Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Manj romarjev ne pomeni manj upanja«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 09. 07. 2020 / 11:19
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 10.07.2020 / 07:17
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Manj romarjev ne pomeni manj upanja«

Sveta dežela: kako Cerkev podpira družine, ki jih je prizadela epidemija koronavirusa.

Foto: Vatican Media

Nadškof Pierbattista Pizzaballa, apostolski upravitelj Latinskega patriarhata v Jeruzalemu, je za spletni portal Vatican News spregovoril o obvezi Cerkve, da nudi podporo in pomoč tisočim družinam na tem območju, ki jih je prizadela epidemija koronavirusa.

V zadnjem tednu sta bila tudi Izrael in Palestina priči novemu valu okužb, ki kaže, da ogroženosti zaenkrat še ni konec. Glede na trenutne razmere to pomeni, da romanj v Sveto deželo še nekaj časa ne bo.

Nadškof Pizzaballa je pojasnil, da meje zaradi epidemije ostajajo zaprte, mnogi romarji pa se zaradi omejitev in karantene ne odločijo za pot v Sveto deželo. Nadškof priznava, da je v teh težkih časih na preizkušnji tudi vera na svetih krajih, mnogi duhovniki še vedno obhajajo bogoslužja brez vernikov in jih predvajajo na spletu, stike s svojimi občestvi pa ohranjajo s pomočjo družbenih omrežij.

Toda nadškof poudarja, da kljub izrednim okoliščinam moč molitve ne peša. »Smo na Vzhodu in na Vzhodu živi tradicionalna Cerkev,« pojasnjuje, »v najlepšem pomenu besede – kjer je sodelovanje pri bogoslužje zelo doživeto.«

Virus ni izbrisal molitve

Možnost sodelovanja pri bogoslužju pa je ena od težav, ki jih je prinesla epidemija. Da bi to presegli, pojasnjuje nadškof, »so se župniki opremili s konkretnimi alternativnimi oblikami molitve, župljane obiskujejo, kjer je to le mogoče, določajo izredne delilce obhajil, ki lahko obhajajo svoje družinske člane, če duhovnik tega ne more storiti. Nedvomno je molitev nujno potrebna človeška in duhovna podpora.«

Novi duhovniki za Sveto deželo: znamenje upanja

Nadškof poudarja, da je Sveta dežela kraj, »kjer je Jezus vstal od smrti, naša dolžnost pa je, da ohranimo velikonočen pogled na življenje, ki ga sicer predstavlja križ, pa tudi vstajenje«. Optimistično ocenjuje, da je bilo doslej v Sveti deželi posvečenih enajst duhovnikov in osemnajst diakonov: »Kljub vsem težavam, delitvam, tudi političnim, nas Gospod blagoslavlja z novimi duhovnimi poklici, in za vse to se mu iz srca zahvaljujemo.«

Cerkev nudi podporo trpečim

Glede negativnih posledic epidemije na gospodarstvo apostolski upravitelj poudarja, da so učinki virusa udarili naravnost v osrčje družin v Sveti deželi, saj so ljudje že več mesecev brez dela, posebej v najrevnejših predelih, kot je Palestina.

Cerkev se ne umika, zagotavlja nadškof, in je »vzpostavila mehanizem, ki konkretno dopušča, da ljudem pomagamo tam, kjer našo pomoč najbolj potrebujejo: to počnemo s pomočjo številnih ustanov. Pri tem imam v mislih predvsem viteze Božjega groba, s katerimi smo uredili urgentne točke, posebej na območju Betlehema, v severni Palestini in vzhodnem Jeruzalemu. Tam lahko družine, ki so se znašle v največji stiski in že na meji revščine, poiščejo pomoč v obliki hrane, šolskih potrebščin in zdravstvene oskrbe. To je največ, kar lahko storimo v tem zgodovinskem trenutku.«

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh