Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kardinal Burke homoseksualnost vidi kot »obliko trpljenja«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 24. 04. 2015 / 12:45
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:23
Ustavi predvajanje Nalaganje

Kardinal Burke homoseksualnost vidi kot »obliko trpljenja«

Kardinal v pogovoru spominja, da je Janez Pavel II. žensko duhovništvo »izključil enkrat za vselej«.

Ameriški kardinal Raymond Leo Burke zavrača sleherno odpiranje katoliške Cerkve za istospolno usmerjene. »Istospolna usmerjenost je oblika trpljenja, ki doleti določene ljudi«, je Burke pred kratkim dejal v pogovoru za nemški časnik Die Welt. Kot pravi, sam ne verjame, da je homoseksualnost genetsko pogojena: »Veliko je odvisno od okolice. V mojem občestvu so bili tudi istospolno usmerjeni pari, ki so bili zaradi svoje usmerjenosti precej nesrečni.«



Na vprašanje, ali Cerkev ne bi morala biti ravno pri istospolno usmerjenih parih, ki so si zvesti, zavezana usmiljenju, kardinal odgovarja: »Seveda je potrebno podpirati kreposti vseh vrst, kot sta denimo zvestoba in samožrtvovanje, toda to ne sme voditi do podpore istospolno usmerjenih spolnih dejanj.« Zakonska zveza je možna le med človekoma različnega spola. »S cerkvenega stališča zakonska zveza med istospolnima partnerjema ni mogoča.«

Glede vprašanja, ali naj bi bila pot do duhovniškega posvečenja odprta tudi za ženske, Burke opozarja, da je že Janez Pavel II. žensko duhovništvo »izključil enkrat za vselej«. Lastno zavračanje ženskih duhovnic je kardinal utemeljil z besedami: »Torej, Gospod si je izbral dvanajst mož, ki naj bi mu sledili, gotovo so bile med učenci in ljudmi, ki so hodili za njim, tudi ženske, ki jih je visoko cenil, predvsem seveda Božjo Mater, toda Cerkev se opira na to prvotno zasnovo.« Vloga duhovnika v Cerkvi je »očetovska, zato bi jo morali izpolnjevati moški«.

Nikakor ne želi razdeliti Cerkve, zagotavlja kardinal Burke, kar so mu med zadnjo sinodo v lanski jeseni očitali nekateri opazovalci. Zelo jasno pa je želel opozoriti, da se nekateri sinodalni očetje, predvsem kardinal Kasper, nič več ne čutijo zavezani cerkvenemu nauku. Kardinal Burke je kritično ocenil tudi kardinala Reinharda Marxa, predsednika Nemške škofovske konference, ki je po navedbah nekaterih medijev izjavil, da se ne čuti kot »rimska podružnica« in želi pri oblikovanju cerkvene politike upoštevati nemško okolje, če se škofovska sinoda ne bo izšla po njegovih pričakovanjih. Seveda so izrazi, kot je »rimska podružnica«, povsem nesmiselni, odgovarja Burke, kajti »poslovni jezik pač ne sodi v cerkveno okolje. To je zdaj že vprašanje pokorščine.«

66-letni ameriški kardinal je bil med oktobrsko sinodo med najodločnejšimi nasprotniki liberalnega pristopa do znova civilno poročenih zakoncev. V nekem pogovoru je pojasnil, da bi bil pripravljen nasprotovati tudi papežu Frančišku, če bi ta zanikal »resnico« katoliškega nauka o zakonski zvezi.

Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine (T.S.)

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh