Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Med počitnicami okrepljena policijska prisotnost na smučiščih

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 30. 01. 2023 / 07:43
Oznake: Mladi, Počitnice
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2023 / 07:50
Ustavi predvajanje Nalaganje
Med počitnicami okrepljena policijska prisotnost na smučiščih
Okrepljen nadzor bo potekal do vključno nedelje, 12. februarja. FOTO: Spletna stran GPU

Med počitnicami okrepljena policijska prisotnost na smučiščih

Slovenski policisti danes začenjajo akcijo poostrenega nadzora na smučiščih in nadzora nad vožnjo v naravnem okolju. Med 1. in 27. januarjem so namreč obravnavali že enajst nesreč s hudimi telesnimi poškodbami, v petih primerih je šlo za otroke oziroma mladoletnike.

V naslednjih dveh tednih bodo naši učenke in učenci ter dijaki in dijakinje uživali v zimskih počitnicah, ki so letos na sporedu nekoliko prej kot običajno. Marsikatere družine se bodo v tem času odpravile na smučišča, zato bodo policisti poostreno preverjali spoštovanje predpisov na smučiščih in skrbeli za varnost smučarjev med njihovim predajanjem zimskim radostim.

V ospredju pozornosti otroci do 14. leta 

Ciljna skupina njihovih aktivnosti za večjo varnost na smučiščih so predvsem otroci do 14. leta starosti in njihovi spremljevalci (starši, učitelji smučanja, žičničarji, nadzorniki smučišč idr.). »Na smučiščih bomo policisti ugotavljali predvsem prekrške, povezane s psihofizičnim stanjem smučarjev, in kršitve smučarjev, s katerimi so neposredno ogrožali druge uporabnike smučišč. Obravnavali bomo tudi nesreče na smučišču s hujšimi posledicami.«

Kakšna so osnovna pravila obnašanja na smučišču?

Vsak smučar naj bi dobro poznal ukrepe za varno smučanje in deset osnovnih pravil obnašanja na smučišču (FIS pravila) in tudi znake, s katerimi so opremljena smučišča. Med nasveti smučarjem in drugim osebam na smučišču policisti poudarjajo zlasti naslednje:

  • prilagodite hitrost in način smučanja svojim izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram;
  • posebno pozorni bodite na otroke in smučarje ali deskarje novince, smučajte pa le na označenih in urejenih smučarskih progah. Kdor ne smuča, naj za hojo uporablja le rob smučišča;
  • zaščitna smučarska čelada je obvezna za otroke do vključno 14. leta, njena uporaba pa je priporočljiva tudi za odrasle;
  • smučanje pod vplivom alkohola ali mamil je skrajno neodgovorno in nevarno za lastno življenje in življenje drugih na smučišču;
  • pazite na svojo smučarsko opremo oziroma je ne odlagajte tako, da bi ostala brez nadzora, pozorni pa bodite tudi na druge vredne predmete, ki jih imate s sabo.

FOTO: Tatjana Splichal

Nadzor nad vožnjo v naravi

Skupaj z okoljskimi inšpektorji bodo policisti preverjali tudi vožnjo v naravnem okolju, kjer je ta prepovedana. Po njihovih podatkih se povečuje število kršitev prepovedi vožnje v naravnem okolju tudi pozimi. Gre predvsem za vožnjo z motornimi sanmi, motorji za motokros, štirikolesniki z vgrajenimi gosenicami in podobno. »Žal pa kršitelji pozabljajo, da pri tem uničujejo naravno okolje in da prihaja tudi do nesreč. Poleg povzročanja škode naravi so vožnje moteče tudi za planince, tekače na smučeh in druge ljubitelje narave.«

Kje bo potekal nadzor?

Zato bo hkrati s poostrenim nadzorom na smučiščih v sodelovanju z Inšpektoratom RS za okolje in prostor potekal tudi nadzor nad vožnjo v naravnem okolju. Nadzor bodo izvajali »zlasti z namenom ozaveščanja, opozarjanja in preprečitve nezakonitega ravnanja, katerega posledica so poškodbe naravnega okolja in ogrožanje življenjskega prostora rastlinskih in živalskih vrst. Akcija bo potekala zlasti na zavarovanih območjih, območjih Nature 2000 in območjih naravnih vrednot državnega pomena,« so sporočili z Generalne policijske uprave.

Kupi v trgovini

Priročnik za punce - Zabavne počitnice
Za mladino
24,99€
Nalaganje
Nazaj na vrh