Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Mladi, verjemite vase in svoje sanje« [VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 02. 09. 2022 / 05:30
Oznake: Mladi, Slovenija, Svet
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 03.09.2022 / 07:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Mladi, verjemite vase in svoje sanje« [VIDEO]
Maja Žibert na Blejskem strateškem forumu. FOTO: BSF 2022

»Mladi, verjemite vase in svoje sanje« [VIDEO]

Na Bledu se je v senci strateškega foruma, ki je potekal v ponedeljek in torek, odvijal tudi mladi strateški forum. Med tremi udeleženci iz Slovenije je bila tudi Maja Žibert, sodelavka Fundacije Don Bosko. Osrednja tema letošnjega Blejskega strateškega foruma za mlade (Young BSF) je bila »Demokracija za novo dobo«.

Maja Žibert je sodelavka Fundacije Don Bosko pri slovenski salezijanski inšpektoriji ter predavateljica oziroma docentka na Fakulteti za turizem Univerze v Mariboru. Kot sodelavka fundacije deluje v nevladni organizaciji, ki je usmerjena na področje izobraževanja, delo na fakulteti pa je usmerjeno v pedagoško ter znanstveno-raziskovalno sfero. Žibertova je na Blejskem strateškem forumu za mlade sodelovala drugo leto zapored.

Mladi so danes politično pasivni

Po mnenju nekdanje dijakinje Gimnazije Želimlje so razprave, ki potekajo v okviru dogodka Young BSF, pomembe pri oblikovanju razvojnih politik družbe ter soustvarjanju sedanjosti ter trenutkov, ki prihajajo. »Veliko je mladih, ki s(m)o danes politično pasivni. Volja za tovrstno udejstvovanje je nizka, po drugi strani pa med znanci in prijatelji poslušam o nezaupanju v institucionalne strukture in o nepravičnosti družbe do njih. Roko na srce, včasih jih razumem. Številni so okupirani s študijem, iskanjem zaposlitve in reševanjem vprašanja lastne nastanitvene neodvisnosti.«

Maja Žibert svetuje mladim, da verjamejo vase in svoje sanje. FOTO: Siniša Kanižaj

Kako živeti demokracijo v novi dobi?

Žibertova demokracijo dojema kot razumevanje, sprejemanje in upoštevanje različnih mnenj, pri čemer tako posamezniki kot družba sodelujejo na čim več področjih življenja. »Novo dobo pa predstavlja današnji vsakdan. Torej ´neomejena´, a hkrati omejena dostopnost do informacij, virtualna resničnost, globalizacija in na drugi strani polarizacija družbe.«

Zato mora biti demokracija za novo dobo po njenem mnenju, kot je na enem izmed uvodnih panelov izpostavila direktorica Centra za evropsko prihodnost Katja Geršak, razumljena prek čustvene empatije. Poskusimo razumeti raznovrstnost družbe, v kateri živimo. »Bodimo blizu revnim in ranljivim. Trudimo se za naše zanamce, živimo trajnostno in družbeno odgovorno.«

Skozi pogovor se krepi kritično razmišljanje

Največja dodana vrednost tovrstnega dogodka, ki jo je pridobila z udeležbo, je po njeni oceni socialni kapital. Prepričana je, da se bo zaradi globalizacije njegova vrednost v prihodnje samo še krepila. »Mladi, ki smo se udeležili Young BSF, so izjemno razgledani. Ob pogovorih, ki smo jih opravili ob organiziranih diskusijah ali ob neformalnem druženju, se razsežnosti kritičnega razmišljanja samo še dodatno utrjujejo. Taka poznanstva in mreže, ki se spletejo, nam lahko pomagajo na področjih poslovnega ali osebnega udejstvovanja,« je povedala Dolenjka, ki prihaja iz Šentruperta.

Živimo v času, kjer težko najdemo bolj privilegirano stvar kot to, da imamo celoten čas našega obstoja in delovanja dostop do informacij praktično na dlani.

Pomembna vzgoja in izobraževanje 

Sedanjost nas vodi do številnih družbenih in okoljskih vprašanj, zato jih je treba po njeni oceni v prvi vrsti naslavljati prav na mlade, »ki so, hočemo ali nočemo, naša sedanjost in bodo naša prihodnost. Živimo v času, kjer težko najdemo bolj privilegirano stvar kot to, da imamo celoten čas našega obstoja in delovanja dostop do informacij praktično na dlani. Zato morata biti vzgoja in predvsem izobraževanje temelj kritičnega razmišljanja in dojemanja sveta okoli nas,« pravi Žibertova in mladim polaga na srce: »Verjemite vase ter v svoje sanje.«


Kupi v trgovini

Novo
Raziskava o Svetem pismu
Za mladino
34,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh