Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Red za zasluge Noču, Blincu in Merlu

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 17. 01. 2022 / 13:22
Oznake: Predsednik, Zdravje
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 17.01.2022 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje
Red za zasluge Noču, Blincu in Merlu
Prejemniki državnega odlikovanja v družbi predsednika države. FOTO: Daniel Novakovič/STA

Red za zasluge Noču, Blincu in Merlu

Predsednik države Borut Pahor je danes v Predsedniški palači vročil državna odlikovanja, in sicer red za zasluge, ki so jih prejeli dr. Marko Noč, dr. Aleš Blinc in Aleksander Merlo.

Marko Noč je prejel odlikovanje za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva, Aleš Blinc za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju srca in žilja ter za velik prispevek k preventivi in razumevanju teh bolezni, Aleksander Merlo pa za vrhunsko strokovno delo in uvajanje novih uspešnih pristopov na področju porodništva, piše v utemeljitvi.

Skrb za srčne bolnike

Marko Noč se kot zdravnik ukvarja z obravnavo kritično bolnih srčnih bolnikov. Ob tem izvaja različne invazivne kardiološke posege, kot so koronarografija, perkutana koronarna intervencija, aortna balonska črpalka in zunajtelesna membranska oksigenacija. »Dodatne kardiološke posege izvaja tudi v kardiološkem centru Medicor v Izoli. Rezultate svojega raziskovalnega dela objavlja v priznanih mednarodnih strokovnih revijah in predstavlja na najpomembnejših mednarodnih strokovnih srečanjih.«

Dr. Marko Noč med prejemanjem odlikovanja. FOTO: Daniel Novakovič/STA

Kritični pogledi

Kot so še zapisali v utemeljitvi, Noč ob širokem in poglobljenem raziskovalnem in strokovnem delu najde čas, energijo in pogum za glasne kritične poglede na organizacijo, financiranje in delovanje našega zdravstvenega sistema. »Zavzeto se je vključil v razprave o pretirano visokih cenah zdravil in zdravstvene opreme pri nas. Uspelo mu je pokazati glavne vzroke za to in doseči znižanje nekaterih cen, a nas vse čaka še veliko dela na tem področju. Hvaležni smo mu tudi za prizadevanja, da bi znanje o oživljanju in uporabi defibrilatorja ob zastoju srca ali infarktu postalo tudi pri nas del splošne izobrazbe ter bi se o tem učili že v osnovnih šolah.« 

Širi znanje o zdravem načinu življenja

Aleš Blinc je predstojnik Kliničnega oddelka za žilne bolezni Interne klinike UKC Ljubljana in profesor interne medicine na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Je avtor številnih znanstvenih in strokovnih člankov, objavljenih v najbolj priznanih svetovnih medicinskih revijah ter vabljeni predavatelj na mednarodnih in domačih strokovnih in znanstvenih srečanjih. Od leta 2000 je glavni urednik Revije za srce, ki jo že 30 let izdaja Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije. »Na poljuden način in v slovenskem jeziku širi znanje o novostih v medicinski stroki ter o zdravem načinu življenja. S svojim vrhunskim znanjem vsa ta leta skrbi po eni strani za visoko strokovno raven revije in za njeno aktualnost, po drugi pa za širše razumljiv jezik in razvoj slovenske terminologije na tem področju,« med drugim piše v utemeljitvi.

Dr. Aleš Blinc je od leta 2000 glavni urednik Revije za srce. FOTO: Daniel Novakovič/STA

Pobudnik novosti

Ob rednem delu Blinc v okviru Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije pogosto tudi predava in na ta način prispeva k prepotrebnemu širjenju znanja na tem področju. »Dr. Blinc je izrazito dejaven v strokovnem svetu društva in je pobudnik nekaterih novosti na področju preventive, med drugimi uvedbe dneva žil pri nas, merjenja gleženjskega indeksa in tako imenovanega kazalca starosti žil.«

Prvi porodi v vodi v Postojni 

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je bilo v Postojni veliko porodov in Aleksander Merlo je spoznal, da sta porodništvo in ginekologija lahko ves njegov svet, da mu ni treba v večje kraje in večje bolnišnice, če želi porajati novo upanje. »V štiridesetih letih, kolikor je ostal v postojnski bolnišnici in jo v tem času dolgo tudi vodil, si je pridobil globoko spoštovanje sodelavcev in pacientk, ki cenijo njegovo predanost delu, pripravljenost na pogovor ter razumevanje za njihove skrbi in želje.« Postojnska porodnišnica je skozi leta postajala zgled za druge, med drugim so kot prvi uvedli porod v vodi, orali so ledino na področju epiduralne analgezije in uredili tako imenovano babiško hišo. »Postali so ena najbolj zaželenih in najuglednejših bolnišnic za ženske bolezni v Sloveniji, ki kot porodnicam prijazna porodnišnica slovi tudi na tujem, po številu porodov pa je tretja v državi.«
Iz utemeljitve: »Aleksander Merlo si kot direktor nenehno prizadeva za boljše pogoje delovanja bolnišnice, v nekaterih obdobjih pa se je moral postaviti tudi za njen obstoj.« FOTO: Daniel Novakovič/STA

Rad ima svoje delo in bolnišnico

Merlo je prepričan, da ima manjša bolnišnica lahko prednosti pred veliko, če jih zna prepoznati in uveljaviti. »Ker je Splošna bolnišnica Postojna specializirana za ginekologijo in porodništvo, vidijo Aleksander Merlo in njegovi sodelavci v tem možnost, da ima vsak pacient svoj obraz, da se vsaka bodoča mama lahko spozna ne le s postopkom poroda, marveč tudi z osebjem, ki jo spremlja ves čas priprave na porod in tudi po njem. Pacientke so v svojem pričakovanju zato bolj pomirjene in sproščene, upajo si postavljati vprašanja in razkriti skrbi.« Na letni ravni se rodi tudi več kot 1800 otrok, ki imajo v dokumentu zapisano, da so se rodili v Postojni.

Nalaganje
Nazaj na vrh