Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Še sedemnajst milijonov kristjanov na Bližnjem vzhodu

Objava: 20. 01. 2010 / 09:57
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje

Še sedemnajst milijonov kristjanov na Bližnjem vzhodu

Od tega jih v Sveti deželi živi 154.000

Generalni tajnik škofovske sinode, nadškof Nikola Eterovič, je ob predstavitvi osnovnih smernic posebne škofovske sinode za Bližnji vzhod med drugim povedal, da po vatikanskih ocenah na Bližnjem vzhodu živi še okoli sedemnajst milijonov kristjanov. Največjo Cerkev na tem območju predstavljajo egiptovski kopti s sedmimi milijoni privržencev.

Kot je povedal nadškof Eterovič, številni kristjani sicer zapuščajo to območje, obenem pa dodal, da na Bližnji vzhod predvsem iz Azije kot delovna sila prihaja vse več katoličanov.

Tajnik škofovske sinode je še poudaril, da v bližnjevzhodnih deželah sicer ni državnega preganjanja kristjanov, vendar se pojavljajo številni posamični primeri. Glede težkega položaja kristjanov v Iraku pa je opozoril na izjavo krajevnih škofov, ki zatrjujejo, da nasilje v državi nikakor ni usmerjeno zgolj proti kristjanom in da napadi niso vedno le versko pogojeni.

Izraelski statistični urad pa vsako leto v času božičnih praznikov pripravi uradne podatke o prisotnosti kristjanov v Sveti deželi. Obenem je to tudi priložnost za preučitev njihove ranljivosti, saj se soočajo s številnimi gospodarskimi in družbenimi težavami. Statistike kažejo, da naj bi bilo v letu 2009 v Izraelu 154.000 kristjanov, kar predstavlja 2,1 odstotka celotnega prebivalstva. Številka ne vključuje palestinskih kristjanov, upoštevani pa so tisti, ki prebivajo v vzhodnem Jeruzalemu.

Enainosemdeset odstotkov teh kristjanov pripada arabskemu kulturnemu in jezikovnemu področju. Preostalih devetnajst odstotkov, kar je približno 30.000 oseb, predstavljajo priseljenci iz nekdanje Sovjetske zveze, kristjani, ki so uradno registrirani, ter štiri majhne katoliške skupnosti, v katere so združeni judovski spreobrnjenci. Poleg deleža teh kristjanov, ki niso arabskega porekla in živijo v Izraelu, je potrebno upoštevati še 300.000 priseljencev iz nekdanje Sovjetske zveze, ki se niso opredelili glede svojega verskega prepričanja, vseeno pa se jih veliko udeležuje verskih dogodkov, predvsem v pravoslavnih župnjah. Večina kristjanov (šestinosemdeset odstotkov) živi v mestih, kar sedemdeset odstotkov pa na severu v Galileji.

Prestolnico krščanskega Izraela danes predstavlja Nazaret, kjer živi 20.100 vernikov. Sledijo mu Haifa z 14.100 verniki, Jeruzalem z 12.800 in Shefaram z 9.100 verniki. Statistični urad izraelske vlade je pri ugotavljanju prisotnosti kristjanov v Sveti deželi, v svojo statistiko zajel samo izraelske državljane. S tem pa so iz skupnega števila 154.000 kristjanov izpuščeni katoliški priseljenci-delavci iz Filipinov, Afrike in Romunije ter prav tako duhovniki, redovniki in redovnice, ki nimajo izraelskega potnega lista.

Kupi v trgovini

Oče, zgodi se tvoja volja
Molitveniki
1,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh