Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Par oči in nasmeh, nedolžnost in dobrota«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 05. 06. 2014 / 10:33
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:15
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Par oči in nasmeh, nedolžnost in dobrota«

Ob obletnici smrti so v rojstnem kraju papeža Janeza XXIII. obhajali slovesno spominsko bogoslužje.

3. junija letos so v mestecu Sotto Il Monte v severni Italiji, rojstnem kraju Angela Roncallija oz. papeža Janeza XXIII., ob obletnici njegove smrti obhajali slovesno spominsko bogoslužje. Udeleženci slovesnosti so spomin na priljubljenega papeža, ki je umrl pred 51 leti, obudili v prisotnosti njegovega osebnega tajnika Lorisa Capoville, ki mu je papež Frančišek v začetku letošnjega leta podelil kardinalski naziv.



»Rekel sem mu: sveti oče, tukaj v sobi nas je le nekaj, če pa bi pogledali skozi okno, bi na trgu videli množico ljudi. Mislil sem, da bo odgovoril s svojo običajno zadržanostjo, namesto tega pa je dejal: 'seveda, tako tudi mora biti, papež umira; rad imam te ljudi, oni pa imajo radi mene'.«

Sveti Janez XXIII. se je v zgodovino zapisal kot preprost mož, ki je osupnil ves svet, ko je s sklicem drugega vatikanskega cerkvenega zbora katoliško Cerkev pospremil v eno izmed njenih najpomembnejših obdobij. Po besedah kardinala Capoville pa je za opis papeža Janeza XXIII. potrebnih malo besed:

»Par oči in nasmeh, nedolžnost in dobrota.«

Osebni tajnik Janeza XXIII. je večkrat poudaril, kako bi si novi svetnik želel, da nanj ne obujamo nostalgičnih spominov, temveč da se pogumno oziramo v prihodnost. Svoje prepričanje ponazarja z besedami: »Nismo varuhi svetišča, relikviarija ali muzeja. Kot je sam dejal papež Janez XXIII., smo poklicani, da negujemo vrt, na katerem smo zasejali Božjo besedo, učlovečeno Besedo, poklicani smo, da si prizadevamo za prihod novih binkošti, nove velike noči, nove pomladi. Ne le za našo osebno srečo, pač pa za srečo celotnega človeštva. To je dolga pot, smo še daleč od končnega cilja, ki pa ga ne smemo ohranjati zase, temveč ga moramo deliti z ljudmi vsega sveta.«

Glede apostolske spodbude papeža Frančiška z naslovom Veselje evangelija kardinal Capovilla zatrjuje, da evangelij resnično prinaša »dobro novico«, ob tem pa dodaja: »Kaj pa je ta dobra novica? To pomeni, da sem Božji otrok in da me Bog ne bo zapustil. Čudovito je slišati, kako papež skoraj vsak dan ponovi, da Bog nikogar ne zavrača, ampak da sprejema vsakega posameznika.«

Vir: Radio Vatican
Foto: RV

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh