Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sodobni izzivi materinstva in kaj ima s tem Sveto pismo?

Ana Rupar
Za vas piše:
Ana Rupar
Objava: 01. 02. 2024 / 12:31
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 01.02.2024 / 14:18
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sodobni izzivi materinstva in kaj ima s tem Sveto pismo?
Štiri mame pogovornega večera: Tina Martinec Selan, Ana Pavec, Maja Jerkič in Hana Strajnar. FOTO: Siniša Kanižaj

Sodobni izzivi materinstva in kaj ima s tem Sveto pismo?

Kaj ima Eva opraviti s problemi sodobne mame? Kaj ima Sveto pismo opraviti z ženskim telesom po porodu? Kaj ima vstali Kristus skupnega z materinstvom? O teh in še drugih vprašanjih je bilo govora na pogovornem večeru ob sinočnji predstavitvi knjige Vstajenjsko materinstvo v Zavodu sv. Stanislava. V pogovoru so sodelovale štiri žene in mame, ki imajo skupaj za manjši razred otrok.

»Materinstvo je težko. V svetu seznamov stvari, ki jih še moramo postoriti, in brezhibnih rešitev, kako postati popolni starši, so matere danes bolj kot kdaj koli prej obremenjene z mešanimi sporočili o tem, kdo so in kakšne odločitve naj sprejmejo. Če čutite, da rešitve, ki jih ponuja sodobna družba, odpirajo samo še več vprašanj, niste edini. Vendar obstaja upanje.«

Tako lahko beremo na zadnji platnici knjige Vstajenjsko materinstvo (Založba Družina, 2023) avtoric Emily Jensen in Laure Wifler, ki skozi perspektivo večnosti podajata nov, upanja poln pogled na materinstvo. Osvetljujeta predvsem, kako je z njegovimi vsakodnevnimi izzivi prepleten evangelij.

Preberite recenzijo knjige

Knjiga je izšla pri Založbi Družina. FOTO: Siniša Kanižaj

O vsebini knjige je beseda tekla na pogovornem večeru štirih mam. Svoje materinske izkušnje in preizkušnje, prigode, vzpone in padce sta poleg prevajalke Ane Pavec delili Hana Strajnar in Maja Jerkič. Pogovor je vodila Tina Martinec Selan.

Pogovorni večer je bil v Kregarjevi galeriji v Zavodu sv. Stanislava. FOTO: Siniša Kanižaj

Naslov, ki usmerja k Jezusu

Prevajalka Ana Pavec, žena in mama šestih otrok, je med drugim pojasnila, zakaj naslov vstajenjsko materinstvo, ki je sicer dokaj nenavadna besedna zveza, saj pridevnika vstajenjsko običajno ne povezujemo z materinstvom. »V originalu je naslov Risen Motherhood. Tudi, ko govorimo o vstalem Jezusu, je to risen Jesus. Vendar. Če bi rekli 'vstalo materinstvo', bi bilo slišati revolucionarno, kot da je uporniško. Meni pridevnik vstajenjsko govori o odrešenosti, da lahko vstajenjsko, velikonočno veselje iščem znotraj materinstva. Ta naslov me zelo usmerja k Jezusu.«

Ana Pavec. FOTO: Siniša Kanižaj

Daljši prispevek s pogovornega večera preberite v prihodnji številki priloge Naša družina.

Sodobne Eve z vajetmi v svojih rokah

Povezovalko pogovora Tino Martinec Selan, ženo in mamo treh otrok, je ob branju knjige zelo nagovorila razlaga avtoric, kako težave, ki jih imamo v življenju, materinstvu in nasploh v družinskem življenju, povsem teološko gledano v resnici izhajajo iz padca v raju. »Satan je preslepil Evo, da je zahrepenela po tem, da bi častila sebe namesto Boga. Podvomila je v Božje obljube in mislila, da ji bo bolje, če bo lahko prevzela nadzor nad lastnimi okoliščinami.« Ob tem odlomku iz knjige je podelila, da je skušnjava imeti stvari v svojih rokah in pod lastim nadzorom težava marsikatere sodobne mame: »Mislimo, da ko bodo vse okoliščine pod nadzorom, bo pa življenje krasno teklo in bomo rajsko živeli. A to je nemogoče doživeti.«

Pogovor je povezovala Tina Martinec Selan. FOTO: Siniša Kanižaj

»Poslanstvo« žene je spremeniti moža

Štiri žene so se razgovorile o ženskem »poslanstvu« popravljanja svojih mož in s tem v smeh spravile tudi poslušalke. »Sama sem moža dolgo časa spreminjala, potem pa je Bog konkretno posegel vmes in ga On spremenil in mi dal udarec nazaj,« je nekoliko v hecu o svoji grenki izkušnji spregovorila Maja Jerkič, žena in mama šestih otrok. Njen mož je namreč pred leti ob nesreči utrpel poškodbo glave, ki se je zelo dobro sanirala, ni pa ostala brez posledic. Tudi pozitivne: »Je izreden, po poškodbi še bolj veren.« Kljub temu jo kdaj prežemajo vprašanja, zakaj. »Ko sem se nedavno tako prepirala z Bogom, sem slišala glas: 'Zato, da se ti naučiš spoštovanja.' Sem namreč odraščala brez očeta in res nisem znala spoštovati, ne sebe, še manj pa moške. Se učim in sem res hvaležna za to izkušnjo.«

Maja Jerkič. FOTO: Siniša Kanižaj

Brisanje sledi materinstva?

Sogovornice so se ustavile tudi ob pritisku današnje družbe na mame, predvsem ob sodobni tabu temi: staranju in pridobivanju teže. »V dobi slavnih mamic in supermodelov se lahko čutimo osramočene, ker smo videti kot navadne mame. /…/ Rumene spletne strani se košatijo z naslovi, kot je 'Vitkejša kot pred porodom!'« sta o sodobnem trendu družbe, ki stremi k brisanju sledov materinstva, zapisali avtorici.

Hana Strajnar. FOTO: Siniša Kanižaj

Hana Strajnar, žena in mama petih otrok, je ob tem podelila svojo izkušnjo sprejemanja svojega videza, ki pa se je začela še pred prvim porodom, po zbližanju z Jezusom. »To je bil proces, skozi katerega me je Jezus ozdravil. Kot najstnica sem imela zelo velike težave, bila sem na meji anoreksije, bulimije, nisem jedla, hujšala sem, ves čas sem se tehtala in se primerjala z drugimi. Po porodih pa se je obremenjenost s telesom manjšala. Zdaj se že nekaj let niti ne tehtam več,« je dejala.

Žensko občinstvo je z zanimanjem prisluhnilo štirim mamam. FOTO: Siniša Kanižaj

Nalaganje
Nazaj na vrh