Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sporočilo s Sinjega vrha: »Ko delaš dobro, rešuješ svet« [VIDEO]

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 19. 08. 2022 / 09:34
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 19.08.2022 / 12:38
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sporočilo s Sinjega vrha: »Ko delaš dobro, rešuješ svet« [VIDEO]
Jožice Ličen so se razveselili umetniki, ki so ustvarjali na koloniji, strokovni sodelavci in številni prijatelji umetnosti na Sinjem vrhu. FOTO: Tatjana Splichal

Sporočilo s Sinjega vrha: »Ko delaš dobro, rešuješ svet« [VIDEO]

Zaključka likovne kolonije Umetniki za Karitas na Sinjem vrhu sta se med drugimi udeležila koprski škof Jurij Bizjak in po hudi bolezni tudi organizatorka kolonije Jožica Ličen. Na Sinjem vrhu je ustvarjalo devet umetnikov, na dnevu odprtih vrat so na ogled postavili prek 50 umetnin.

Letošnja kolonija je med 16. in 19. avgustom potekala pod skupnim geslom Skupaj v istem čolnu. »Da smo v istem čolnu je v letu začetka epidemije koronavirusa govoril papež Frančišek, ko nas je želel spodbuditi, opogumiti, da bomo zmogli tudi prek te preizkušnje, če bomo le veslali skupaj. Torej če bomo drug z drugim sodelovali, drug drugega poslušali, drug drugemu pomagali,« je v uvodu prireditve dejala Marjana Plesničar Jezeršek, koordinatorka projekta Umetniki za Karitas in dodala, da bodo zbrana sredstva od prodanih umetnin namenili družinam v stiski.

Razstavo nastalih del v ateljeju domačije Sinji vrh si je ogledal tudi škof Jurij Bizjak. FOTO: Tatjana Splichal

Škof Jurij Bizjak: »En človek lahko reši svet«

Zbrane na Sinjem vrhu je pozdravil predstavnik občine Ajdovščina Jože Krašna in umetnikom zaželel, da bi v navdihujočem okolju na Sinjem vrhu, biseru Vipavske doline, našli navdih za ustvarjanje. »Umetniki ste nam zgled dobrodelnosti. Kažete nam, kako lahko umetniški talent nariše mnogo nasmehov in olajša vsak dan tistih, ki se znajdejo v preizkušnji.«

Koprski škof Jurij Bizjak pa je ob geslu Skupaj v istem čolnu zbranim spregovoril s prilikami iz Svetega pisma, o treh barkah: Noetovi, Jonovi in Pavlovi. »Noetova je največja, na njej se je rešila ena družina, osem ljudi. Ena družina lahko reši človeštvo,« je dejal škof Bizjak in ob pripovedovanju prilik o Jonovi in Pavlovih barkah na razbesnelem morju sklenil: »En človek je rešil barko, en človek je rešil svet. To velja za Karitas: en človek lahko reši celo 'ladjo'.« Zaželel je zbranim, da bi ob svetopisemskih zgledih »imeli dobro voljo in misel, da vsak izmed nas lahko dosti reši. Da bi imeli prepričanje, da ko nekaj dobrega narediš, si nekaj rešil.«

Škof Jurij Bizjak je devetim umetnikom, ki so sodelovali na koloniji, podelil posebna priznanja Škofije Koper, občina Ajdovščina posebno t. i. županovo vino, domačija Vidmar pa njihove domače dobrote. FOTO: Tatjana Splichal

Tatjana Rupnik: »Zbrali smo prek 55 tisoč evrov«

Na prireditvi na Sinjem vrhu se je končala tudi akcija Dvigalo za Jožico, s katero je Škofijska karitas Koper zbirala sredstva za nakup montažnega dvigala za Jožico Ličen, začetnico in »dušo in srce in glavo« projekta Umetniki za Karitas, ki je lani hudo zbolela in po trnovi poti zdravljenja pristala na invalidskem vozičku. »Kmalu po objavi akcije so se ljudje množično odzvali in darovali po svojih najboljših močeh,« je povedala koordinatorka akcije Tatjana Rupnik: »Veliko je bilo ljudi, katerim je Jožica z različnimi akcijami pomagala v preteklosti. Klici teh ljudi so se me dotaknili,« je dejala Rupnikova in povedala primer gospe, ki s pokojnino komaj pride skozi mesec, a je začutila, da daruje, saj ji je Jožica pred leti s pomočjo Karitas rešila življenje. »Veste, saj me je sram, a 10 evrov lahko dam,« je dejala darovalka.

Ličnova se je vsem darovalcem iskreno zahvalila.

Kot je povedala Rupnikova so za dvigalo potrebovali slabih 20 tisoč evrov, v dobrih dveh mesecih pa so nabrali dobrih 55 tisoč evrov. Preostanek bodo namenili invalidom in ljudem v preizkušnji v koprski škofiji.

Jožica Ličen: "Umetniki za Karitas so lepo in dobro. In vi vsi, ki ste tu, ste lepo in dobro. Bog lonaj." FOTO: Tatjana Splichal

Jožica Ličen: »Danes kolonijo zapuščam drugim …«

Z rehabilitacije v centru Soča so na Sinji vrh pripeljali tudi Jožico Ličen, umetniki in drugi udeleženci na Sinjem vrhu so ji pripravili prisrčno dobrodošlico. »Objemam vas z največjo ljubeznijo,« je zaklicala vsem: »Hvala, Bog povrni. Take pomoči nikoli ne more vrniti človek, vedno vrnejo nebesa.« Sinji vrh je bil skoraj trideset let čez poletje njen drugi dom. »Srečala sem veliko umetnikov, številka gre čez tisoč, nastalo je veliko umetnin, številka gre čez dva tisoč, bilo je veliko razstav, po Sloveniji, v zamejstvu in tujini, številka gre do 500,« je dejala Ličnova in na nek način predala svoje pionirsko delo naslednikom: »Bila sem zraven in še vedno sem zraven – morda ne delam, ker so drugi, ki lahko delajo in radi delajo. Tako da danes zapuščam tistim, ki bodo delali naprej. Kot je rekel pokojni Hieronim, gospodar Vidmarjeve domačije, na kateri se zbiramo, tik pred smrtjo: Jožica, obljubi mi, da bodo umetniki za karitas šli naprej. Tako tudi jaz vse, ki ste danes tukaj, prosim: potrpite, če bo kaj narobe, vendar naj gre akcija naprej. Naj se lepo in dobro dotakne vsakega človeka. Kajti dvigalo za Jožico je bilo lepo in dobro. Umetniki za Karitas so lepo in dobro. In vi vsi, ki ste tu, ste lepo in dobro. Bog lonaj.«

Učenci OŠ Otlica pod mentorstvom učiteljice Ivice Vidmar so pripravili kratko igrico na temo gesla kolonije Skupaj v istem čolnu. FOTO: Ksenja Hočevar

Anamarija Stibilj Šajn: »Posadka devetih mornarjev se je ustavljala v različnih zalivih«

Umetnike in njihovo ustvarjanje je predstavila likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn. »Plovbi je bil letos namenjen krajši teden kot običajno, ampak kljub temu smo s skupino devetih ustvarjalcev sedeli v čolnu, se ustavljali v različnih zalivih, v zalivih različne likovne ustvarjalnosti, ki danes z razstavo v ateljeju prišli do cilja,« je dejala Stibilj Šajnova: »Cilj plovbe bo dosežen, ko bomo med vami, dragi obiskovalci, in med obiskovalci na razstavah, ki sledijo, našli kupce. In tako bo plovba dosegla cilj plemenite dobrodelnosti za pomoč družinam v stiski, zaradi česar smo sploh stopili v naš skupni čoln.«

Da je bila »posadka« zamišljena iz 10 članov, je povedala Stibilj Šajnova, a je umetnica Andreja Srna zbolela in je v duhu tega časa ustvarjala »od doma«. Devet ustvarjalcev pa bi, je dejala likovna kritičarka, »težko postavila na isti imenovalec. Šteje tisto, kar je avtorsko intimno, in prav to iz leta v leto, ko oblikujemo skupino ustvarjalcev, najbolj iščemo in si to najbolj želimo.« Da je bila »posadka« mlada, je poudarila: »Nekaj je med njimi izkušenih mojstrov, izkušenih mornarjev, na drugi strani pa močna ekipa mladih ustvarjalcev z jasno začrtano ustvarjalno potjo. In kar nekaj avtorjev je iz tega prostora, ustvarjajo v dolini blizu Sinjega vrha, ki pa vidijo daleč in se uveljavljajo na mednarodnem likovnem prizorišču.« Ustvarjali so: Alda Grudina, Ana Maraž, Matjaž Mauser, Žiga Okorn, Miha Perčič, Jasmina Rojc, Blaž Rosa, Adel Seyoun, Metka Vovk Mauser. Umetnikom in strokovnim sodelavcem kolonije je škof Jurij Bizjak podelil posebno zahvalo škofije Koper, občina Ajdovščina pa steklenico županovega vina, penzion Sinji vrh pa nekaj njihovih dobrot.


Glasbenik Luka Ovsec je popestril prireditev na Sinjem vrhu. FOTO: Tatjana Splichal





Nalaganje
Nazaj na vrh