Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež: »Rad bi bil pokopan v baziliki Marije Velike«

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 13. 12. 2023 / 12:50
Oznake: Cerkev, Papež, Svet, Vatikan
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.12.2023 / 13:14
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež: »Rad bi bil pokopan v baziliki Marije Velike«
Papež med pogovorom za mehiško televizijo. FOTO: Vatican Media

Papež: »Rad bi bil pokopan v baziliki Marije Velike«

Papež Frančišek si želi, da bi njegovo telo po smrti počivalo v rimski baziliki Marije Velike oz. pri »Mariji Snežni«: željo je izrazil v pogovoru za mehiško televizijo N+ in ob tem pojasnil, da primeren prostor za pokop »že pripravljajo«.

Sveti oče bo čez štiri dni dopolnil 87 let. Petrovi nasledniki po smrti že stoletja običajno počivajo v vatikanski baziliki sv. Petra, kjer so v začetku letošnjega januarja pokopali tudi upokojenega papeža Benedikta XVI. Frančišek je svojo prošnjo za pokop v omenjeni rimski baziliki utemeljil s svojo »veliko predanostjo« temu svetišču: »Kadar koli sem bil v Rimu, sem ob nedeljah zjutraj hodil tja … Vzpostavila se je zelo močna vez.«

Papež Frančišek v času svojega pontifikata pred ikono Salus Populi Romani moli pred vsakim potovanjem v tujino in po vrnitvi v Rim.

Bazilika Svete Marije Velike v Rimu je ena od štirih osrednjih cerkva v večnem mestu in, kot spominjajo pri spletnem portalu Vatican News, eno najstarejših marijanskih svetišč na svetu. V njej hranijo starodavno Marijino ikono Salus Populi Romani, Zdravje rimskega ljudstva, in papež Frančišek v času svojega pontifikata pred njo moli pred vsakim potovanjem v tujino in po vrnitvi v Rim. Pri tem se papež, ki pripada jezuitskemu redu, opira na večstoletno izročilo misijonarjev svojega reda.

Papež pred Marijino ikono v rimski baziliki Marije Velike. FOTO: Vatican Media

Trenutno ne razmišlja o odstopu

Papež je v pogovoru za mehiško televizijo tudi pojasnil, da trenutno kljub nekoliko slabšemu zdravju ne razmišlja o odstopu, kljub temu pa se je poklonil zgledu Benedikta XVI.: njegov predhodnik je bil leta 2013 prvi papež v sodobnem času, ki je odstopil s položaja Petrovega naslednika. »Videl sem Benediktov pogum, ko je rekel 'dovolj', in to je zame dober zgled. Gospoda prosim, da bi znal reči 'Dovolj' - vendar na neki točki, če bo takšna Božja volja.«

[Benedikt XVI. je bil] velik človek ... Občudujem ga.

Frančišek je priznal, da je »precej poenostavil« obred za pogrebe papežev. »To je bilo treba storiti,« je zatrdil. Ob vprašanju, kakšen odnos sta imela s predhodnikom Benediktom, je Frančišek spregovoril o »zelo tesnem« odnosu: »Vedno mi je pomagal in bil je zelo velikodušen. Imel sem tudi čast, da sem se lahko od njega poslovil … Bil je povsem priseben, vendar ni mogel več govoriti, in držal me je za roko. To je bilo čudovito slovo … Tri dni pozneje je umrl. Velik človek … Občudujem ga.« Meni pa, da se njegov pontifikat od Benediktove smrti na silvestrovo leta 2022 ni veliko spremenil.

Frančišek na pogrebu Benedikta XVI. FOTO: Vatican Media

Potovanje v Belgijo načrtuje naslednje leto

Papež je v pogovoru napovedal tudi potovanje v Belgijo v prihodnjem letu, ki naj bi bilo »že zagotovljeno«, vendar datuma ni navedel. Načrtuje tudi potovanje v Polinezijo in svojo domovino Argentino, kamor ga je povabil novi predsednik Javier Milei. Frančišek je zavrnil trditve, da ga je novi državni voditelj pred tem med svojo volilno kampanjo napadel, in dejal, da so bile Mileieve izjave zgolj »začasne stvari, za vzbujanje pozornosti, ki pa se pozneje same od sebe izničijo«.

Počutim se dobro, počutim se bolje … Ne, počutim se zares dobro.

Pogovor za mehiško televizijo je bil namenjen tudi trenutnim razmeram v svetu. Papež je posvaril, da se na vojno v Ukrajini ne smemo navaditi »kot na jutranjo kavo«: »Tam umirajo ljudje, umirajo mladi!« Vojna je, kot Frančišek vedno znova poudarja, »vedno poraz«. Kar zadeva Bližnji vzhod, vsak dan pokliče katoliško skupnost na območju Gaze, kjer na stotine ljudi išče zaščito pred izraelskimi vojaškimi akcijami proti teroristični skupini Hamas: »Kaj nam prinaša vojna? Uničenje, nič več kot to. V bližini imamo ti dve vojni, vendar je v svetu še veliko drugih …«

Svoje zdravstveno stanje je Frančišek opisal kot »krhko, vendar stabilno«. Kot je dejal, mora preprosto sprejeti »dar starosti«, ob tem pa zatrdil: »Počutim se dobro, počutim se bolje … Ne, počutim se zares dobro.«

Nalaganje
Nazaj na vrh