Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pet poljskih svetnikov, ki so spremenili svet

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 22. 07. 2016 / 11:03
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:30
Ustavi predvajanje Nalaganje
Pet poljskih svetnikov, ki so spremenili svet

Pet poljskih svetnikov, ki so spremenili svet

Pred SDM v Krakovu spoznajmo velikane poljskega naroda!

Svetovni dan mladih je tik pred vrati in romarji z vsega sveta se že zgrinjajo na Poljsko, tokratno državo gostiteljico. To je dežela, ki jo je v svetem letu usmiljenja želel izpostaviti tudi papež Frančišek, s posebnim poudarkom na velikih svetnikih usmiljenja, ki so zrasli znotraj njenih meja.



Katoličane na Poljskem je skozi zgodovino oblikovala globoka krščanska kultura, vdana Presvetemu Jezusovemu Srcu in posvečena njihovi Kraljici, Čenstohovski Mariji. Skozi lečo močne katoliške vere je sv. Favstina Kowalska preroško zapisala v svojem dnevniku: »Ko sem molila za Poljsko, sem zaslišala besede: Poljsko sem posebej vzljubil in če bo pokorna Moji volji, jo bom povzdignil v moči in svetosti. Iz nje bo izšla iskra, ki bo pripravila svet na Moj poslednji prihod« (Dnevnik, 1732).

Na splošno velja, da naj bi te preroške besede govorile o Janezu Pavlu II., vendar se je izkazalo, da so bile uresničene na več različnih načinov. Iz Poljske, vzgojene na prsih katoliške Cerkve in očiščene s križem trpljenja, izhaja najmanj pet svetnikov, ki so dobesedno spremenili svet.

1 Sveti »brat Albert« Chmielowski: brat Albert je morda res najmanj znan od naštetih petih svetnikov, bil pa je najvplivnejši pri odločitvi sv. Janeza Pavla II. za duhovniški poklic. Chmielowski je bil sprva razmeroma znan umetnik, ki je študiral z nekaterimi največjimi slikarji svojega časa. Življenje umetnika pa ga ni zadovoljilo, zato se je odločil, da bo služil ubogim. Postal je Frančiškov tretjerednik in se posvetil skrbi za revne in brezdomce v Krakovu ter prodajal svoje slike, da je zbiral sredstva za njihovo zavetišče. Imenoval se je »brat Albert« in naposled je ustanovil svoj red, albertince, ter ustanovil domove za uboge po vsej Poljski. Janez Pavel II. je o svetniku napisal dramsko delo z naslovom »Brat našega Boga«, o njem pa je dejal: »V njem sem našel resnično duhovno podporo in zgled, ko je zapustil svet umetnosti, književnosti in gledališča ter sprejel radikalno odločitev poklica duhovništva.« (Dar in skrivnost)

2 Sveta Favstina Kowalska: rojena kot Helena Kowalska je sv. Favstina že v rosnih letih želela svoje življenje izročiti Bogu, vendar ji sprva zaradi njenega uboštva vstop v samostan ni bil dovoljen. Potem ko je več let delala kot hišna oskrbnica, se je kasneje pridružila sestram usmiljenkam v Varšavi. Kowalska je v tridesetih letih prejšnjega stoletja kmalu začela prejemati številna osebna Jezusova razodetja. Naročeno ji je bilo, naj vse, kar doživlja, zapiše v dnevnik, ki je na koncu obsegal kar 600 strani! Z njenim Dnevnikom se je počasi začelo širiti sporočilo o Božjem usmiljenju, kar je naposled privedlo do obhajanja nedelje Božjega usmiljenja in svetega leta usmiljenja, ki ga obhajamo na pobudo papeža Frančiška.

3 Sveti Maksimilijan Kolbe: življenje tega svetega moža lahko povzamemo s podobo Naše Gospe, ki ga je spremljala kot otroka. »Tisto noč sem Mater Božjo vprašal, kaj bom postal. Prišla je z dvema kronama v rokah, eno belo in drugo rdečo. Vprašala me je, ali sem eno od teh kron pripravljen sprejeti. Bela je pomenila, naj vztrajam v čistosti, rdeča pa, da bom postal mučenec. Odvrnil sem, da sprejemam obe.« Kolbe se je do konca svojega življenja posvetil Brezmadežni in ustanovil frančiškanski samostan, ki je s tiskanimi publikacijami širil češčenje Device Marije. V času nacistične okupacije je Kolbe v samostanu nudil streho nad glavo 2.000 judom, naposled pa je bil aretiran in poslan v Auschwitz. V koncentracijskem taborišču je Kolbe prostovoljno daroval svoje življenje za svojega bližnjega. Njegov zgled nesebične ljubezni še danes navdihuje ves svet.

4 Blaženi Jerzy Popieluszko: preprost duhovnik, ki se je odločno uprl komunističnemu sistemu v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, je bil ena najvplivnejših osebnosti gibanja Solidarnost na Poljskem. V svojih pridigah in mesečnih »mašah za svobodo« na prostem je nasprotoval krivičnim zakonom komunistične partije. Njegove besede so bile med Poljaki tako priljubljene, da so jih prenašali preko radijske postaje Radio Free Europe. Njegovih bogoslužij se je udeleževalo na tisoče ljudi, njegov mirni upor komunizmu pa je spodbujal vse, ki so se borili za spremembe. Njegovo nasprotovanje ni bilo neopaženo: pripadniki varnostne policije so ga v atentatu umorili in s tem povzročili narodno vstajo. Popieluszkov zgled je med Poljaki ohranjal upe na svobodno Poljsko, kar se je uresničilo nekaj let po njegovi smrti.

5 Sveti Janez Pavel II.: mnogi ga imenujejo »sveti Janez Pavel Veliki«, saj je spodbudil padec komunizma ter s svojim ljubečim zgledom in mladostnim navdušenjem spremenil odnos sveta do katoliške vere. V zgodovino bo odšel kot eden največjih svetnikov vseh časov.

Resnično, teh pet svetnikov je zanetilo dosti več kot le »iskro«, ki spreminja svet in nas pripravlja na Jezusov drugi prihod.

Vir: www.aleteia.org
Foto: Aleteia

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh