Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Papež tvega življenje«

Za vas piše:
Marjan Pogačnik
Objava: 05. 03. 2021 / 05:44
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 05.03.2021 / 09:36
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Papež tvega življenje«

»Papež tvega življenje«

Poljski duhovnik Andrzej Halemba, poznavalec razmer v Iraku, pred Frančiškovim obiskom.

Papežev obisk je pomemben, saj bo kristjanom v Iraku pomagal, da vztrajajo in upajo v boljšo prihodnost. FOTO: Mazur/Catholic News



Poljski duhovnik Andrzej Halemba je koordinator za Bližnji vzhod pri organizaciji Pomoč Cerkvi v stiski. Že leta se vrača v Irak ter sodeluje pri številnih dejavnostih organizacije, s katerimi tisočem kristjanov pomagajo, da ne odidejo ali da se vrnejo. Podpirajo jih s pomočjo v hrani, pomagajo pri obnovi domov, cerkva, župnijskih središč, vrtcev in šol, pa tudi pri ponovnem zagonu poklicnih dejavnosti. »Če bi kristjani odšli z Ninivske ravnine, krščanstva v Iraku tako rekoč ne bi bilo več, na Zahodu, kjer se morda ne bi znašli v tamkajšnjih okoljih, pa bi bila v nevarnosti njihova vera. Kakšna izguba bi bila to!« pravi.

Kako vidite pomen papeževega obiska v Iraku?

Papežev obisk je pomemben, saj bo kristjanom v Iraku pomagal, da vztrajajo in upajo v boljšo prihodnost. Podobno kot Janez Pavel II., ki je leta 2003 ameriške oblasti svaril pred vojaškim posredovanjem v Iraku, bo tudi Frančišek dejal: »Nič več vojn na Bližnjega vzhodu, nič več zla, nič več sektaškega nasilja, nič več korupcije!« Papežev moto »Vsi smo bratje« za Irak pomeni povezati razdeljeno družbo. Papež ima moč, da prinaša evangelij, s tem pa mir in edinost med ljudi kljub razlikam. Tudi med katoličane in pravoslavne različnih obredov. Papež bo prvič v zgodovini obhajal mašo v kaldejskem obredu.


Andrzej Halemba je poljski duhovnik, koordinator za Bližnji vzhod pri organizaciji Pomoč Cerkvi v stiski. FOTO: osebni arhiv


Ali med kristjani v Iraku vidite močno vero?

Primerov je na stotine! Starejši gospe so ujeli pripadniki Islamske države. Rekli so jima: »Morata se spreobrniti, če hočeta v nebesa.« Odgovorili sta jim: »Verujeva, da kadar sva dobri do drugih, kadar je ljubezen med nami, so nebesa že tukaj. In če naju želite ubiti, ker sva kristjanki, sva popolnoma pripravljeni.« Bili so osupli in so ju izpustili. Srečal sem se z njima v Erbilu, ko sta bili že na varnem. Sta vztrajni molivki rožnega venca. Med begom je nekdo s svojo družino, skupaj je bilo 22 ljudi, bival v eni sami učilnici. Na šolsko tablo je narisal cerkev iz Karakoša. Rekel je: »Tako imam tu vsaj delček doma.« Takšnih zgodb je ogromno …

Ali se veselijo papeževega obiska?

Mislim, da. Lahko bi ga povabili že prej, a vlada zdaj potrebuje papeževo pomoč, da jih podpre pri preoblikovanju Iraka. Zato so sprejeli varnostno tveganje. Kar koli se lahko zgodi.

Ali je papeževo življenje lahko v nevarnosti?

Brez dvoma. Rakete so v okolici Bagdada, pred meseci so streljali v središču mesta. Papež potuje tudi v Mosul, tam je še vedno več tisoč prikritih pripadnikov Islamske države … Nevarnost vsekakor obstaja. Papež tvega življenje. Če bi se papežu kaj zgodilo, bo to pomenilo novo vojno. Moliti moramo!
_ _ _

*Celoten pogovor si preberite v tedniku Družina (10/2021).*

*Družina na facebooku TUKAJ.*

*Družina na twitterju TUKAJ.*
_ _ _

SORODNE VSEBINE:

Papežev obisk v Iraku, upanje za poslednje kristjane

Papeževo video sporočilo Iračanom [VIDEO]

Ajatola al-Sistani in kristjani v Iraku

Irak: papež bo okrepil kristjane in spodbudil spravo

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Prenovljena v Gospodu
Duhovnost
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh