Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Simpozij o vzgoji za medverski dialog: Različnost je vrednota

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 18. 08. 2009 / 06:15
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje

Simpozij o vzgoji za medverski dialog: Različnost je vrednota

Mladi so v Švici razmišljali na temo Prispevek verstev k pomiritvi

Različnost je vrednota, so jasno zatrdili mladi udeleženci simpozija za vzgojo za medverski dialog, ki ga je v Bosseyu v Švici pripravil Svetovni svet Cerkva. 25 študentov, kristjanov, judov in muslimanov, je minuli teden na simpoziju razmišljalo na temo Prispevek verstev k pomiritvi. V pogovorih se je jasno izkristaliziralo spoznanje, da razlike v verstvih, bolj kot oviro v procesu sprave v spornih okoliščinah, predstavljajo vrednoto skupnega pričevanja za temeljne človekove vrednote. Študentje so na seminarju pretresali in pohvalili študije in številne doprinose k pomiritvi, ki so jih dali verski voditelji v raznih deželah sveta.

Študentka muslimanka Lubna Alzaroo, je poudarila, da je seminar zelo izpostavil stvarnost verskega pluralizma, ki je sam po sebi vrednota. Obstaja več resnic, je dejala muslimanka, in moja resnica je lahko drugačno od drugih, toda tako je tudi prav. Dobro je, da so osebe drugačne med seboj, ker družba temelji na različnosti, je še zatrdila.

Mlada pravoverna Judinja Jessica Sacks, ki živi v Jeruzalemu, je izpostavila, da živi v mestu, kjer je z roko mogoče otipati razdeljenosti, ki lahko nastanejo zaradi razlik v verovanju. Povedala je, da prihaja s kraja, kjer se človek preprosto ne more izogniti vključitvi v prizadevanja za dialog med verstvi. Ljudje živijo v tesnih odnosih z osebami, ki govorijo čisto drugačen jezik in ki imajo čisto drugačen pogled na družbeno dogajanje. Mlada pravoverna Jessica študira na Hebrew University v Jeruzalemu in je članica skupine študentov, judov in muslimanov, ki se redno srečujejo, da bi globlje spoznali vsebino vere, ki jo izpovedujejo. Na zunaj se to verjetno zdi majhna zadeva, toda za nas je pomembna izhodiščna točka, je zatrdila in dodala, da so ta srečanja tudi pomemben vir prijateljstva.

Rabin Delphine Horvilleur, ki je sodeloval na seminarju kot predavatelj, pa je dejal, da na vero pogosto gledajo kot na oviro za mir, toda mir je osrednja tematika verstev in dober temelj za razpravo, kako graditi medversko skupnost. Rabin je spodbudil mlade, naj razmišljajo o mnogih obstoječih razhajanjih v raznih verstvih. Toda prav ta razhajanja nujno zastavljajo vprašanje, kdo je drugi. Mučna je tudi misel, je še dejal rabin Horvilleur, da je v procesu medverskega dialoga prisotna težnja k absolutni istovetnosti, poskus, da bi vsa stališča postavili na isti imenovalec. Ustvarjati zamisel, da med verstvi absolutno ni razlik, je lahko velika nevarnost.

Svetovni svet Cerkva take seminarje pripravlja že od leta 1945 v okviru svojega študijskega programa. Do sedaj je na seminarjih sodelovalo nad 10.000 mladih iz različnih narodov, ki so spremljali teološke tečaje in druge tematike, ki jih je predvidel vsakoletni seminar.

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh