Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaj pomeni papežu vera?

Za vas piše:
K. C.
Objava: 01. 08. 2018 / 09:55
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 02.08.2018 / 11:35
Ustavi predvajanje Nalaganje

Kaj pomeni papežu vera?

Papež Frančišek je odgovarjal na vprašanja ministrantov.

Danes popoldan je Trg svetega Petra napolnilo več kot 60.000 ministrantk in ministrantov iz 18 držav. Ti so se v okviru 12. mednarodnega romanja ministrantov, ki poteka pod geslom »Išči mir in se zanj zavzemaj« (Ps 34,15), udeležili srečanja s papežem Frančiškom. Na Trgu je najprej potekal program, okoli 18. ure pa se je zbranim pridružil tudi sveti oče.

Simbolični darili za papeža: romarska zapestnica in šal

Po uvodnem pozdravu msgr. Nemeta, predsednika Mednarodne zveze ministrantov so predstavniki Združenih držav Amerike, Nemčije in Ukrajine papežu izročili dve simbolični darili: romarsko zapestnico z različnimi sponkami, ki predstavljajo njihovo pisano skupnost okrog oltarja in povezanost s svetim očetom, ter bel romarski šal z geslom tokratnega srečanja ministrantov, ki je bil izdelan posebej za svetega očeta. S šalom so mu obljubili, da bodo zanj molili, hkrati pa so se mu zahvalili za prizadevanja za mir.

Kako graditi mir?

Papež se je ministrantom zahvalil za darila in pozdravne besede ter dejal, da je tudi sam skupaj z njimi romar. »Povezani smo v veri v Jezusa Kristusa, smo na poti z Njim, ki je naš mir.« Nato pa je besedo prepustil ministrantom.

Papež je odgovoril: »Konkretno prizadevanje za mir je dokaz dejstva, da smo res Jezusovi učenci. Iskanje miru se začne pri majhnih stvareh. Na primer doma, po prepiru med brati – se zaprem vase, sem užaljen, ali poskusim storiti korak k drugemu? Sem se v vsaki situaciji pripravljen vprašati: 'Kaj bi na mojem mestu storil Jezus?'. Če to storimo in si odločno prizadevamo, da bi to udejanjali, bomo prinašali Kristusov mir v življenje vsakega dneva in bomo graditelji in orodja miru.«

Kako naj živimo duhovno kontemplacijo in praktično služenje?

Drugo vprašanje so zastavili portugalski ministranti. Vprašali so, kako naj konkretno živijo duhovno kontemplacijo po Marijinem in praktično služenje po Martinem zgledu, da bi mogli prepoznati, kaj Jezus želi v njihovem življenju.

»Kot ministranti imate dejansko podobno izkušnjo kot Marta in Marija. Lepo je, če se poleg vašega služenja pri liturgiji znate po eni strani vključiti v župnijsko življenje, po drugi strani pa tudi biti v tišini pred Gospodovo prisotnostjo. In tako, v tem prepletanju akcije in kontemplacije, se prepozna tudi Božji načrt za nas: vidi se, kateri so darovi in interesi, ki nam jih Bog položi v srce, ter kako jih razviti; predvsem pa se moramo ponižno postaviti pred Boga, takšni, kakršni smo, s svojimi sposobnostmi in mejami; Njega vprašajmo, kako naj najbolje služimo Njemu in svojemu bližnjemu. In ne bojte se vprašati za dober nasvet, ko se sprašujete, kako lahko služite Bogu in ljudem, ki potrebujejo pomoč. Zapomnite si, da bolj kot se darujete drugim, toliko bolj boste prejeli v polnosti vi sami in boste srečni!«

Kako doseči mlade, ki ne hodijo več v Cerkev?

V Rim so prišli tudi ministranti iz otoške države Antigva in Barbuda v Karibskem otočju. V angleščini so vprašali, kako naj dosežejo mlade, da bi se vrnili h Kristusu, v Cerkev.



»Danes ste lahko vi, kot mladi, apostoli, ki znajo druge pritegniti k Jezusu. To se zgodi, če ste vi sami polni navdušenja Zanj, če ste Ga srečali, spoznali osebno in če je On najprej osvojil vas. Zato vam pravim: prizadevajte si, da bi vedno bolj poznali in ljubili Gospoda Jezusa, ga srečevali v molitvi, pri maši, v branju evangelija, v obličju malih in ubogih. In prizadevajte si biti zastonjsko prijatelji tistih, ki so okoli vas, da bi jih žarek Jezusove svetlobe dosegel prek vašega srca, ki je zaljubljeno Vanj. Ni treba veliko besed, pomembnejša so dejanja, bližina, služenje. Mladi – kakor vsi – potrebujejo prijatelje, ki jim dajo dober zgled, ki dajo, ne da bi zahtevali, ne da bi kar koli pričakovali v zameno. Tako pokažete tudi, kako je lepa skupnost vernikov, saj Gospod prebiva med njimi, kako lepo je biti del družine, ki je Cerkev.«

Zakaj ravno katoliška vera in kaj ta vera pomeni papežu?

Največ, več kot 50.000 ministrantov je prišlo iz Nemčije. Papeža Frančiška so vprašali, zakaj je katoliška vera dobra odločitev, in kaj je pri njej najpomembnejše. Poleg tega pa so svetega očeta vprašali, kaj vera pomeni njemu.

»Vera je bistvena, omogoča mi, da živim. Rekel bi, da je vera kot zrak, ki ga dihamo. Pri vsakem vdihu ne razmišljamo o tem, kako nujno potreben je zrak, vendar kadar ga ni ali ni čist, se zavedamo, kako je pomemben! Vera nam pomaga doumeti smisel življenja: obstaja nekdo, ki nas neizmerno ljubi, in ta nekdo je Bog. Boga lahko prepoznamo kot svojega stvarnika in zveličarja; ljubiti Boga in sprejeti svoje življenje kot njegov dar. Bog želi vstopiti v življenjski odnos z nami; želi ustvarjati odnose in tudi mi smo poklicani delati isto. Ne moremo verovati v Boga in misliti, da smo edinci! Vsi smo Božji otroci. Poklicani smo tvoriti Božjo družino, to je Cerkev, skupnost bratov in sester v Kristusu – smo "domačini pri Bogu", kakor pravi sv. Pavel (Ef 2,19). In v tej družini Cerkve Gospod hrani svoje otroke s svojo Besedo ter s svojimi zakramenti.«

Kako prevesti vsakodnevno služenje v konkretna dela usmiljenja?

Zadnje vprašanje so za papeža Frančiška pripravili madžarski ministranti. Slišati so želeli, njegovo mnenje, kako naj svoje služenje v vsakodnevnem življenju prevedejo v konkretna dela usmiljenja in v pot k svetosti.

»Ja, za to, da bi vedno delali dobro in postali svetniki, je potreben napor. Vidim, da se vi, ministranti, zavzemate na tej poti. Gospod Jezus nam je dal preprost program, da bi hodili po poti k svetosti: zapoved ljubezni do Boga in do bližnjega. Prizadevajmo si, da bi bili ukoreninjeni v prijateljstvu z Bogom, hvaležni za njegovo ljubezen ter bi želeli v vsem služiti Njemu; tako ne moremo storiti drugega, kot da podelimo dar njegove ljubezni z drugimi. In za to, da bi uresničili zapoved ljubezni, nam je Jezus pokazal dela usmiljenja. Ta so zahtevna pot, vendar pa so dostopna vsem. Dovolj je, da se vsak izmed nas začne spraševati: 'Kaj lahko storim jaz danes, da bi prišel naproti potrebam svojega bližnjega?' In ni pomembno, če je prijatelj ali neznanec, sodržavljan ali tujec. Verjemite mi, če boste tako delali, boste lahko resnično postali sveti, možje in žene, ki preoblikujejo svet tako, da živijo Kristusovo ljubezen. Hvala za ta pogovor!«

Vir: Vatikan News

Kupi v trgovini

Potovanje duše k Bogu
Filozofija in esejistika
5,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh