Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škof Andrej Saje o celibatu, duhovnikih v politiki in porokah istospolnih

Za vas piše:
Katja Zver
Objava: 28. 06. 2023 / 13:25
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 24.08.2023 / 15:04
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škof Andrej Saje o celibatu, duhovnikih v politiki in porokah istospolnih
Škof Andrej Saje na Radiu Slovenija o morebitni odpravi celibata, spolnih zlorabah in o cerkvenem političnem udejstvovanju. FOTO: Tatjana Splichal

Škof Andrej Saje o celibatu, duhovnikih v politiki in porokah istospolnih

Celibat je tema, ki vse bolj vzbuja zanimanja in prinaša različna vprašanja ter dileme. Na Radiu Slovenija je 27. junija gostoval novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference škof Andrej Saje, ki je v javnosti odprl razpravo o celibatu v Katoliški cerkvi, o njegovi aktualnosti in morebitnih spremembah.

Od 11. stoletja naprej je bil celibat obvezen za duhovnike, medtem ko imajo pravoslavni in vzhodni katoliški kristjani na vzhodu možnost izbire, ali se bodo poročili pred posvetitvijo v duhovnike je povedal. Celibat je bil že od začetkov Cerkve izjemno cenjen in spoštovan ter ostal pomembna vrednota tudi v sodobnem času. 

V nekaterih primerih bi poročeni moški lahko postali duhovniki. (dr. Andrej Saje)

»Pomembno je, kam je nekdo poklican: nekdo je poklican, da živi samsko življenje in Katoliška cerkev uči, da je celibat tudi dar, ki ga nekdo dobi skupaj z duhovniškim poklicem. Medtem ko vzhodne Cerkve učijo, da nekateri imajo poklic, ki pa ni nujno povezan s celibatom. Ne bi pretiraval, da je to glavni razlog, da mi nimamo več toliko duhovnikov. Razlogov v družbi je veliko: med drugim imamo manj otrok, šibkejšo vero, nekateri starši, čeprav so verni, nasprotujejo, da bi sin postal duhovnik,« je dejal.

Komentiral je tudi primer Marka Rupnika

»Spolno nasilje je zavržno dejanje. Katoliška cerkev ga je obsodila. Tudi mi smo že večkrat povedali, da ta dejanja obsojamo in podpiramo žrtve, da spregovorijo. Kar se tiče primera Marka Rupnika, je za to pristojen Sveti sedež. Mi pa obžalujemo, da se je zgodilo, kar koli se je. Do tega velja ničelna toleranca,« poudarja Saje in dodaja, da rešitev vidi v tem, da žrtve spregovorijo na glas in da se jih pri tem posluša.« 

So duhovniki lahko politiki?

O političnem udejstvovanju cerkvenih dostojanstvenikov pa pravi, da škofje posebnih navodil ne dajejo, saj obstajajo navodila za vesoljno Cerkev. »Duhovnik se praviloma ne sme aktivno udeleževati političnih dejavnosti, denimo, da bi kandidiral za župana ali poslanca. To je bilo možno le v stari Jugoslaviji.«

O porokah istospolnih

»Cerkveno se lahko poročita samo moški in ženska in pri tem Cerkev tudi vztraja. Kar se pa tiče blagoslova, pa ni težave, saj navsezadnje blagoslavljamo tudi traktorje, avtomobile, živali in z veseljem tudi ljudi. Če prideta dve istospolni osebi in bi potekal nekakšen uradni obred, bi to pomenilo, da se Cerkev s tem strinja, kar pa v skladu z naukom ni mogoče,« odgovarja Saje. 

Nalaganje
Nazaj na vrh