Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Prvo ekumensko srečanje v Buenos Airesu

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 05. 06. 2009 / 06:36
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:08
Ustavi predvajanje Nalaganje

Prvo ekumensko srečanje v Buenos Airesu

Zasedanje Konference evropskih Cerkva in Sveta latinskoameriških Cerkva

Predstavniki članic Konference evropskih Cerkva in Sveta latinskoameriških Cerkva so se minulo sredo sestali v Buenos Airesu na prvem ekumenskem srečanju, na katerem so analizirali učinke globalizacije in govorili o uvajanju skupnega prizadevanja kristjanov v iskanju novih modelov integracije.

Prvo srečanje evropskih in južnoameriških združenj Cerkva je sad dolgotrajnega procesa ekumenskega dialoga med obema celinama, Evropo in Latinsko Ameriko, ki pomeni znamenje novega načina sodelovanja med Konferenco evropskih Cerkva in Svetom latinskoameriških Cerkva, je ob robu srečanja dejal tajnik komisije Cerkev in družba pri Konferenci evropskih Cerkva Peter Pavlović. Generalni tajnik Sveta latinskoameriških Cerkva Nilton Giese pa je poudaril, da so Cerkve poklicane, da se odzovejo na številne izzive, s katerimi se spoprijema današnji globalizirani svet in zadevajo predvsem revščino, socialne krivice, gospodarstvo in podnebne spremembe.

Za zadnjih petnajst let je po njegovih besedah značilna hegemonija neoliberalnih politik, ki se zavzemajo za premoč svobodnega trga in trgovanja. Takšni model integracije pa je pustil hude posledice za kakovost življenja naših narodov. Šibki so postali še šibkejši, stabilnost pa je nekaj težko dosegljivega. Zato moramo odkriti nove načine integracije, ki ne omogočajo zgolj integracije trgov, je poudaril Giese in pojasnil, da nova razvojna merila zadevajo proces sodelovanja in solidarnosti, v središču tega procesa pa mora biti človeško bitje.

Udeleženci ekumenskega srečanja v Buenos Airesu so se zavzeli za odpravo različnih oblik revščine, ki pestita tako Evropo kot Latinsko Ameriko. Govorili so tudi o dolgovih držav v razvoju in odgovornostih, ki bi jih do revnih morale pokazati razvite države. Udeleženci srečanja so posebno pozornost posvetili vprašanju regionalnega združevanja ter izmenjavi izkušenj glede procesov združevanja v Evropi in Ameriki, dotaknili pa so se tudi vloge Cerkva in civilnih družb pri soočanju z izzivi, ki jih prinaša globalizacija.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh