Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kristusovo trpljenje v meditacijah msgr. Gänsweina

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 19. 02. 2021 / 13:22
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 19.02.2021 / 13:33
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kristusovo trpljenje v meditacijah msgr. Gänsweina

Kristusovo trpljenje v meditacijah msgr. Gänsweina

Osebni tajnik Benedikta XVI. je pripravil knjigo premišljevanj križevega pota.

FOTO: Tatjana Splichal

Nadškof Georg Gänswein, osebni tajnik upokojenega papeža Benedikta XVI., je pripravil knjigo meditacij križevega pota, ki nas od postaje do postaje približujejo k skrivnosti Kristusove smrti in nam pomagajo v njegovem križu najti svoje vsakdanje križe.

Kot poroča Radio Vatikan, so meditacije Georga Gänsweina o postajah Kristusovega križevega pota kratke, vendar globoke in ganljive. Pomagajo preseči omejitve prostora in časa v duhu naše vere ter se srečati z Jezusom, učlovečenim Bogom, ki je umrl in vstal iz ljubezni, v predgovoru h knjigi s preprostim naslovom Križev pot piše filozofinja in teologinja Nina Sophie Freiin Heereman von Zuydtwyck.

Nadškof Gänswein, osebni tajnik Benedikta XVI. in prefekt papeške hiše, v meditacijah spremlja Jezusa na njegovem zadnjem in najbolj bolečem potovanju proti Golgoti ter bralca usmerja, naj ostane ob njem kakor Marija, ga sreča v bolečini, a tudi v nezlomljivem zaupanju vstajenja. »Meditacije vsebujejo moč in edinstvenost, vernika ponesejo proti Jeruzalemu, naravnost na goro Sion in Golgoto, kjer se znajde sredi množice judov in sam postane očividec,« piše von Zuydtwyckova.

Vsaka postaja križevega pota je zaobjeta v nekaj vrsticah z močnim sporočilom

»Zahvaljujoč možnosti podobnega srečanja z Ljubeznijo, ki je postala človek, vernik na čudovit način prejme moč, da Jezusu pomaga nositi križ, ko ga prepozna tudi v svojih bratih in sestrah, da ga ne zanika, ko je on sam preganjan, zasmehovan in žaljen zaradi Njegovega imena, da sprejme svoj križ in tako zvesto vztraja v tej ljubezni, ki je zares močnejša od smrti, vse do konca.«

Vsaka postaja križevega pota je zaobjeta v nekaj vrsticah z močnim sporočilom ter izhaja iz vprašanj, ki si jih vsak lahko zastavi na poti proti križanju. Zakaj Jezus pade? Kako dolgo traja pogled z njegovo materjo? Ta vprašanja nam prizore še bolj oživijo. Sledimo Božjemu Sinu, ki je najprej izdan, zatem pa obsojen, ki se postavi v vrsto z dvema morilcema. Človek, ki večkrat pade. Jezus, ki sreča svojo Mater, ko je njegov obraz že poln krvi; ki sprejme Simona iz Cirene in se z njim sklanja nad sveti les križa. Veronikina milina na poti, ki se zdi neskončno dolga, ter neutolažljivi jok žena. Vse do Golgote.

Gospod počiva kakor kralj v svojem svetem grobu

Kot zapiše nadškof Gänswein: »Tu na vrhu si končno lahko sname križ z ramen. Ni edina stvar, ki mu je odvzeta. Strgajo mu oblačila in ga pustijo golega, prebičanega in okrvavljenega, pred pogledi vojakov in bolestno radovednostjo tistih, ki so prišli iz Jeruzalema. Noben umetnik si ne bo več upal naslikati ga na ta način, samo Oče ga tako upodablja, kakor bo pozneje za vedno ostal odtisnjen v svoj pogrebni prt.«

Meditacije dajejo izjemno moč Jezusu Kralju, ki ga vidimo v samoti z njegovo trnovo krono; je obsojenec, ki se bo takoj, ko bo križ postavljen, dvignil visoko, da bi zajel zrak, preden bo umrl zaradi zadušitve. Je človek, je Bog, ki ni več nič. Pod njim so Marija, Janez in Marija Magdalena, vsi v solzah. So zadnji protagonisti Križevega pota, ki ga nadškof Gänswein sklene z skalo, zvaljeno pred grob. »Gospod je bil ubit kot nekakšen zločinec, zdaj pa počiva kakor kralj v svojem svetem grobu.«

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh