Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Izšle štiri knjige o Sikstinski kapeli

Objava: 20. 11. 2009 / 09:53
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:08
Ustavi predvajanje Nalaganje

Izšle štiri knjige o Sikstinski kapeli

Knjige z naslovom ‘Naslikana beseda. Sveto pismo v Sikstinski kapeli.’ predstavljajo konografsko vrednost Sikstinske kapele

V Vatikanskih muzejih so minuli teden predstavili štiri knjige na temo ‘Naslikana beseda. Sveto pismo v Sikstinski kapeli.’, ki sta jih izdali Edizioni Musei Vaticani in italijanski dnevnik Il Sole 24 Ore. Gre za pomemben dogodek v založništvu, saj je prvič v celoti predstavljena ikonografska vrednost Sikstinske kapele, v povezavi z naslikano podobo in Božjo besedo. Prvo knjigo, posvečeno Michelangelovim freskam na oboku v kapeli, so naročnikom dan po predstavitvi razposlali skupaj s časopisom Il Sole 24 Ore. Temu bosta sledili naslednji dve knjigi, posvečeni umetnosti XV. stoletja ter še zadnja, ki je razlaga Michelangelove Poslednje sodbe.

Človeku razodeti globino in obseg Božje besede skozi podobe je bila v dvatisočletnem krščanskem izročilu vedno naloga oziroma poklicanost vsakega umetnika. Številne umetnine skozi stoletja, med katerimi prednjači Sikstinka kapela, z mojstrovinami umetnikov XV. stoletja, poslikanih na stenah in oboku Sikstinske kapele ter Michelangelova Poslednja sodba, tvorijo edinstveno galerijo svetih besedil, ali kot pravi direktor Vatikanskih muzejev Antonio Paolucci, gre za pravi gozd verskih simbolov. Pričujoče štiri knjige z dragocenimi fotografijami in razlago monsinjorja Roberta Zagnolia sodobnemu človeku vnovič predložijo pogosto pozabljeno vrednost verskih simbolov ter vizijo umetnosti, ki je v službi teologije in razkriva pomen Svetega pisma, povzemajo pri vatikanskem radiu.

Direktor Vatikanskih muzejev Antonio Paolucci je prepričan, da nam umetnost pomaga razumeti vse: usodo človeka, zgodovino in seveda vero. Dejansko živimo v času izpada pomenoslovja in zatemnitve znamenj. Naša kultura se je skozi stoletja prenašala skozi te simbole, skozi te vsebine in podobe. Dandanes pa so ljudje, tudi izobraženi, izgubili abecedo za razumevanje simbolov. In vendar, ti simboli, ki so bili tako živi v tradiciji in kulturi XIV. in XV. Stoletja, še naprej govorijo sodobnemu človeku, vendar pa jih je po Paoluccijevem mnenju potrebno ponovno pojasniti. Želja tistih, ki so pripravili te štiri knjige je, kakor je poudaril predsednik Governatorata, kardinal Giovanni Lajolo, da bi vsak človek prišel v stik z Božjo besedo, ki življenje usmerja in mu daje smisel.

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh