Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež obiskal italijanski mesti Viterbo in Bagnoregio

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 07. 09. 2009 / 07:00
Oznake: Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:08
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež obiskal italijanski mesti Viterbo in Bagnoregio

Sveti oče v Viterbu izpostavil pomen verskega izobraževanja, pričevanja vere in prepoznavanja božjih znamenj

Papež Benedikt XVI. je minuli konec tedna obiskal italijanski mesti Viterbo in Bagnoregio blizu Rima. Svoj pastoralni obisk, katerega geslo je Potrdi svoje brate, je sveti oče začel v Viterbu, znanem tudi kot ‘Mesto papežev’. Osrednji dogodek v Viterbu je bila dopoldanska sveta maša, ki jo je Benedikt XVI. daroval v Valle Faulu.

V homiliji med sveto mašo se je papež Benedikt XVI. naslonil na včerajšnji odlomek iz Markovega evangelija, v katerem Jezus ozdravi gluhonemega. Po papeževih besedah lahko v tem znamenju vidimo Jezusovo gorečo željo, da bi v človeku premagal osamljenost in nezmožnost komunikacije, ki ju ustvarja egoizem, željo, da bi dal obraz novi človeškosti, človeškosti poslušanja in besede, dialoga, komuniciranja in skupnosti. Gre za dobro človeškost, kakor je dobro celotno božje stvarstvo, človeškost brez diskriminacije in brez izključevanja, da bo tako svet zares za vse prostor pristnega bratstva, je dejal papež.

Nato je Benedikt XVI. neposredno nagovoril Cerkev v Viterbu in izpostavil nekaj duhovnih in pastoralnih smernic. Na prvo mesto je postavil versko izobraževanje kot iskanje, kot vstopanje v krščanstvo, kot življenje v Kristusu. Postajati kristjan namreč pomeni spoznavati Kristusa in k temu so po papeževih besedah poklicane župnije in družine, kateheti in učitelji, še posebej pa katoliške šole. K izobraževanju pa sodi tudi pričevanje vere, je izpostavil Benedikt XVI., in vera deluje po ljubezni. Zato so vse cerkvene dobrodelne dejavnosti znamenja vere in božje ljubezni, kot zgled vere in širokosrčnosti do revnih pa je med ostalimi svetniki izpostavil sv. Roso, ki je sozavetnica viterbske škofije.

Tretja smernica pastoralnega prizadevanja pa je po papeževih besedah prepoznavanje božjih znamenj, saj nam Bog neprestano razodeva svoj načrt preko dogodkov in besed. Vsak kristjan in vsaka skupnost si mora prizadevati poslušati njegove besede in razločevati njegova znamenja, je poudaril sveti oče in dodal, da je pri tem velikega pomena naša pozornost do bližnjega. Benedikt XVI. je poudaril, da je vsak kristjan poklican pred svetom biti priča vstajenja in življenja Jezusa Kristusa in znamenje živega Boga, posebej pa je spodbudil vernike laike, mlade in družine, naj se ne bojijo živeti in pričevati o svoji veri v različnih družbenih okoljih.

Sveti oče je po slovesni sveti maši v Viterbu z verniki zmolil še angelovo češčenje. V krajšem nagovoru je najprej povedal, da je prišel v mesto papežev, da bi vernike opogumil in potrdil v zvestobi Kristusu. Opisal je zgodovinsko ozadje tesnih vezi med papeži in Viterbom, ki so najprej vidne v palači papežev, kjer se nahaja dvorana konklav. V teh krajih se je rodil papež Leon Veliki, ki je bil ves v službi resnice v ljubezni, ko je oznanjal veselo sporočilo, o čemer pričujejo njegovi govori in pisma. V kraju Blera se je rodil papež Sabiniano, naslednik Leona Velikega, Caninu pa je rojstni kraj papeža Pavla III. V drugi polovici 13. stoletja je bila v Viterbu rezidenca papežev. Pet papežev je bilo izvoljenih tukaj, štirje so tukaj tudi pokopani, kar petdeset papežev pa je mesto obiskalo. Zadnji med njimi je bil božji služabnik papež Janez Pavel II. pred 25. leti. Navedene številke imajo zgodovinski in duhovni pomen, je dejal sveti oče. Viterbo se upravičeno imenuje mesto papežev, kar je za vse viterbske vernike po njegovih besedah razlog več, da krščansko vero živijo in zanjo pričujejo. Na koncu govora je sveti oče prisotne prosil, naj molijo zanj, da bi vedno in povsod zvesto opravljal svoje poslanstvo, ki je utrjevanje bratov v veri.

Po molitvi angelovega češčenja je sveti oče poslal sporočilo udeležencem mednarodnega kongresa, ki te dni poteka v Krakovu na temo Vere in kulture v dialogu. Udeleženci kongresa so predstavniki različnih verskih skupnosti, zbrali pa so se z namenom, da bi 70 let po izbruhu 2. svetovne vojne razmišljali in molili za mir.

Sveti oče se je nato v papeški palači srečal s predstavniki krajevnih oblasti, z okna palače pozdravil viterbsko skupnost in nato odšel v katedralo sv. Lovrenca, kjer je blagoslovil stranska vrata. Popoldne si je ogledal pisalni stroj svete Rose in katedralo te zavetnice Viterba, nato pa Marijino svetišče v Querci, kjer je molil skupaj z redovnicami, ki živijo v klavzuri. Papež se je ob 17. uri iz Viterba odpravil v Bagnoregio, mesto s približno 4000 prebivalci, kjer je počastil svetega Bonaventuro, ki se je tam rodil leta 1221. Sveti oče je molil pred relikvijami tega cerkvenega očeta, imenovanega tudi serafinski svetnik, ki jih hranijo v cerkvi sv. Nikolaja v Bagnoregiu. Ob koncu obiska je papež pozdravil vernike na Trgu svetega Avguština, iz Bagnoregia pa se je s helikopterjem vrnil v apostolsko palačo v Castel Gandolfu.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh