Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Rakovnik: oaza sredi krščanstvu neprijazne Ljubljane [FOTO]

Za vas piše:
Jože Potrpin
Objava: 30. 05. 2022 / 11:27
Oznake: Cerkev, Praznik, Škof, Vera
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.05.2022 / 11:39
Ustavi predvajanje Nalaganje
Rakovnik: oaza sredi krščanstvu neprijazne Ljubljane [FOTO]
Osrednje praznovanje godu Marije Pomočnice na Rakovniku. FOTO: Jože Potrpin

Rakovnik: oaza sredi krščanstvu neprijazne Ljubljane [FOTO]

V nedeljo, 29. maja, je bil na Rakovniku v Ljubljani osrednji romarski shod ob prazniku Marije Pomočnice.

Slovesno sveto mašo je v Marijinem svetišču ob somaševanju duhovnikov salezijancev in inšpektorja Marka Košnika daroval murskosoboški škof dr. Peter Štumpf

Po njej je bila blagoslovitev obnovitvenih del okolice in ploščadi pred cerkvijo v pripravi na 100. obletnico posvetitve cerkve Marije Pomočnice na Rakovniku leta 2024. Obnovitvena dela sta predstavila ravnatelj salezijanske skupnosti Rakovnik in inšpektorjev vikar Peter Končan in arhitekt Andrej Mlakar.

Sveto mašo je daroval murskosoboški škof Peter Štumpf. FOTO: Jože Potrpin

Škof Štumpf je v pridigi najprej spomnil, da »tudi na Rakovniku poveličujemo Boga, ki je ženo povišal za svojo mater in nam jo namenil za Pomočnico na varni poti do njegovega veličastva v nebesih.« Da ostanem normalni in dobri, pa je potreben boj. In ta boj je težak. Potrebujemo pomoč. Zmaj ali hudobni duh ne miruje. 

»Z ognjem besnosti zato podžiga med ljudmi nepojmljive sprevrženosti. Zanj je umor nerojenega otroka normalen in dober. Zanj je evtanazija normalna in dobra. Zanj so protesti proti življenju normalni in dobri. Zanj je normalno in dobro, da je med nami vedno manj otrok. Zanj je normalno in dobro, da je med nami vedno več razbitih družin. Toda Bog nas ne prepušča zlohotnim grožnjam zmaja.« 

Blagoslov na ploščadi pred cerkvijo. FOTO: Jože Potrpin

Tudi don Boskove sanje – o veličastni ladji na razburkanem morju, ki jo je krmaril papež – nimajo pomena  zgolj za prevratniško 19. stoletje, temveč imajo pomen za vse čase. Cerkev namreč vedno pljuje na viharnih morjih tega sveta. Cerkve pa brez Marije preprosto ne more biti, in tako tudi evharistije ne more biti brez Marije.

Več fotografij si oglejte na dnu članka v obsežni fotogaleriji Jožeta Potrpina. 

Glede mladih, ki po birmi večinoma odidejo in se ne vrnejo, je škof poudaril pomen župnije in družine. »Župnija je vendarle najbolj varen prostor na tem svetu. Tukaj hodimo k sveti maši in častimo Jezusa v sveti evharistiji. Tukaj molimo rožni venec. Tukaj se zanimamo drug za drugega. Tukaj si pomagamo. Tukaj smo krščeni in birmani in od tukaj gremo  v hišo nebeškega Očeta. Tukaj smo zares varni.«

Zbrana množica v cerkvi. FOTO: Jože Potrpin

Ko birmance, starše in botre na srečanjih pred birmo sprašuje, če kaj vejo o rožnem vencu, škof ugotavlja, da ne vejo nič. »Zakaj ne vejo? Ker rožnega venca doma ne molijo. In ker doma ni molitve, ne ostaja nič, kar bi družine lahko povezovalo in ohranjalo. Pri naših katehezah smo skoraj povsem pozabili na to, kdo je Mati Marija, kakšno moč ima molitev rožnega venca in kako čudovite sadove prinaša.«

Marija Pomočnica, prosi za nas! FOTO: Jože Potrpin

Ko se škofje iz mariborske metropolije skupaj peljejo na seje Slovenske škofovske konference mimo Rakovnika, ga radi spomnijo: »Tukaj si pa ti doma.« 

Z veseljem jim škof Štumpf pove: »Res je. Hvala Mariji Pomočnici za to naklonjenost. Tukaj smo mnogi salezijanci študirali. Tukaj smo delali z mladimi. Tukaj sem izpovedal svoje večne redovne zaobljube in prejel diakonsko posvečenje. Tukaj sem imel svojo prvo mašo po duhovniškem posvečenju. Tukaj sem se učil, kako biti kaplan in župnik. Tukaj so me salezijanci učili, kako naj imam rad ljudi. Tukaj me je pred 16. leti, 24. maja na praznik Marije Pomočnice, zateklo imenovanje za škofa. Pri Božjem služabniku Andreju Majcnu sem se tukaj učil, naj vse svoje upe stavim v evharistijo in Marijo Pomočnico. Rakovnik je bil in je oaza, kjer mladi in tudi mnogi odrasli še lahko najdemo izvire normalnosti in dobrotnosti.« 

Nalaganje
Nazaj na vrh