Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Evropski škofje v Bruslju o prihodnosti EU v luči zadnjih volitev

Objava: 28. 11. 2024 / 07:01
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 28.11.2024 / 13:11
Ustavi predvajanje Nalaganje
Evropski škofje v Bruslju o prihodnosti EU v luči zadnjih volitev
Škof Jamnik (desno) se udeležuje plenarnega zasedanja škofov EU v Bruslju. Ob njem sta še predavatelj dr. Fearghas O´Beara in škof z Malte. FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Evropski škofje v Bruslju o prihodnosti EU v luči zadnjih volitev

V Bruslju se je v sredo, 27. novembra, začelo plenarno zasedanje škofov EU. Glavna tema plenarne seje je prihodnost EU v luči zadnjih volitev. Glavni gost srečanja je Enrico Letta, nekdanji premier Italije in sedanji predsednik Fundacije Jacquesa Delorsa.

V sredo je imel predavanje dr. Fearghas O’Beara, predsednik Raziskovalnega centra pri EU. Spregovoril je o pomenu implementacije article (člen) 17 (TFEU), ki med drugim govori o pomenu dialoga v civilni družbi, kjer je posebej podčrtal verske skupnosti oziroma Katoliško cerkev.

FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

V pogovoru smo izpostavili predvsem to, kako ta člen realizirati v praksi, da ne bo samo nek lep zapis. Prav posebej smo poudarili, da mora civilna družba ohranjati svojo avtonomijo in svobodo delovanja in nikakor ne sme postati samo podaljšek vlade ali druge državne avtoritete. To pa je resna nevarnost v posameznih članicah EU.

FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Kristjani v EU smo povabljeni, da aktivno in odgovorno sodelujemo v konkretni družbeni situaciji v EU in smo glas evangeljskih vrednot v EU, kar je že nekajkrat posebej izpostavila Komisija za etiko znotraj Komisije škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE).

Plenarno sejo so nadaljevali v četrtek, 28. novembra, kjer so govorili o različnih vidikih in pristopih k participativni demokraciji, znotraj katere je ključen boj proti škodljivim dezinformacijam. Poudarili so tudi, da bo v naslednjih mesecih potekala široka etična razprava o razumevanju in interpretaciji izraza »konkurenčnost«, kjer bodo v ospredju etične komponente tega izraza, ki temelji na katoliškem socialnem nauku, je v svoji predstavitvi dejal predsednik Komisije za etiko pri COMECE, slovenski škof Jamnik.

Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik je predsednik Komisije za etiko pri COMECE. FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Svetovalka za etiko, raziskave in zdravje pri COMECE Friederike Ladenburger pa se je v svoji razpravi na zasedanju osredinila na skrb za duševno zdravje, ki je po njenih besedah prednostna naloga Evropske komisije. Postregla je s podatkom, da ima 84 milijonov ljudi po vsej EU težave z duševnim zdravjem, na kar vplivajo številni dejavniki. EU je v ta namen opredelila kar 1,23 milijarde evrov podpore za dejavnosti, ki neposredno ali posredno spodbujajo duševno zdravje, od raziskav do kampanj ozaveščanja, prenosa najboljših zdravstvenih praks do psihološke podpore rakavim bolnikom in pomoči ukrajinskim beguncem.




Nalaganje
Nazaj na vrh