Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nadškof Zore: »Jezus ni prišel pokončevat, temveč odreševat« [VIDEO]

Za vas piše:
J. P.
Objava: 14. 08. 2022 / 07:38
Oznake: Sveto pismo, Škof, Vera
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 14.08.2022 / 07:53
Ustavi predvajanje Nalaganje
Nadškof Zore: »Jezus ni prišel pokončevat, temveč odreševat« [VIDEO]
Nadškof Stanislav Zore: Ljudje ne moremo dlje kot do premirja med dvema spopadoma. Jezus pa ne sklepa premirij. Ne odpoveduje se resnici. FOTO: zajem zaslona

Nadškof Zore: »Jezus ni prišel pokončevat, temveč odreševat« [VIDEO]

»Prišel sem, da vržem ogenj na zemljo, in kako želim, da bi se že razplamtel! Moram pa prejeti krst in v kakšni stiski sem, dokler se to ne dopolni! Mislite, da sem prišel na zemljo prinašat mir? Ne, vam rečem, ampak razdeljenost.«

Na te Jezusove besede iz današnjega evangelija se je naslonil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore v nagovoru za 20. navadno nedeljo. Jezus odkrito spregovori o razdeljenosti – in to ne o razdeljenosti nekje daleč v svetu, med narodi in državami, temveč o razdeljenosti doma, znotraj družine, med sorodniki.

»Vsem nam je znana mavrica, ki jo je Bog razpel po vesoljnem potopu kot znamenje, da vode ne bodo nikoli več pokončale življenja. Ker je Bog zvest svoji besedi, so kot sredstvo očiščenja začeli uporabljati prispodobo ognja. Preroki, tudi Janez Krstnik, so govorili o ognju, ki bo sežgal pleve, požgal ljuljko, v katerem bo jok in škripanje z zobmi. A Jezus ni prišel pokončevat, temveč odreševat,« je poudaril nadškof.

Namen Božjega ognja ni uničenje ali trpinčenje grešnika

Zato, nadaljuje Zore, namen Božjega ognja ni uničenje ali trpinčenje grešnika, temveč je sredstvo, po katerem želi Bog uničiti zlo in človeka očistiti od greha. »Vedno bomo srečevali tiste, ki bodo oznanjevalci Božje grožnje o apokaliptičnih dogodkih, ki bodo pokončali človeštvo in svet. Tisti ogenj pa, ki so ga napovedovali preroki in ga je prižgal Jezus Kristus, rešuje, očiščuje in ozdravlja.«


In to je ogenj njegove besede, Svetega Duha, ki se je na binkoštni dan kot plamen spustil nad učence in se začel razlivati po svetu. »Ta ogenj razdeli. V njegovi svetlobi nihče ne more ostajati v dvoumnosti, v megli. Nihče ne more istočasno govoriti 'da' in 'ne', laži zamenjati za resnico, zlega za dobro, greha za krepost. Ta ogenj gre v resnici v globino človeka in zareže do ločitve duše in duha, ker presoja vzgibe in misli srca,« izpostavi nadškof.

Je torej možno, da bi se odpovedali temu ognju in mislili, da bomo tako ohranili edinost, sožitje, družino, prijatelje? »Ničesar ne bomo ohranili. Ljudje ne moremo dlje kot do premirja med dvema spopadoma. Jezus pa ne sklepa premirij. Ne odpoveduje se resnici. Do konca se potopi v krst smrti na križu in ostaja zvest ljubezni do konca. Do vseh. Tudi do mene in tistih, ki so proti meni. Tako nas odreši. Predajmo se temu ognju,« še nagovarja nadškof Stanislav Zore.

Nalaganje
Nazaj na vrh