Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Novi zakon jemlje že uveljavljene pravice

Objava: 01. 12. 2010 / 07:17
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

Novi zakon jemlje že uveljavljene pravice

»Medijski« škof dr. Peter Štumpf je pred referendumom o novem zakonu o RTV Slovenija na (katoliško) javnost naslovil posebno izjavo, v kateri poziva k zavrnitvi zakona, ki zmanjšuje že pridobljene pravice verskih skupnosti.

Volivni upravičenci so povabljeni, da 12. decembra na referendumu odločijo o usodi zakona o RTV Slovenija, ki ga je ob nasprotovanju opozicije predlagala in sprejela sedanja vladna koalicija.

Kakšno je cerkveno stališče do tega vprašanja? O njem je ob robu študijskega srečanja katoliških časnikarjev v Kopru v začetku novembra razpravljala komisija za sredstva družbenega obveščanja pri Slovenski škofovski konferenci, sad te razprave pa je naslednja izjava, ki jo je podpisal predsednik komisije, murskosoboški škof dr. Peter Štumpf:

»Državni zbor Republike Slovenije je sprejel sklep o razpisu referenduma o novem zakonu o radioteleviziji Slovenija in pozval državljane, naj se v nedeljo, 12. decembra 2010, izrečejo, ali so za ali proti novemu zakonu.

Komisija za sredstva družbenega obveščanja (KSDO) pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) je na svoji seji v petek, 5. novembra 2010, obravnavala sklep o referendumu in sprejela naslednje stališče:

Katoliška Cerkev v Sloveniji si je ves čas po demokratičnih spremembah prizadevala, da bi verske skupnosti v Programskem svetu RTV SLO imele dva predstavnika: Katoliška Cerkev kot največja verska skupnost enega in vse druge verske skupnosti drugega.

To upravičeno pričakovanje Katoliške Cerkve in drugih verskih skupnosti je upošteval šele veljavni zakon o radioteleviziji Slovenija iz leta 2005 in določil, da sta v Programskem svetu dva predstavnika registriranih verskih skupnosti, ki ju imenuje predsednik republike: enega na predlog Katoliške Cerkve, drugega pa na predlog drugih registriranih verskih skupnosti.

Novi zakon o radioteleviziji Slovenija, o katerem bomo odločali na referendumu, to demokratično pridobitev verskih skupnosti zmanjšuje, saj določa, da je v Svetu samo en predstavnik registriranih verskih skupnosti. Komisija za sredstva družbenega obveščanja pri SŠK meni, da novi zakon zmanjšuje demokratične pravice registriranih verskih skupnosti, zato ga zavrača. Hkrati poziva člane Katoliške Cerkve in tudi drugih verskih skupnosti, naj se udeležijo napovedanega referenduma in glasujejo proti novemu zakonu o radioteleviziji Slovenija. Novi zakon verujočim jemlje že uveljavljene demokratične pravice, ki so se v Programskem svetu RTV SLO pokazale za koristne in potrebne. Komisija zato poziva volivce, naj novega zakona ne podprejo.«

Na fotografiji: Škof dr. Peter Štumpf med nagovorom katoliškim časnikarjem na srečanju v Kopru 4. in 5. novembra

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh