Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

‘Finančna dejavnost in etika sta med seboj neločljivo povezani’

Objava: 16. 06. 2010 / 07:06
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

‘Finančna dejavnost in etika sta med seboj neločljivo povezani’

V Veliki Britaniji so pripravili študijsko srečanje o družbenem podjetništvu

Finančna dejavnost in etika sta med seboj neločljivo povezani, je zatrdil predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, kardinal Peter Turkson, v pismu, namenjenem udeležencem študijskega srečanja o družbenem podjetništvu, ki ga je minuli ponedeljek v Veliki Britaniji pripravila Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Zapisal je, da Cerkev v spoprijemanju z velikimi problemi, ki prizadevajo predvsem najbolj revne, namerava sodelovati z državami, civilno družbo in mednarodno skupnostjo, ter pomagati pri določanju novega gospodarskega in družbenega vodenja, utemeljenega na odgovornosti in sodelovanju.

Kardinal Turkson je spomnil na papeževo okrožnico ‘Ljubezen v resnici’, kjer Benedikt XVI. spodbuja k oblikovanju takšne politike, ki bo v spoprijemanju s sedanjo finančno krizo in njenimi negativnimi posledicami zmožna uskladiti kapital in delo, trg in družbeno pravičnost, gospodarstvo in družbo. Kardinal Turkson je izpostavil, da je v središče vseh finančnih procesov potrebno postaviti človeško osebo, ki je vir in cilj finančne dejavnosti. To po Turksonovih besedah pomeni, da obstaja neločljiva povezanost med financami in etiko. Vedno, kadar se finančna dejavnost oddalji od moralnega zakona, postane protičloveška in s tem protidružbena. Zadnja leta pa so tudi pokazala, da tvega sesutje in polom, so kardinalove besede povzeli pri vatikanskem radiu.

Predsednik papeškega sveta je še spomnil na papeževe besede, da je gospodarstvo v službi človeka in družbe, kadar deluje na podlagi etike in zastonjskega bratstva, ne toliko kot dobrodelnost, ampak kot odgovorno prizadevanje za dobro drugih. Na podlagi načela bratstva je gospodarstvo, trg in podjetništvo mogoče organizirati na način, da le ti ne uničujejo, temveč povečujejo družbeni kapital, ki ga tudi potrebujejo za svoj obstoj. Gre namreč za način delovanja, ki je odprto za služenje v dobro vseh ljudi.

Na fotografiji: kardinal Peter Turkson

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh