Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Predsedniška kandidatka dr. Nina Krajnik in njenih 10 programskih točk

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 21. 07. 2022 / 17:30
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 21.07.2022 / 17:39
Ustavi predvajanje Nalaganje
Predsedniška kandidatka dr. Nina Krajnik in njenih 10 programskih točk
Dr. Nina Krajnik, kandidatka za predsednico države. FOTO: krajnik-za-predsednico.si

Predsedniška kandidatka dr. Nina Krajnik in njenih 10 programskih točk

Dr. Nina Krajnik, pionirka lacanovske psihoanalize v Sloveniji, je bila med prvimi, ki so najavili vstop v letošnjo jesensko predsedniško tekmo. Danes je na novinarski konferenci na Metelkovi v Ljubljani predstavila programske točke in razvojno vizijo Slovenije in najavila novo nastajajoče politično gibanje.

Svoj program je dr. Nina Krajnik strnila v deset ključnih točk, ki jih v navajamo v nadaljevanju, pri vsaki pa še kratko utemeljitev predsedniške kandidatke.

1. Uveljavljanje ustavne demokracije.

»Slovenija mora varovati ustavno demokracijo in najti pravičen način za razreševanje spopadov med vrhovnimi ustavnimi vrednotami. To so nedotakljivost življenja, dostojanstvo osebe, njene duhovne in telesne istovetnosti, temeljne svoboščine. Vloga vsake politike, ki je na ravni svoje naloge in ki obenem nosi tudi dostojanstvo tega imena, je varovati te pravice, obenem pa tudi v luči trkov, hierarhije, sorazmernosti, predvsem pa v luči singularnosti, tankočutno pristopati do stališč, ki jih imajo Slovenke in Slovenci glede teh vprašanj.«

2. Krepitev vrednotnega središča slovenske države, ki je prvi pogoj za obstoj ali pa za razkroj države.

»Skrajni čas je, da se Slovenci odločijo, kaj od tega si želijo. Vrednote, ko so plebiscit, osamosvojitev in enotnost, so vrhovne vrednote, ki so jih kot sedež svetega in kot plebiscitno izročilo dolžne priznavati posvetne oblasti.«

3. Ustvarjanje političnega soglasja za izvedbo reforme volilnega sistema, ki bo bližje neposrednemu odločanju državljanov in državljank.

»Slovenska ustavna pogodba na podlagi treh desetletij slabih izkušenj potrebuje renesanso, svoj preporod. Vprašanje, ki se postavlja, je, ali bi bila večinski volilni sistem in delitev oblasti na podlagi predsedniškega sistema zagotovilo poti do poštenih volitev, s tem pa predvsem do poštene oblasti.«

O nastajajočem političnem gibanju je dr. Nina Krajnik povedala: »V prvi vrsti je mišljeno kot etično, zatem intelektualno gibanje; samo zato, ker je oboje, je lahko tudi politično. Potreba po tem izhaja iz moje želje, da politika danes konkretno odgovarja na vprašanja državljank in državljanov Slovenije. Da to ni nek sistem, odtujen ob najbolj perečih vprašanj, s tem pa od najbolj vitalnih točk, ki tvorijo to državo. Da Slovenija ni politični sistem birokratskih floskul, ki ohranjajo samo mrtev čas, ampak nekaj, kar ima tudi v svojem diskurzu življenje – da ga ustvarja, da ga ustvarja kakovostnejšega, polnejšega, predvsem pa etičnega.«

4. Enotnost glede vprašanj slovenske zgodovine. 

»Predlagam oblikovanje skupine strokovnjakov za pripravo zapisa skupne slovenske polpretekle zgodovine 20. in 21. stoletja. Dve zgodovini sta namreč dokaz razdeljenosti, ki je v prvi vrsti razdeljenost med višjim in nižjim razredom, med zgodovino, ki jo pišejo gospodarji, in zgodovino žrtev; med zgodovino tistih, ki imajo moč, in zgodovino tistih, ki je nimajo. V kolikor namreč do tega ne pride, imamo v Sloveniji izključno nadaljevanje razredne zgradbe slovenskega realnega socializma.«

Dr. Nina Krajnik je svoj program strnila v 10 točk. FOTO: krajnik-za-predsednico.si

5. Oblikovanje vizije razvoja Slovenije do leta 2045.

»Leto 2045 je namreč bližje kot leto 1945, a žal še vedno obstaja vprašanje, ali sta slovenski narod in slovenska republika sploh sposobna in vredna, da preživita kot tisto orodje, ki mora zagotoviti osebno varnost in blaginjo vsem. Program vizije za leto 2045 mora zato v prvi vrsti izhajati iz dosežene enakopravnosti danes, to pa je mogoče v luči odprave dediščin vseh totalitarizmov.«

6. Mirovna zunanja politika.

»Slovenija je most med Mediteranom, Balkanom, Srednjo Evropo, Nemčijo. Imamo svoje prednosti v vseh teh povezavah, treba jih je izkoristiti na kvaliteten, praven in ustrezen način.«

7. Slovenija mora pospešiti uvajanje dobrih evropskih praks v gospodarstvo, zdravstvo, šolstvo in sodstvo.

»Iz tega razloga predlagam pobudo za evropsko primerljivimi ureditvami.«

In še o imenu nastajajočega gibanja. Dr. Nina Krajnik: »Želim si, da izbiranje imena poteka demokratično, da ga izberejo člani gibanja, ki se mu bodo pridružili, in da je to skupna odločitev in ne odločitev predlagatelja oziroma tistega, ki daje pobudo za nekaj novega v slovenskem političnem prostoru. Želim si, da je ime izbrano tudi skladno z željo po prelomu v slovenskem prostoru. To je moja osebna želja. Morda se bo imenovalo Resnična levica ali pa Žlahtna desnica.«

8. Slovenija mora spremeniti svojo politično kulturo.

»Potrebna je dejanska analiza slovenske oblasti in opozicije; analiza njunih dejanskih profilov, dejanskih kapacitet in dejansko poznavanje njunih taktik preživetja. Politična pismenost Slovenk in Slovencev je nujna za doseganje politike, ki ne bo podvržena medijskim manipulacijam, ampak bo stremela k dejanskim interesom ljudi.«

9. Slovenija se mora osredotočiti na odpravljanje vzrokov za svoje težave, ne pa samo odpravljanje posledic.

»Če se ne dotikamo realnega jedra naših problemov, se lahko ves čas ukvarjamo samo s čiščenjem posledic, ki se zgolj multiplicirajo. Smo v začaranem krogu tega in predlagam, da se v ta krog zareže.«

10. Nova politika, ki v slovenskem prostoru še ni prisotna v praksi.

»To je politika singularnega; politika spoštovanja resnice vsakogar, spoštovanja tega, da človek ni samo del kolektiva, ni samo posameznik v smislu, da je na drugi strani družbeni red; ampak je predvsem človek, bitje singularnega, ki ima pravico do svojih stališč, razumevanj, resnice. Če ne upoštevamo tega, nimamo človekovih pravic. Če ne upoštevamo singularnosti, imamo probleme z vsemi sistemi te države, kar 30 let tudi dokazuje.

Izhajajoč iz politike singularnega predlagam preroditev slovenske družbene vezi, ustanovitev gibanja, ki bo etično, naslavljalo bo pereča slovenska vprašanja z vidika različnih področij znanja, znanstvenih, humanističnih, družboslovnih, in zato lahko vzpostavlja novo politiko.«

Nalaganje
Nazaj na vrh