Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poslovil se je dr. Janez Arnež

Za vas piše:
T. M.
Objava: 20. 12. 2021 / 15:34
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.12.2021 / 15:38
Ustavi predvajanje Nalaganje
Poslovil se je dr. Janez Arnež
Dr. Janez Arnež. FOTO: Arhiv Družine

Poslovil se je dr. Janez Arnež

V 99. letu starosti se je poslovil dr. Janez Arnež, ki mu gre zahvala, da se je ohranilo bogato arhivsko gradivo slovenskih izseljencev.

»Čeprav ekonomist po izobrazbi, je kmalu po priselitvi v Združene države Amerike opazil, da arhivsko gradivo, ki nastaja v slovenskih skupnostih v tujini, nezadržno izginja. V skladu z vodilom, da je dolžan narediti kar more in ne le kar mora, je njegovo ohranitev sprejel za svojo življenjsko nalogo,« so ob njegovem odhodu v večnost zapisali na uradni spletni strani Vlade Republike Slovenije. 

Janez Arnež se je rodil leta 1923 v Ljubljani. Študiral je na ljubljanski pravni fakulteti, a je študij kmalu prekinila vojna. Njen konec je pričakal v Trstu, nato pa v težkih povojnih razmerah iskal možnost, da nadaljuje študij. 

Možnost za dokončanje študija se mu je ponudila na ugledni Katoliški univerzi v Louvainu. V času študija je poprijel za marsikatero delo, od zidarskega, pa do dela v uredništvu revije Nouvelle revue théologique ter pri obnovi fonda knjig med vojno uničene jezuitske knjižnice. 

Po končanem študiju političnih ved in ekonomije se je leta 1951 izselil v Združene države Amerike. 

Opravil je magisterij na univerzi Yale v New Havenu, zatem pa še doktorat na univerzi Lavale v kanadskem Quebecu. Deloval je v različnih ustanovah, tri leta tudi v washingtonski Kongresni knjižnici, potem pa v letih 1959 do upokojitve 1991 predaval ekonomijo na St. John's College v New Yorku.

Sodeloval je z Narodno in univerzitetno knjižnico v Ljubljani, ki je bila zadolžena tudi za zbiranje tistih tiskov, ki jih je bilo prepovedano posedovati, in tako pomagal dopolnjevati tako imenovani D fond z emigrantskimi tiski.

Ustanovil Studia slovenica

Že v času dela v Kongresni knjižnici je s somišljenikoma Erikom Kovačičem in Tinetom Leskovškom ustanovil Studia slovenica in to z dvema namenoma: izdajati knjige, ki bodo Američanom predstavljale slovensko zgodovino in sodobnost, ter zbiranje knjižničnega in arhivskega gradiva, ki nastaja v slovenskem izseljenstvu.

Za njegovo življenjsko delo mu je Arhivsko društvo Slovenije leta 2008 podelilo Aškerčevo nagrado za življenjsko delo.

»Tako je počasi, a vztrajno rasla zbirka knjig, časopisov, umetniških del ter arhivskega gradiva, ki so pričali o življenju tistega dela Slovencev, ki jih je življenjska pot zanesla v tujino. Zbirka Studia slovenica vsebuje gradivo slovenskih izseljenskih društev vse od konca 19. stoletja, izjemno zbirko o življenju in delovanju Slovencev v begunskih taboriščih v Avstriji in Italiji po drugi svetovni vojni, fond Slovenske ljudske stranke od odhoda iz Jugoslavije leta 1941 dalje ter osebne fonde mnogih izjemnih posameznikov, ki so s svojim delom zaznamovali tako slovenske izseljenske skupnosti kot tudi doprinesli k napredku države, v kateri so si ustvarili eksistenco,« so še zapisali na uradni vladni spletni strani. 

Vrnitev v domovino 

Dr. Arnež se je v domovino vrnil leta 1991, ko je pripeljal v Slovenijo prvi kontejner svoje obsežne zbirke, ki se od takrat nahaja v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani. 

Fond se je z leti še dopolnjeval in danes ustanova hrani našo največjo zbirko kulturne dediščine slovenskih izseljenskih skupnosti v Evropi, Severni in Južni Ameriki ter Avstraliji; obsega prek 1300 škatel arhivskega gradiva, okoli 400.000 knjig in najpopolnejšo zbirko izseljenskega časopisja, izdanega izven meja Slovenije, ter tudi zbirko del slovenskih umetnikov, ki so delovali izven meja domovine.  


Nalaganje
Nazaj na vrh