Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Izobraževanje starejših zaradi številnih spodrsljajev začasno zaustavljeno

Za vas piše:
Katja Zver
Objava: 25. 08. 2022 / 16:52
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 25.08.2022 / 17:35
Ustavi predvajanje Nalaganje
Izobraževanje starejših zaradi številnih spodrsljajev začasno zaustavljeno
Več starejših se je v tem času obrnilo tudi na varuha človekovih pravic. FOTO: Pixabay

Izobraževanje starejših zaradi številnih spodrsljajev začasno zaustavljeno

Slovenski regionalno razvojni sklad je odredil začasno ustavitev vseh aktivnosti v povezavi z izvedbo izobraževanj za starejše na področju digitalnih kompetenc, ki so pogoj za unovčitev digitalnega bona. Vzrok so številne nepravilnosti.

Kot so v sporočilu za javnost pojasnili v skladu, so v torek od ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh prejeli dopis s pozivom za začasno ustavitev vseh nadaljnjih aktivnosti v zvezi z izvedbo izobraževanj pri vseh izvajalcih.

Vladna služba je izrazila pričakovanje po dodatnih pojasnilih in usmeritvah, zaradi česar je bil v sredo izveden sestanek predstavnikov službe in sklada, danes pa je sklad prejel nov poziv, pri čemer njegovih podrobnosti v sporočilu za javnost ni razkril.

Zaradi majhnega števila prostih mest velika gneča

Seznam izvajalcev izobraževanj za starejše je bil sicer objavljen v začetku meseca, mesta pa so se hitro zapolnila. Na nekaterih vpisnih mestih je po državi nastala velika gneča, zaradi majhnega števila prostih mest pa je prihajalo tudi do prerivanj. 

Vladna služba in sklad sta že večkrat opozorila na nepravilnosti, povezanimi z izobraževanji starejših. Te so denimo zaznali pri izvajalcu izobraževanj Smart Naris, in sicer od predhodnega zbiranja prijav do spreminjanja časovnih terminov, lokacij in nezakonitih zahtev na prijavnih obrazcih. Po navedbah vladne službe se pojavlja dvom o pravilnosti celotnega izbirnega postopka za dodelitev sredstev v okviru javnega razpisa ter dvom, ali morebiti prihaja do nepravilnosti pri izvajanju pogodb tudi pri drugih izvajalcih izobraževanj.

Projekt digitalnega opismenjevanja starejših je naletel na številne kritike, med drugim je tudi to, da bo bone lahko izkoristilo le 5000 starejših od 55 let.  FOTO: Pexels

Z izobraževanji po navodilih ministrice ne bi nadaljevali do razjasnitve pravnega in dejanskega stanja glede morebitnih nepravilnosti pri izboru izvajalcev. Končno poročilo o morebitnih nepravilnostih Stojmenova Duh pričakuje do 2. septembra.

Prijave k varuhu človekovih pravic in zagovorniku

V tem času se je veliko starejših zaradi izobraževanj obrnilo tudi na varuha človekovih pravic. Kot so sporočili iz njegove pisarne, starejši zatrjujejo, da so diskriminirani pri dostopu do digitalnih bonov 22, saj za prebivalce, stare 55 let ali več, pri unovčenju bonov velja dodaten pogoj.

Več predlogov za obravnavo diskriminacije pri dostopu starejših do digitalnih bonov je prejel tudi zagovornik načela enakosti. V njegovi pisarni zato pripravljajo celovito pisno oceno diskriminatornosti zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, navaja STA

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh