Ekumenski patriarh na Slovaškem posvetil novo stolnico
Ekumenski patriarh na Slovaškem posvetil novo stolnico
Bartolomej je v svojem nagovoru pred več sto zbranimi verniki, ki so napolnili novo stolnico, pojasnil, da mozaiki na stenah predstavljajo 'evangelij v slikah'. Nadškof Rastislav iz Prešova se je Bartolomeju I. zahvalil za njegovo odprtost in pripravljenost za pomoč pravoslavnim vernikom na Slovaškem. Današnja doba globalizacije bi lahko – ob vseh siceršnjih nevarnostih – pravoslavni Cerkvi pod vodstvom ekumenskega patriarha s pomočjo apostolov Cirila in Metoda omogočila oznanjevanje evangelija po vsem svetu.
Med svojim obiskom je Bartolomej večkrat opozoril na vsekrščanski in vseevropski pomen bratskega para apostolov iz Soluna, ki sta med leti 863 in 885 razvila cerkveno slovansko abecedo in s tem utemeljila književnost in kulturo pravoslavnih Slovanov. Zaradi tega ju v pravoslavni Cerkvi ne častijo le kot apostolov, pač pa tudi kot 'učitelja Slovanov'.
Bartolomeja I. sta na njegovem obisku na Češkem in Slovaškem spremljala metropolit Miklavževega mesta Mire, Krizostom Kalaitsis, in ukrajinski metropolit iz Kanade, Jurij Kališčuk. Cerkveni dostojanstveniki so se med drugim srečali tudi s praškim katoliškim nadškofom, kardinalom Dominikom Duko, in njegovim predhodnikom kardinalom Miloslavom Vlkom. V nadškofijski palači v Pragi je kardinal Duka izrazil svoje veselje nad dejstvom, da ekumenski patriarh na obisk prihaja iz mesta, od koder sta bila na to območje poslana apostola Ciril in Metod. »Ravno kultura, ki sta jo na področje današnje Češke s seboj prinesla oba apostola, je kljub predhodnim misijonarjem močno vplivala na samostojni razvoj verskega življenja in zakoreninjenosti v veri«, je spomnil kardinal.
Bartolomej I. pa je v svojem odgovoru spomnil, kako je bilo vzhodnocerkveno slovansko krščanstvo, ki sta ga utemeljila apostola Ciril in Metod, živahen člen nerazdeljene Cerkve prvega tisočletja. To bi veljalo upoštevati tudi danes.
Ob tem je Bartolomej I. izrekel pohvalo poljskemu papežu Janezu Pavlu II., ki je slovanska apostola skupaj s svetim Benediktom imenoval za apostola združene krščanske Evrope.
Foto: splet
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina