Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jakob Štunf: Odnosi med Svetim sedežem in Sloveniji so dosegli visoko raven

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 13. 01. 2022 / 05:01
Čas branja: 1 minuta
Nazadnje Posodobljeno: 12.01.2022 / 18:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Jakob Štunf: Odnosi med Svetim sedežem in Sloveniji so dosegli visoko raven
Slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu Jakob Štunf na srečanju s papežem Frančiškom ob nastopu mandata. FOTO: Vatican Media

Jakob Štunf: Odnosi med Svetim sedežem in Sloveniji so dosegli visoko raven

Slovenija je v 30 letih razpredla mrežo diplomatskih odnosov. Po oceni slovenskega veleposlanika pri Svetem sedežu Jakoba Štunfa so odnosi med Slovenijo in Svetim sedežem v treh desetletjih dosegli visoko in kakovostno raven.

Jakob Štunf je oktobra 2019 postal sedmi veleposlanik Republike Slovenije pri Svetem sedežu. Ob današnji obletnici priznanja samostojnosti naše države je za naš spletni portal na kratko ocenil odnose med Svetim sedežem in Slovenijo.

Kako Sveti sedež gleda na Slovenijo po 30 letih? 

Štunf poudarja, da je Sveti sedež angažirano navzoč v številnih mednarodnih procesih, še posebej pri tistih, ki zadevajo vprašanja svetovnega miru, spoštovanja mednarodnega prava, zaščite človekovih pravic, migracij, ekonomsko-socialnega razvoja, varovanja okolja, boja proti revščini, trgovini z ljudmi in z mamili, ter krepitve zaupanja in sodelovanja med narodi in državami. »Na vseh teh področjih, ki so tudi za našo državo prednostnega pomena in jim v svoji zunanjepolitični aktivnosti posveča veliko pozornost, Sveti sedež vidi Republiko Slovenijo kot zanesljivega, odgovornega in aktivnega partnerja.«

Jakob Štunf: »Sveti sedež vidi Republiko Slovenijo kot zanesljivega, odgovornega in aktivnega partnerja.« FOTO: osebni arhiv

Prijateljski odnosi med Svetim sedežem in Slovenijo

Republiko Slovenijo in Sveti sedež vse od priznanja naše suverenosti in samostojnosti, 13. januarja 1992, in vzpostavitve diplomatskih odnosov, 8. februarja 1992, po mnenju Štunfa povezujejo prijateljski odnosi ter reden in konstruktiven dialog. »Odnosi, ki se razvijajo v duhu medsebojnega spoštovanja in sodelovanja, so v tem obdobju dosegli visoko in kakovostno raven.« 

Odnosi se razvijajo skozi iskren dialog

Na vprašanje, kako še izboljšati odnose med državama, Štunf izpostavlja, da se medsebojni odnosi med posamezniki, narodi in državami vedno krepijo in razvijajo predvsem skozi iskren, odkrit in dobronameren dialog.

Nalaganje
Nazaj na vrh