Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poslanica svetega očeta za 24. svetovni dan mladih

Objava: 02. 04. 2009 / 07:19
Oznake: Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

Poslanica svetega očeta za 24. svetovni dan mladih

Svetovni dan mladih se v škofijskem okviru vsako leto obhaja na cvetno nedeljo, v večjih časovnih razmikih pa se mladi sestajajo tudi na velikih mednarodnih srečanjih. Leta 2008 so se sestali v avstralskem Sydneyu, leta 2011 sledi srečanje v Madridu.

Geslo letošnjega svetovnega dneva mladih je ‘Svoje upanje smo naslonili na živega Boga’ (1 Tim 4, 10). Ob tej priložnosti bo tudi predaja križa in Marijine podobe svetovnega dneva mladih, ki ju bo iz rok mladega Avstralca prejel Španec, papež Benedikt XVI. pa je za mlade napisal poslanico, v kateri jih usmerja k sv. Pavlu, poziva k upanju, ki temelji na vstalem Kristusu ter izpostavlja pomen molitve in zakramentalnega življenja.

Na začetku najprej spomni na svetovni dan mladih v Sydneyu in na svoje besede, s katerimi je mlade takrat pozval, naj se Kristusu pustijo oblikovati in tako postanejo glasniki božje ljubezni ter graditelji prihodnosti upanja. Upanje je osrednje vprašanje našega življenja, piše Sveti oče v poslanici in poudarja, da ne gre za kakršno koli upanje, temveč pravo upanje, ki je lahko le Bog, ki obsega vso stvarnost in nam daje, česar sami ne moremo doseči. Ko spregledamo in zanemarimo Boga, družba izgubi smer, prihaja do osamljenosti, nasilja in izgube upanja, opozarja papež. Kriza upanja najpogosteje prizadene ravno mlade generacije.

V družbeno-kulturnem okolju, kjer je le malo gotovosti, vrednot ali trdnih opornih točk, se mladi znajdejo pred težavami, ki se zdijo onkraj njihovih moči, piše Sveti oče in nato spregovori o mnogih mladih današnjega časa, ki jih je življenje ranilo, ki trpijo zaradi družinskih razmer, napačne vzgoje in travmatičnih izkušenj; o mladih, ki so zašli na pot nevarnega in nasilnega vedenja, odvisnosti od drog in alkohola. Kako lahko tem mladim govorimo o upanju, zastavlja vprašanje papež in odgovarja, da lahko človek najde resnično izpolnitev samo v Bogu.

Benedikt XVI. nato mlade usmeri k življenju sv. Pavla, ki je v soočanju s težavami in preizkušnjami zapisal: ‘Svoje upanje smo naslonili na živega Boga.’ (1Tim 4,10). Za Pavla upanje ni le ideal ali čustvo, temveč živa oseba, Jezus Kristus, Božji Sin. Živi Bog je vstali Kristus, resnično upanje, ki živi v nas in med nami in ki nas kliče k večnemu življenju, piše Sveti oče. Kakor se je Jezus srečal s Pavlom, se želi srečati z vsakim med vami, nadaljuje papež v poslanici in dodaja, da si Jezus želi srečanja z nami, še preden si ga zaželimo mi sami.

Benedikt XVI. nato mlade posebej povabi, da v svojem življenju naredijo prostor za molitev ter jih spodbudi k aktivnemu zakramentalnemu življenju, pri čemer posebej poudari središčno mesto evharistije. Prav tako jih poziva, da postanejo zvesti Jezusovi učenci, saj bodo na ta način lahko pomagali oblikovati krščanske skupnosti, ki so napolnjene z ljubeznijo. Pri tem zahtevnem poslanstvu je Cerkev odvisna od vas, zapiše Sveti oče in mlade spodbudi, naj pri soočanju s težavami in preizkušnjami ne izgubljajo poguma ter naj ohranjajo potrpežljivost in vztrajnost. Pred njih postavlja zgled sv. Pavla in mlade poziva, da pričujejo o vstalem Kristusu in svojim sovrstnikom prinašajo pravo upanje. Če je Jezus postal vaše upanje, sporočite to drugim, z radostjo in duhovno, apostolsko in družbeno prizadevnostjo. Naj Kristus biva v vas.

Papež mlade vabi, da vso svojo vero in zaupanje položijo v Jezusa ter upanje širijo okrog sebe, vabi jih k odločitvam, ki odražajo njihovo vero, k držam, ki kažejo, da razumejo nevarnost idealiziranja denarja, materialnih dobrin, kariere in uspeha, ter jih opozarja, naj se ne dajo zapeljati lažnim iluzijam in sebičnim interesom. Spodbuja jih, naj gojijo ljubezen do bližnjega in s svojimi sposobnostmi prispevajo k skupnemu dobremu in resnici, ter naj so vselej pripravljeni vsakomur odgovoriti, kaj je razlog upanja, ki je v njih. Pravi kristjani niso nikoli žalostni, tudi če se morajo spoprijemati s preizkušnjami vseh vrst, kajti Jezusova prisotnost je skrivnost njihove radosti in miru, v svojem sporočilu mladim zaključi Sveti oče.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh