Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

DOS ni le kolesarski dogodek – je kolesarska pravljica

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 26. 05. 2023 / 16:29
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 26.05.2023 / 16:46
Ustavi predvajanje Nalaganje
DOS ni le kolesarski dogodek – je kolesarska pravljica
Luka Oven (Mlada karitas), motor projekta Dami Zupi in Robert Gratton (Zveza društev diabetikov Slovenije). FOTO: Siniša Kanižaj

DOS ni le kolesarski dogodek – je kolesarska pravljica

Edinstven majski kolesarski praznik, Dobrodelno okrog Slovenije (DOS), je letos že četrtič uspešno pod streho, za kar gre zasluga neumornemu pobudniku projekta Damiju Zupiju in številnim vključenim prostovoljcem.

DOS je največji vseslovenski humanitarni kolesarski dogodek, na katerem ekipa 26 kolesark in kolesarjev na čelu z Damijem Zupijem prekolesari kar 1225-kilometrsko traso okrog vse Slovenije, kadar koli pa se ji lahko priključijo tudi drugi podporniki. Projekt poteka v sodelovanju s Slovensko karitas in vsako leto tudi z izbrano organizacijo s področja zdravja, letos je bila to Zveza društev diabetikov Slovenije.

Združuje, ozavešča, povezuje, pomaga

DOS je bistveno več kot le kolesarski dogodek – je kolesarska pravljica, ki združuje podobno misleče ljudi, ki ozavešča o zdravem načinu življenja in o pomenu gibanja, ki povezuje šport z dobrodelnostjo in ki na edinstven način prikaže lepote Slovenije, poudarja idejni oče in motor projekta Dami Zupi. Priprave na DOS trajajo 365 dni, tako da je prihodnja izvedba že v pripravi, znan je tudi že datum – od 7. maja 2024 dalje.

270 kilometrov jih je »pralo«

»Zagotovo bo prvi dan dež, ki je že stalnica,« se pošali Zupi. In tudi letos ni bilo nič drugače, kolesarje je prvih 270 kilometrov »pralo«, a jim ni zbilo volje in motivacije: »Kolesarimo za dober namen, ne glede na vreme, deležni smo izjemno lepih sprejemov. Veseli nas, da znamo povezati vso Slovenijo. Ni ga lepšega občutka, kot ko se pelješ skozi Ribnico in te pozdravijo gasilci in harmonikarji … Veseli nas, da v kolesarski del lahko vključimo tudi šole in vrtce.«

Ne tekmovanje, temveč druženje

Kot poudarja Dami Zupi, sicer ultramaratonski kolesar, se trudijo projekt stalno izpopolnjevati, a se seveda še pojavljajo napake, iz katerih pa se učijo. »DOS ni tekmovanje, ni pa niti samo turistična vožnja; je druženje. Vseh 5 dni nas nosijo čustva. Nihče od kolesarjev ni bil utrujen, saj vsi vedo, da kolesarimo za dober namen, smo dobrodelni in hkrati ozaveščamo, delamo dobro delo. Obljubim, da bo DOS 2024 še za odtenek boljši,« prisega motor projekta.

Od 25 do 61 let

Med 25 kolesarji, ki so ga pet dni spremljali in skupno zgrizli kar 31.850 kilometrov, je najmlajši udeleženec štel 25 in najstarejši 61 let. To je bil Hrvat Zdenko Grgurić, prekaljen in izkušen kolesar, ki je premagal že ogromno tras, a – kot je zagotovil Damiju Zupiju – na tako lepem dogodku ni bil še nikdar v življenju. Celotni DOS je odpeljala tudi Mojca Lenarčič, ki je nadvse dostojno poskrbela za žensko kvoto.

Mojca Lenarčič za žensko kvoto

»Mojca je čudo. Lani je prišla testirat in je odpeljala prvo in zadnjo etapo DOS, letos pa je odpeljala v celoti, suvereno in brez kriz. Je fenomenalno pripravljena in zgled in dokaz, da lahko tudi ženska odpelje takšen projekt in takšno kilometrino. Klobuk dol,« ji je polaskal idejni oče projekta in anekdotično naštel še nekaj letošnjih pripetljajev: »Predrli smo dve gumi, nekdo je bil premočan in je strgal verigo, iskali smo akso, ampak to je vse del kolesarjenja.«

Kraljevska etapa z vzponom na Vršič

Zupi je bil ob koncu vsake etape vesel, da so se vsi usedli skupaj živi, zdravi, celi in veseli: »Vedno je 3. etapa kraljevska, saj vključuje najvišjo točko DOS – Vršič. Tretji dan imajo naši kolesarji v nogah že 550 kilometrov, za veliko njih je izziv že samo prepeljati Vršič. Ta etapa je tvegana, ker se že pokaže, da so ljudje utrujeni. Motivacija sicer je na vrhuncu, a je pri nekaj kolesarjih zaznati manjšo utrujenost ali krizo. Na srečo pa imam zmožnost to začutiti in potem motivirati posameznika, da gre čez to.«


Za humanitarni del skrbi Karitas

Če za organizacijski in izvedbeni del DOS skrbi Kolesarsko društvo DOS, pa je humanitarni del projekta v domeni Slovenske karitas in Young Caritas (Mlade karitas), v njenem imenu je Luka Oven izpostavil dva ključna vidika, zakaj sodelujejo: ker projekt spodbuja gibanje in zdrav način življenja, hkrati pa vključuje dobrodelnost in zbiranje sredstev za kolesa za otroke iz socialno ogroženih družin.

Migaj, zdravo uživaj!

»Z Ministrstvom za zdravje smo januarja začeli triletni projekt 'Migaj, zdravo uživaj', kako povečati zdravje pri otrocih, ki se premalo gibanje, saj je po raziskavi iz leta 2018 (zdaj je morda še slabše!) le 20 % najstnikov dnevno aktivnih vsaj eno uro, kar je sicer po priporočilih minimalni standard, hkrati pa tretjina mladostnikov v prostem času več kot 5 ur dnevno presedi, verjetno ob telefonih,« poudarja Oven.

Zaskrbljujoči izsledki raziskav

In nadaljuje: »Raziskava ljubljanske Fakultete za šport pa govori, da se povečuje delež otrok s prekomerno telesno težo, ki se giblje med 20 in 24 %, medtem ko otroci med 11. in 13. letom starosti danes pretečejo 600-metrsko razdaljo povprečno 7 do 8 sekund počasneje kot pred 20 leti. Najslabše pa, po trendih, kaže ravno otrokom in mladostnikom iz socialno in ekonomsko ranljivih družin.«

Letos že podarili 15 koles

Drugi vidik projekta, ki ga poudarjajo v Karitas, pa je socialni, dobrodelni, z zbiranjem sredstev za kolesa za otroke, ki si jih sicer težko privoščijo. V treh letih so zbrali za že več kot 90 koles, letos so jih že podarili že 15, ko bodo potegnili črto pod vsa zbrana sredstva, pa bodo videli, koliko jih bodo še nakupili. »Lani smo začeli tudi popravila koles, saj ljudje tudi darujejo rabljena kolesa, ki jih potem z našimi prostovoljci obnovimo in smo tako še malo ekološki.«

Zgodbe se te dotaknejo

Prejemniki koles so skrbno izbrane družine župnijskih Karitas, ki z besedami Luke Ovna konec meseca ne štejejo evrov, temveč cente: »Ob predaji koles se je težko zavedati, v kakšnem položaju so. Že tako so deprivilegirani, pa še brez sredstev za povsem osnovne stvari. Te zgodbe se te dotaknejo. Veliko je družin z različnimi boleznimi ali pa so kako drugače ranljivejše. To ti daje energijo za nadaljnje delo.«

Darilce lanske prejemnice

Dami Zupi se je med eno od letošnjih etap zelo razveselil obiska deklice, lanske prejemnice kolesa, ki jih je prišla pozdravit in jim dala darilce, drobno pozornost: »Sicer pa je to zelo delikatna zadeva, veliko prejemnikov se seveda ne želi izpostavljati, kar je tudi prav, razumljivo in je treba spoštovati. Sicer pa vedno dobivamo lepe odzive.«

Kako donirati?

Tudi po koncu letošnjega petdnevnega srčnega dogodka pa je še vedno mogoče podpreti plemenit namen DOS s sms-sporočilom #zakolo5 na 1919, s čimer prispevate 5 € za nakup koles za otroke in mladostnike iz socialno šibkejših slovenskih družin. Večje donacije pa je možno nakazati na TRR Karitas: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana; TRR: SI56 0214 0001 5556 761; sklic: 00 905; namen: ZA KOLO.

Nalaganje
Nazaj na vrh