Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Obupan krik iz Gaze: »Naj nas čim hitreje pokončajo!«

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 17. 10. 2023 / 16:05
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 17.10.2023 / 18:21
Ustavi predvajanje Nalaganje
Obupan krik iz Gaze: »Naj nas čim hitreje pokončajo!«
V Gazi primanjkuje osnovnih življenjskih potrebščin. FOTO: Vatican Media

Obupan krik iz Gaze: »Naj nas čim hitreje pokončajo!«

»Prosimo vas, pomagajte nam ustaviti to norost, vsako sekundo ubijajo ljudi, ni vode, ni elektrike. Komaj še dihamo« … »Prosite jih, naj nas čim hitreje pokončajo« …: to je le nekaj pretresljivih sporočil, ki jih prebivalci Gaze v zadnjem tednu dni pošiljajo v svet.

Srce parajoča sporočila v svet pošiljajo prebivalci z obleganega območja Gaze, kjer so izraelske sile okrepile bombardiranje, potem ko so propadla diplomatska prizadevanja za sklenitev premirja, ki bi omogočilo odhod imetnikov tujih potnih listov in dostavo humanitarne pomoči. Po besedah domačinov, poroča spletni portal Vatican News, so bili nočni napadi minuli konec tedna najhujši doslej, oboroženi spor med Izraelom in borci Hamasa pa traja že deset dni in prebivalci Gaze se dobesedno borijo za preživetje.

Po bombnem napadu ... FOTO: Vatican Media

Pretresljiva sporočila iz Gaze

Uslužbenka UNRWA (Agencije ZN za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu) v Jordaniji, Cristina Milano, je obupana sporočila posredovala predstavnikom vatikanskih medijev:

Prosim vas, pomagajte nam ustaviti to norost. S spoštovanjem. Zbogom vsem skupaj.

»Zbogom. Lepo prosim, molite za nas. Dragi sodelavci, zahvaljujem se vam za izjemno podporo in molitve, ki ste nam jih vi in vsi sodelavci namenili v zadnjem tednu. Vendar moram žal sporočiti, da se razmere slabšajo. Smo že povsem brez elektrike in vode, saj nimamo goriva za zasebne generatorje. Ob hudem stopnjevanju krize moram zapustiti svoj dom. Letala razpošiljajo tudi sporočila, da načrtujejo še več množičnega uničevanja v severnem delu Gaze, ki jim je najbližji … ima približno milijon prebivalcev in tam živim tudi jaz. Stvari niso jasne (…), morda bom nocoj moral oditi, vendar ne vem, kam naj grem. Povsem se zanašam na Boga, da nas bo vodil. Pravkar mi je uspelo pridobiti elektrike za nekaj minut, iz sosedove sončne elektrarne. Zato vas prosim, da iz mojega odgovora naredite elektronsko sporočilo. Oprostite, kolegice in kolegi, da vam nalagam urejanje svojih delovnih zadev, moram vas prositi, da v mojem imenu pošljete nekaj sporočil. Cenim vaše molitve in podporo … Prosim vas, pomagajte nam ustaviti to norost. S spoštovanjem. Zbogom vsem skupaj.«

Reševanje izpod ruševin. FOTO: Vatican Media

Prosite jih, naj nas čim hitreje pokončajo …

»Ne vemo več, kdo je v Gazi živ in koga so ubili. Vse skupaj že predolgo traja. Prosite jih, naj nas čim hitreje pokončajo. Svet bo zagotovo boljši brez Gaze in njenih prebivalcev.«

Zdi se, da je prišel konec za ljudi, ki živijo tu.

»Svet nas je pustil same. Vsako sekundo ubijajo ljudi. Naši domovi so uničeni. Ni vode, ni elektrike. Primanjkuje vseh osnovnih človeških potrebščin. Komaj še dihamo.«

»Zrak je poln vonja po eksplozivu, tako v hišah kot zunaj njih. Zdi se, da je prišel konec za ljudi, ki živijo tu.«

Kdor more, odhaja ... FOTO: Vatican Media

UNRWA: razmere brez primere

Po navedbah Združenih narodov je pred pričakovanim kopenskim napadom izraelske vojske na Gazo z njenega severnega območja doslej pobegnilo okoli milijon ljudi, medtem ko je po podatkih izraelske vojske na severu Gaze še vedno več sto tisoč Palestincev. V Izraelu je bilo v desetih dnevih spopadov razseljenih okoli pol milijona ljudi. Evakuirali so vse skupnosti iz bližine Gaze in na varno premestili prebivalce več kot dvajsetih skupnosti z območja ob izraelsko-libanonski meji.

Zdravniki v Gazi pravijo: »Ne bomo se premaknili. Ne bomo zapustili svojih bolnikov, umrli bomo z njimi.«

V Gazi so humanitarne razmere neznosne, zaradi pomanjkanja elektrike in goriva za generatorje bolnišnice komajda še delujejo, primanjkuje pa tudi vode in obstaja velika nevarnost, da bodo izbruhnile različne nalezljive bolezni. Po navedbah medijev se sicer več sto tisoč Palestincev ni odzvalo na pozive k umiku s severa Gaze.

»V zgodovini UNRWA je brez primere, da je bilo treba evakuirati stavbe z zastavo ZN, v katere so se pred bombardiranjem zatekli številni ljudje,« je pojasnil predstavnik ZN. Kaj podobnega se doslej še ni zgodilo. Zelo zaskrbljujoče je tudi, »da celo bolnišnice pozivajo k evakuaciji, kar pomeni smrtno obsodbo, saj dobro vemo, da bolniki ne morejo zapustiti bolnišnice. V bolnišnici so nosečnice, ki bodo rodile vsak trenutek, zelo bolni ljudje, ki so bili ranjeni med bombardiranjem, in se ne morejo premakniti«. Tamkajšnji zdravniki pravijo: »Ne bomo se premaknili. Ne bomo zapustili svojih bolnikov, umrli bomo z njimi.«

Med pogovorom s papežem. FOTO: Vatican Media

Kristjani ostajajo, papež znova v telefonski navezi …

Krščanska skupnost v Gazi se je odločila, da ostane v mestu, v cerkvenih prostorih. Po besedah tamkajšnjega župnika »ni kraja, kamor bi lahko odšli«. Če bi se odpravili proti jugu, bi naleteli na še hujše pomanjkanje vseh osnovnih življenjskih potrebščin. V različne katoliške ustanove v mestu so se pred bombardiranji zatekle tako krščanske kot muslimanske družine.

Kristjani v Gazi darujejo svoje trpljenje za konec vojne, za mir, za Cerkev ... 

Papež Frančišek je minulo nedeljo znova poklical v župnijo v Gazi, kamor se je zateklo okoli 500 ljudi, med njimi bolniki, družine, otroci, osebe s posebnimi potrebami, ljudje, ki so izgubili domove in vse svoje imetje. Kot je za spletni portal Vatican News povedala s. Nabila Saleh, ki je s svetim očetom govorila prek telefona, je papež vsem podelil svoj blagoslov in jim zagotovil svojo molitev: tudi oni svoje trpljenje darujejo »za konec vojne, za mir, za Cerkev …«

Kam? FOTO: Vatican Media

Dan posta in molitve za mir v Jeruzalemu

Danes obhajamo dan posta in molitve za mir v Sveti deželi. Kristjani po vsem svetu smo povabljeni, da se v molitvi »zedinimo s kristjani Svete dežele, v globini pa z vsemi verujočimi, ki tam prebivajo in morajo imeti možnost živeti skupaj. Dvignimo roke in se odločimo za post, saj se, kot nas opozarja Jezus, proti nekaterim duhovom lahko borimo samo z molitvijo in postom. S postom in molitvijo se bolj zavedajmo razmer, v katerih živijo številni naši bratje,« je v pismu ob tej priložnosti zapisal italijanski kardinal Matteo Zuppi.

Nalaganje
Nazaj na vrh