Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Telovo ali praznik sv. Rešnjega telesa in krvi

Za vas piše:
D. O. / SŠK
Objava: 30. 05. 2013 / 10:06
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:11
Ustavi predvajanje Nalaganje

Telovo ali praznik sv. Rešnjega telesa in krvi

Jezusova navzočnost v zakramentu sv. Rešnjega telesa in krvi je za kristjane središče vere. Po Sloveniji bodo danes slovesne maše in procesije, v sosednjih Avstriji in Hrvaški dela prost dan.

Jezusova navzočnost v zakramentu sv. Rešnjega telesa in krvi je za kristjane središče vere. Po Sloveniji bodo danes slovesne maše in procesije, v sosednjih Avstriji in Hrvaški dela prost dan.

Praznik sv. Rešnjega telesa in krvi nima stalnega datuma, saj je določen glede na praznik velike noči in ga obhajamo v četrtek drugi teden po prazniku binkoštih.
Na ta dan se posebej spominjamo Jezusove navzočnosti v zakramentu sv. Rešnjega telesa in krvi – evharistije, ki je središče krščanske vere in zakramentalnega življenja vernih. Na praznik so ponekod v navadi različne oblike procesij, s čimer verniki tudi navzven pokažejo svojo vero. Praznik je zapovedan, zato se katoličani ta dan udeležimo bogoslužja.

Vidiki zakramenta evharistije

Za zakrament evharistije so se v zgodovini Cerkve izoblikovali različni vidiki in različna imena. Jezus je pri zadnji večerji z učenci, pri kateri je kruh spremenil v svoje telo ter vino v svojo kri, postavil zakrament evharistije, njegovo obhajanje pa je od začetkov krščanstva razpoznavno znamenje kristjanov. Postavitve zakramenta evharistije se spominjamo pri vsaki maši, posebej tedaj, ko duhovnik izreka posvetilne besede nad kruhom in vinom. Kristjani verujemo, da kruh po prebistvenju (transsubstanciaciji) postane Jezusovo telo, vino pa Jezusova kri.

Posvečene hostije se hranijo v ciborijih, eno hostijo pa v običajno umetniško izdelani monštranci. Namen hranjenja posvečenih hostij je dejstvo Jezusove trajne navzočnosti v zakramentalni obliki kot tudi možnost za češčenje. Duhovniki monštranco izpostavljajo v češčenje za posebne priložnosti, ob veliki noči in prazniku sv. Rešnjega telesa in krvi pa so v navadi tudi procesije, ki potekajo po cerkvah ali v bližnji okolici. Za praznik sv. Rešnjega telesa in krvi je marsikje v navadi postavljanje začasnih kapelic ali oltarjev, mimo katerih poteka sprevod. Duhovnika z monštranco poleg bogoslužnih sodelavcev spremljajo verniki in s tem izrazijo zunanjo versko pripadnost.

V nekaterih državah, kot sta na primer sosednji Avstrija in Hrvaška je praznik dela prost dan.


Razpored maš slovenskih škofov

Škofija Celje: Škof Stanislav Lipovšek bo danes ob 19. uri v stolni cerkvi sv. Danijela v Celju daroval mašo. Po maši bo vodil procesijo.

Nadškofija Ljubljana: Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik bo danes ob 18. uri v župniji sv. Kancijana v Kranju daroval mašo. Pri slovesnosti ob sklepu celodnevnega češčenja se bodo spomnili 600-letnice začetka gradnje župnijske cerkve sv. Kancijana.
Več: http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/all/4DD9D2000D35DA91C1257B7B00355E3B?OpenDocument

Škofija Murska Sobota: Škof Peter Štumpf bo danes ob 19. uri v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Murski Soboti daroval mašo. Po maši bo vodil procesijo.

Škofija Novo mesto: Škof Andrej Glavan bo v nedeljo, 2. junija, ob 08. uri v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Novem mestu daroval mašo. Po maši bo vodil procesijo.


Foto:

Kupi v trgovini

Življenjske težave
Drugi priročniki
4,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh