Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pripovedke o Mariboru in Pohorju

Za vas piše:
Ivo Žajdela
Objava: 24. 01. 2020 / 12:37
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 25.01.2020 / 14:16
Ustavi predvajanje Nalaganje

Pripovedke o Mariboru in Pohorju

Založba Pivec je izdala drugo izdajo knjige Dragice Haramija Mariborske vedute.

Založba Pivec je izdala drugo izdajo knjige Dragice Haramija Mariborske vedute. Ta prinaša še več zgodb o Mariboru, o njegovi neposredni okolici in o Pohorju.

V knjigi Mariborske vedute so osrednje mesto našla besedila, ki so jih zbirali in zapisovali ustvarjalci, tesno povezani z Mariborom: Paul Schlosser, Elza Lešnik, Josip Brinar, Franjo Čiček, Jože Tomažič in Oskar Hudales. Dodane so še posamezne zgodbe Maje Brodschneider Kotnik, Jakoba Kelemine, Saše Pergerja, urednic Dušice Kunaver in Brigite Lipovšek ter nekaj mariborskih zgodb Valentine Varl, Dušana Tomažiča in Saše Radovanoviča.

Maribor, Pohorje, reka Drava

V Mariboru in njegovi okolici se nahaja devet lokacij, ki so v izbranih zgodbah največkrat upodobljene: ruralna območja (pobočje mariborskega Pohorja, vključno s Habakukom in Poštelo, širši prostor Pohorja) ali urbana območja (staro mestno jedro, Lent) ali pa krajevno sodijo v mesto, vendar niso naseljena (Pekrska gorca, Mariborski otok), poseben pomen v veduti Maribora in njegovi okolici ima reka Drava, ki je hkrati reka, ki hrani ljudi (ribolov, splavarstvo) in razdvaja (levi in desni breg mesta).

Človek vpliva na okolje, to pa na človeka

Iz različnih zapisov je razvidno, da na predstavljenem območju ljudje nepretrgoma živijo že približno 4000 let. Dolga doba poseljenosti ter vpliv zgodovinskih obdobij in dogodkov v njih je razvidna tudi iz zbranih pripovedk. Človek namreč ne živi izolirano od svoje okolice, temveč vpliva nanjo, prav tako pa okolje vpliva na človeka.


Maribor, foto: Ivo Žajdela

V zbranih zgodbah se čuti vpliv politeističnih verovanj ter monoteističnega krščanstva, predvsem prepletanje obojega. Bajčna in legendna bitja so nam prav zaradi tega, ker si z njimi delimo bivanjski prostor, precej podobna: nagajiva, prijazna, a tudi zamerljiva in strašna, kadar človek pokaže svojo neposlušnost do njih.


Pohorje, Ribniško jezero. Foto: Ivo Žajdela

Naj izpostavim samo najbolj znane v knjigi objavljene in analizirane povedke: Krojaček reši Maribor, Dravski vodovnik, Ribič hlebca vrže v Dravo, Zlati krompir, Vodovni, Jezernik, Velikan Vouvel, Dravska roža, Kačja kraljica, Zlati krompir, Pastorka in bela žena, Sveti Bolfenk in Areh, Začaranci v Pekrski gorci, Slovenska Kalvarija, Vrag in njegov kozel in Zaklad na Pošteli.

Obširna spremna študija o »mariborskih« pripovedkah

Avtorica knjige dr. Dragica Haramija je od leta 2011 redna profesorica za področje slovenske književnosti na Pedagoški fakulteti in Filozofski fakulteti v Mariboru.

Poleg objavljenih pripovedk je avtorica o tej temi objavila tudi obširno spremno študijo.

V njej je analizirala več aspektov pripovedk, literarno plat ob analizi oblikovnih in vsebinskih značilnosti besedil in njihovih različic (pripovedovalec, jezikovne prvine, pripovedno strategijo, tipične like, tipične razlage, odnose med akterji, idejno plat, kozmološka in religiozna ozadja, slovstveno folkloristiko, poganska ozadja, spreminjanje skozi čas, zgodovinske okoliščine) in etnografsko ozadje (pomen za konstituiranje skupnosti) ter njihovo socialno funkcijo.

Dragica Haramija

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh