

Predsednica Strokovnega sveta DKPS Helena Kregar. FOTO: Osebni arhiv

Nekatere države prosti širjenju tovrstnih praks

Ob tem se sprašujejo, zakaj je tem organizacijam in tej ideologiji tako pomembno, da dostopajo do otrok, katerih osebnost se še oblikuje? »V državah, ki so v teh trendih pred nami, že lahko spremljamo informacije uporu razumnih ljudi in mnogih staršev proti širjenju praks, ki jih ideologija spodbuja med mladimi. Nekatere države tovrstne zakonodaje ne bodo sprejele, npr. Švica, marsikje pa jo zaradi zaščite otrok že spreminjajo. Strokovnjaki namreč poudarjajo, da so posledice spreminjanja spola trajne in nepopravljive.«

Pričakujejo odziv razvojnih psihologov

V DKPS pričakujejo, da se bodo na aktivnosti organizaciji LGBTQIA+ glasno odzvali razvojni psihologi in pojasnili, kako te vsebine vplivajo na razvoj otrokove osebnosti kot celote. »Pričakujemo, da bodo aktivnosti spremljali odgovorni starši, saj je tovrstna vzgoja v Listini o človekovih pravicah izključno v njihovi pristojnosti. Za vstop katerekoli organizacije s kakršnokoli ideološko vsebino v šole bi morala šola pridobiti soglasje staršev.«

Pričakujemo, da bodo aktivnosti spremljali odgovorni starši, saj je tovrstna vzgoja v Listini o človekovih pravicah izključno v njihovi pristojnosti.

Prav tako pričakujejo, da se bodo ravnatelji, učitelji in vzgojitelji tega načela držali in starše vprašali, ali dovolijo, da se njihovi otroci izpostavljeni »tovrstni, čeprav spretno prikriti ideologiji. Sicer so šole v prekršku. Pričakujemo, da se bodo vodstva vrtcev in šol skladno z zakonodajo odzvala na vstop aktivistov. Menimo tudi, da če bo imela vstop v šolski prostor ta ideologija, bi ga morale uravnoteženo dobiti tudi vsebine, ki otrokom pomagajo odkrivati svojo osnovno biološko in predvsem duhovno identiteto. Bodo zeleno luč za vstop dobile tudi organizacije, ki nudijo tovrstne vsebine?«

Dojenček z mamo in očetom. FOTO: Tatjana Splichal

Pogubno za mlada življenja

V zaključku izjave so podčrtali, da bodo posledice nove družinske zakonodaje in njej skladne ideologije pogubne za marsikatero mlado življenje. »Pod krinko uveljavljenega zakona bodo te neumnosti počasi, a vztrajno prihajale v naše življenje. Pa nikar ne recimo `naj imajo priložnost´, če že vnaprej vemo, da se vsako eksperimentiranje z vrednoto življenja slabo konča tako za človeka kot za družbo.«

Nalaganje
Nazaj na vrh